آفتاب

ورق استیل 309ورق استیل 309 در اجرای پروژه ها و یا ساخت واحدهای صنعتی، پس از انجام طراحی اولیه، نوبت به انتخاب متریال ساخت تجهیزات می‌رسد. از مهم‌ترین آیتم­ها در این بخش می‌توان به انتخاب جنس لوله­های انتقال دهنده، ورق‌های مورد نیاز در ساخت مخازن ذخیره و جنس تجهیزات حرارتی مورد استفاده اشاره کرد.

ورق استیل 309

در اجرای پروژه ­ها و یا ساخت واحد­های صنعتی، پس از انجام طراحی اولیه، نوبت به انتخاب متریال ساخت تجهیزات می‌رسد. از مهم‌ترین آیتم­ها در این بخش می‌توان به انتخاب جنس لوله­های انتقال دهنده، ورق‌های مورد نیاز در ساخت مخازن ذخیره و جنس تجهیزات حرارتی مورد استفاده اشاره کرد. با توجه به گستردگی انواع ورق استیل موجود در بازار، انتخاب نادرست در هر یک از موارد فوق،  منجر به بروز مغایرت با استانداردها، افزایش میزان خوردگی، ترکیب مواد شیمیایی با بدنه مخزن، وارد شدن آسیب­های حرارتی و کاهش کیفیت محصولات شده و هزینه ­های تعمیر و نگهداری بالایی را به سیستم تحمیل می‌کند. اهمیت دقت در انتخاب صحیح متریال در خصوص صنایعی که در آن از اسیدهای قوی مانند اسید سولفوریک، اسید نیتریک و... استفاده می‌شود و یا فرایندها در دمای بالا اعمال می‌شود، دوچندان است. ورق استیل 309 یکی از انتخاب‌های مرسوم برای صنایع به ویژه در صنایع پالایشگاهی است. شما می‌توانید با مطالعه‌ی این مطلب، اطلاعات مناسبی را در مورد ورق استیل 309 و کاربرد ورق استیل 309 به دست آورید.

ورق استیل 309استیل چیست؟

استیل آلیاژی ساخته شده  از آهن است. عنصر اصلی دیگر که در تهیه این آلیاژ علاوه بر آهن استفاده می‌شود،کربن می‌باشد. تفاوت استیل‌ها بر اساس میزان کربنی است در ترکیب آن­ها به کار رفته است. این میزان می‌تواند بین 0.002 درصد تا 2.1 درصد وزنی کربن در آلیاژ متفاوت باشد. در کنار آن، عناصر دیگری مانند منگنز، فسفر، سولفور، سیلیکون، و میزان بسیار اندکی اکسیژن و نیتروژن و آلومینیوم و ... نیز به ترکیب کربن و آهن افزوده می‌شود تا استیل ساخته شود. عناصر دیگری مانند منگنز، نیکل، کروم، مولیبدن، برم، تیتانیوم، وانادیوم و نیوبیوم نیز برای ایجاد ویژگی‌های خاص در آلیاژ به کار گرفته می‌شوند.

اسنتلس استیل چه تفاوتی با استیل معمولی دارد؟

در شرایطی که میزان رطوبت و نمک بالا باشد، آهنی که ترکیب در استیل به کار رفته است، اکسید شده و اکسید آهن تشکیل می­شود. تشکیل یک لایه اکسید آهن بر روی استیل، سرعت تشکیل اکسید آهن را افزایش می‌دهد، در نتیجه سرعت خوردگی افزایش یافته و ساختار استیل به خطر می‌افتد.

در ساختار استنلس استیل از کروم استفاده شده است. وجود کروم در این ترکیب باعث تشکیل یک لایه اکسید کروم در سطح استیل می­شود. لایه‌ی اکسیدکروم تشکیل شده در ساختار استیل، از تشکیل اکسید کروم بیشتر جلوگیری کرده و از آهن موجود در آلیاژ در مقابل اکسیداسیون محافظت می‌کند. در صورتی که سطح استنلس استیل خراشیده شود، لایه‌ی اکسید کروم با سرعت مجددا تشکیل شده و از زنگ زدن استنلس استیل جلوگیری می‌کند.

