آفتاب

با جاذبه های تاریخی جنوب ایران آشنا شویداگر قصد سفر به جنوب را دارید، این مطلب را مطالعه کنید تا با قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز، شهر سوخته و کشتی یونانی آشنا شوید.

ایران کشوری پر از جاذبه‌های گردشگری است. در هر شهر آن می‌توانید تعداد زیادی منطقه توریستی مشاهده کنید. بخش جنوبی کشور به‌دلیل نزدیکی به دریا و آب‌وهوایی خاص طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این قسمت از ایران جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن‌‌ها می‌پردازیم. اگر قصد سفر به جنوب را دارید، این مطلب را مطالعه کنید تا با قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز، شهر سوخته و کشتی یونانی آشنا شوید.

قلعه پرتغالی‌ها

سال 1507 میلادی آلفونسو آلبرکرک یکی از دریانوردان سرشناس پرتغالی دستور ساخت این قلعه را داد. در سال 1387 بقایای قلعه پرتغالی‌ها توسط احسان یغمایی از زیر خاک‌ها بیرون آورده شد. به‌دلیل زلزله 5/9 ریشتری که در سال 1379 وقوع پیدا کرد، تلاش‌ها برای کاوش در این مکان نافرجام ماند؛ زیرا بخشی از دیواره‌های داخلی آن فرو ریخت. کاوشگران هنگام بررسی این قلعه ظروف چینی، اجسام شیشه‌ای و توپ‌های جنگی پیدا کردند. باستان‌شناسان بر این باور هستند که قلعه پرتغالی‌ها یک انبار بزرگ مهمات برای پشتیبانی از دژهای هرمز، لارک و قشم بوده است. آب مصرفی افراد داخل قلعه به وسیله باران یا چاه تامین می‌شد و آب توسط کانالی زیرزمینی به حوض‌های داخل این مکان می‌رسید.
در قلعه پرتغالی‌ها انبار مهمات، آب‌انبار، سربازخانه، زندان، پایگاه فرماندهی، کلیسا و تالار وجود داشته که بخش‌های زیادی از آن به‌دلیل فرسایش از بین رفته است. امام قلی‌خان که از جنگ‌آوران شاه عباس صفوی بود، توانست مقرهای موجود در جزیره‌های خلیج‌فارس را از تصرف بیگانگان خارج کند. این قلعه یکی از جاذبه‌های تاریخی جزیره هرمز محسوب می‌شود که هنگام سفر به جنوب کشور باید حتما از آن دیدن کنید. ناگفته نماند که این مکان خوش‌رنگ‌ترین قلعه تاریخی جهان است.

شهر سوخته

برای رسیدن به این مکان باید از زاهدان 56 کیلومتر به سمت زابل حرکت کنید. قدمت شهر سوخته بیش از 5000 سال تخمین زده شده است. این منطقه باستانی در ساحل رود هیرمن و دریاچه هامون واقع شده و منظره‌ای فوق‌العاده دارد. شهر سوخته 280 هکتار مساحت داشته و در آن منطقه مسکونی، صنعتی و قبرستان ساخته‌اند. همچنین در بخش‌هایی از این منطقه یادبودهایی نیز مشاهده می‌شود. 80 هکتار از بخش کلی این مکان به منطقه مسکونی اختصاص داده شده است و افراد در آن خانه‌های خود را می‌ساختند. درحال‌حاضر هیچ‌گونه گیاهی جز درخت گز را نمی‌توان در این منطقه مشاهده کرد؛ اما طبق شواهدات، در گذشته این منطقه یکی از سرسبزترین مناطق ایران بود. پژوهشگران شهر سوخته را محل رشد گونه‌های گیاهی زیادی مانند درختان بید، سپیدار، افرا، بید مجنون و... می‌دانند. افراد در گذشته ترجیح می‌دادند نزدیک رودخانه یا دریاچه تمدن تشکیل دهند. یکی از اصلی‌ترین دلایل ساخته شدن این شهر هم فاصله کم با دریاچه هامون است. البته این دریاچه در آن زمان بسیار پر آب بود.
یافته‌های باستان‌شناسان نشان‌ دهنده آن است که در گذشته اهالی این شهر به نساجی، سنگ‌تراشی، جواهرسازی و... مشغول بوده‌اند و به همین دلیل شهر سوخته یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای باستانی جهان محسوب می‌شود. هنگام کاوش در این شهر 12 نوع مختلف بافت پارچه‌ای یافت شده که نمایان‌گر موفقیت صنعت نساجی آن است. برای آبرسانی و فاضلاب شهر مذکور از سیستمی سفالی و منظم استفاده می‌شد که آثار آن هنوز قابل مشاهده است. پیدا شدن چشم مصنوعی و بازی شبیه‌ تخته‌نرد در ویرانه‌های این شهر یکی‌دیگر از دلایل پیشرفته بودن اهالی این منطقه به‌شمار می‌رود. شهر سوخته سال 1385 به لیست آثار ملی ثبت شد و سال 1393 در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.

کشتی یونانی

این کشتی غول‌پیکر چهار مرداد 1345 در حاشیه روستای باغو کیش به گل نشست. کشتی یونانی سال 1322 توسط شرکت ویلیام همیلتون در شهر گلاسکو ساخته شده بود. از زمان ساخت تا گیرافتادن آن در ساحل کیش این کشتی صاحبان متعددی داشته و خولا اف آخرین مالک آن بود. این شخص تلاش‌های زیادی برای رها کردن کشتی کرد و همه تلاش‌های آن بی‌ثمر بود. در آخر مجبور شد کشتی یونانی را در ساحل جزیره کیش گذاشته و بازگردد. پس از این اتفاق کشتی مذکور به نماد جزیره کیش تبدیل شد و هرشخص هنگام سفر به این جزیره از آن بازدید می‌کند.
اطلاعات دقیقی درباره نحوه گیر افتادن کشتی یونانی دراختیار نیست و افراد مختلف نظرات گوناگونی درباره نحوه به گل نشتن آن دارند. اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که هنگام سفر به مناطق جنوبی کشور از این کشتی نیز بازدید کنید؛ زیرا عکاسان تصاویر زیبایی از کشتی یونانی به ثبت رسانده‌اند. آخرین صاحب این کشتی یعنی خولا اف شخصی یونانی بود و به همین دلیل این کشتی به کشتی یونانی مشهور شد.
جنوب ایران نیز مانند دیگر بخش‌های کشور جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. این مکان‌ها افراد زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. شهرها و جزیره‌های جنوبی مانند جزیره هرمز و قشم پر شده‌اند از مناطق گردشگری که عموم افراد را به‌وجد می‌آورد. ما در این مطلب به معرفی سه مورد از جاذبه‌های تاریخی جنوب کشور پرداختیم. اگر تجربه بازدید از شهر سوخته، کشتی یونانی یا قلعه پرتغالی‌ها را داشتید، نظرات خود را درباره این مکان‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

وبگردی