آفتاب

پنج کتاب خواندنی که به دیدگاه نژاد پرستی در آمریکا می پردازداز واقعیت تا رمان، همیشه کسانی هستند که صدای تبعیض نژادی را به گوش جهانیان برسانند و تمام‌قد برای دفاع از حقوق‌شان بایستند. در این مقاله پنج کتاب را به شما معرفی می‌کنیم که به موضوع نژاد پرستی در آمریکا پرداخته‌اند. این کتاب‌ها شامل زندگی‌نامه‌های خود نوشت و رمان‌های بسیار مشهوری می‌شود که خواندن‌شان حرف‌های ناگفته زیادی را به شما خواهد گفت.

1. حقایقی که باید گفت

دوران ریاست جمهوری ترامپ برای تمام جهان دورانی سختی بود و خود آمریکا هم از اثرات منفی آن بی‌نصیب نماند. یکی از مسائلی که سیاست‌گزاری‌ها و صحبت‌های ترامپ باعث بیشتر شدن آن شد، نژاد پرستی بود. ظلم بر جامعه سیاهپوستان آمریکا تا جایی پیش رفت که سیاهپوستان و حتی سفیدپوستان طرفدار برابری نژادی به خیابان‌ها ریختند تا انزجارشان را از این همه خشونت نشان دهند.
کامالا هریس، پیش از اینکه معاون رئیس جمهور آمریکا شود، به عنوان یک زن سیاهپوست که دادستانی کل کالیفرنیا را بر عهده داشت، تجارب وحشتناک زیادی از مشکلات آمریکا دارد که بخشی از آن‌ها به تجربه خود او به عنوان یک رنگین‌پوست برمی‌گردد. او نتیجه این تجارب را در کتاب بسیار پرفروش خود به نام «حقایقی که باید گفت» منتشر کرد. حقایقی که علاوه بر مشکلات سیاه‌پوست بودن در جامعه امروزی آمریکا، به مشکلات دیگر این کشور هم پرداخته است. این کتاب که در ایران به همت نشر نون منتشر شده است، زندگی نامه خود نوشتی است که هریس آن را از کودکی تا بزرگسالی به رشته تحریر درآورده و از صدایش برای رساندن مشکلات موجود به گوش جهانیان بهره برده است. این کتاب با بیانی گیرا و جذاب نوشته شده است و حاوی نکات آموزنده فراوان است. برای خرید کتاب الکترونیک حقایقی که باید گفت نوشته کامالا هریس از این لینک کمک بگیرید.

2. شدن

 


تبدیل شدن از یک دختر بچه ساده با موقعیتی معمولی که از قضا سیاه‌پوست است به بانوی اول آمریکا مسیری است که پیمودن آن اصلا راحت نبوده است و میشل اوباما در کتاب «شدن» از نشان دادن سختی‌های راه و ضعف‌هایی که داشته واهمه‌ای ندارد. او کتاب Becoming را به عنوان بانوی اول آمریکا نوشته که در محله‌ای سیاه‌پوست نشین به دنیا آمد و به مدرسه رفت. تمام تبعیض‌هایی که در جامعه آمریکایی به او روا داشته شد، تنها بخشی از مشکلاتی بود که در ابعاد بزرگتر بر جامعه رنگین‌پوست‌های آمریکا اعمال می‌شد. میشل چه قبل از آشنایی با باراک و چه بعد از آشنایی با او همیشه معتقد به ایجاد تغییر بود و این کار را هم در هر سطحی که از دستش برمی‌آمد، انجام داد. او در کتابش شرح یک زندگی را با تمام بالا و پایین، بیم و امیدها، تردید‌ها و عصبانیت‌ها نوشته است؛ اما امید به تغییر را در صدر همه چیز قرار داده. خواندن این کتاب می‌تواند نکات بسیاری درباره جامعه آمریکایی و دنیای امروز به شما ارائه دهد.

3. کشتن مرغ مقلد

وقتی صحبت از برترین کتاب‌های تاریخ می‌شود، کشتن مرغ مقلد که در ایران به نام کشتن مرغ مینا هم شناخته می‌شود، پای ثابت فهرست‌های مختلف است. این کتاب را هارپر لی در سال 1960 نوشت و یک سال بعد جایزه پولیتزر را از آن خود کرد.
کشتن مرغ مقلد روایتی است از زبان دختربچه‌ای به نام اسکات، که پدری وکیل دارد. پدر او، اتیکاس فینچ سفید پوست است و وکالت مردی سیاه‌پوست به نام تام رابینسون را بر عهده گرفته که به جرم تجاوز به دختری سفید پوست متهم شده است. شرح صحنه‌های دادگاه جزو تکان‌دهنده‌ترین و دقیق‌ترین بخش‌های کتاب است که خواننده را لحظه به لحظه با خود همراه می‌کند.
شخصیت اتیکاس به عنوان یک پدر و یک وکیل حرفه‌ای، شخصیتی است که به راحتی توانایی تبدیل شدن به یک الگوی درست را دارد، او با اخلاق است، صدای وجدانش را خاموش نمی‌کند، مهربان است و همه این‌ها را به اسکات هم یاد می‌دهد.
به شدت پیشنهاد می‌کنیم خواندن این رمان بی‌نظیر را از دست ندهید و بعد از آن سراغ دیدن فیلمی که با همین نام از روی داستان کتاب ساخته شده است، بروید.

4. خبر خوان

 


جنگ داخلی آمریکا تاثیرات زیادی بر جامعه آمریکایی به ویژه سیاه‌پوستان داشت. بر اساس چند مورد از الحاقیه‌های جدیدی که به قانون اساسی آمریکا اضافه شد، برده‌داری لغو شده، به آن‌ها حق شهروندی داده شد و مردان آمریکایی آفریقایی اجازه رای دادن پیدا کردند. تا پیش از این جنگ سیاهان از کوچکترین حقوق انسانی‌شان محروم بودند.
کتاب «خبر خوان» نوشته پولت جایلز، رمانی است درباره جنگ داخلی آمریکا و حال و هوای بعد از آن. جایلز در این رمان شخصیتی به نام کاپیتان جفرسون را خلق کرده است، پیرمردی که در جوانی چاپخانه‌چی بوده؛ اما جنگ چاپخانه‌اش را نابود کرده و حالا او برای امرار معاش باید از روی روزنامه‌ها برای مردم بی‌سواد، خبر بخواند. او درگیر مشکلات خودش است، پیری، نداشتن کار و پول و مسائل مشابه، تا اینکه ماموریتی را بر عهده می‌گیرد که روند زندگی‌اش را تغییر خواهد داد. ماموریت رساندن یک دختربچه یتیم به خانواده‌اش در جنوب تگزاس است. آن هم در شرایطی که جاده‌ها خطرناک و نا امن هستند و از این جا ماجرای هیجان انگیز کاپیتان جفرسون شروع می‌شود.
این کتاب را در ایران مهرداد وثوقی ترجمه کرده و نسخه صوتی اش را آتیلا پسیانی خوانده است که به همین منظور دانلود کتاب صوتی خبرخوان به شدت پیشنهاد می‌شود. ترجمه‌ای روان با خوانشی بسیار جذاب که لذت شنیدن یک داستان زیبا را به شما هدیه خواهد داد.

5. خدمتکار

« کار من مراقبت از بچه های سفیدپوست‌ها بود، در ضمن آشپزی و رفت و روب را هم انجام می دادم. طی سال های گذشته هفده بچه را بزرگ کرده بودم. خوب می دانستم که چطور کودکان را بخوابانم، گریه هایشان را ساکت کنم و یا پیش از بیدار شدن مادرانشان آنان را روی لگن بنشانم. با همه این ها، هرگز بچه ای مانند می مابلی لی فالت ندیده بودم. »
جملات بالا بخش‌هایی از شروع کتاب خدمتکار یا  The Help است که چند سال پیش نسخه سینمایی آن هم ساخته شد که این مطلب به نقد و بررسی این فیلم پرداخته است. کتاب همان‌طور که از اسمش پیداست روایت چند خدمتکار است. زنانی که که زندگی‌شان با زندگی سفید پوست‌های ساکن می سی سی پی آمیخته شده، آن هم در سال‌هایی که جنبش سیاه‌پوستان به اوج خودش نزدیک شده است. کتاب به شدت خواندنی و گیراست و زبان ساده و توصیف‌های زیبای آن می‌تواند به راحتی خواننده را جذب کند. نویسنده کتاب، کاترین استاکت که خودش در خانواده خدمتکاری سیاه‌پوست داشته، ایده نوشتن کتاب را از او گرفته است. کتاب او در حال حاضر میلیون‌ها نسخه در سراسر جهان به فروش رفته و در ایران با ترجمه هدیه تقوی قابل تهیه است.وبگردی