ورق استیل 309

ویژگی‌های ترکیبی ورق استیل 309

 • استیل 309 از دسته استیل‌های حاوی کروم و نیکل است.
 • آهن بیشترین سهم را در ترکیب ورق استیل 309 (حدود 60 درصد) به خود اختصاص می­دهد و پس از آن، کروم (23درصد) و نیکل (14 درصد) در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.
 • با توجه به وجود میزان کروم و نیکل بالا در ترکیب ورق استیل 309، می‌توان گفت در صورتی که در صنعت مورد نظر شما مواد خورنده و نیز احتمال اکسیداسیون وجود دارد و یا فرایند حرارتی در شرایط خشک تا نهایت 1830 درجه فارنهایت اعمال می‌شود، ورق استیل 309 یک انتخاب خوب برای شما محسوب می‌شود.

انواع ورق استیل 309

 •  ورق استیل 309 در سه گرید 309 و s 309 و H 309 عرضه می‌شود.
 • میزان کربن در ورق استیل s 309 کمتر بوده و قابلیت جوشکاری آن نسبت به ورق استیل 309 بالاتر است.
 • میزان کربن در ورق استیل H 309 بالاتر است و همین عامل باعث می‌شود ورق، قابلیت خزش بالاتری داشته باشد.

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی ورق استیل 309

 • همان طور که پیشتر اشاره شد، ورق استیل 309 در برابر مایعات حاوی سولفیت مقاوم است و در صورتی که استیل 309 در معرض اسیدهایی مانند نیتریک، نیتریک – گوگرد، سیتریک، لاکتیک و... قرار گیرد، آسیبی به آن وارد نمی‌شود.
 • استیل به صورت سرد و گرم شکل پذیر است و برای جلوگیری از خوردگی می‌تواند آنیلد شود.
 • این نوع استیل را می‌توان با روش‌های مرسوم، جوشکاری کرد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. جوشکاری استیلن در مورد این ورق­ها توصیه نمی‌شود.

کاربرد ورق استیل 309 در صنعت

با توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمایی خاص این محصول، کاربرد ورق استیل 309 در صنعت بسیار گسترده است. در ادامه به برخی از انواع کاربرد ورق استیل 309  در صنعت اشاره می‌کنیم:

 • ورق استیل 309 مقاومت حرارتی قابل توجهی دارد و به همین دلیل معمولا در فرایندهای با دمای بالا مانند: زباله سوزهای کوره‌های دوار، دیگ‌های بخار، روکش‌های اجاق گاز و بدنه‌ی جعبه‌های آتشنشانی و... می‌تواند از آن استفاده کرد.
 • از ویژگی مقاومت به اکسیداسیون و خوردگی ورق استیل 309 در کارخانجات کاغذ سازی، پالایشگاه‌ها و سیستم‌های بازیابی کاتالیزور و صنایع دارویی و بهداشتی استفاده می‌شود.

از کجا ورق استیل بخریم؟

با توجه به گستردگی ورق‌های استیل در بازار، با جستجو در اینترنت می‌توان به فروشگاه‌های زیادی جهت خرید این کالا دسترسی داشت. اما آنچه اهمیت دارد، انتخاب مناسب‌ترین نوع ورق با توجه به کاربرد آن برای شما است؛  انتخابی که علاوه بر تامین هدف شما، از دوام و کیفیت متناسبی نیز برخوردار باشد. انتخاب نوع ورق استیل مورد نیاز، بایستی با دقت و حساسیت ویژه‌ای انجام شود. مجموعه ی توانمند فلز کالا با بیش از 25 سال تجربه‌ی درخشان و با در اختیار داشتن متخصصان این امر، می‌تواند راهنمای شما در انتخاب محصول با توجه به نیاز صنعت شما باشد.کافی است به وب سایت این شرکت به نشانی https://felez.org/ مراجعه کرده و از خدمات مشاوره‌ی این شرکت، بهره مند شوید.

قیمت ورق استیل 309

فلز کالا یکی از معتبر‌ترین شرکت‌ها در زمینه ی واردات و صادرات و فروش ورق‌های استیل است، با توجه به تفاوت بین انواع ورق‌های استیل از نظر ضخامت، ابعاد و ... می‌توانید جهت کسب اطلاع از قیمت ورق استیل 309 و دریافت استعلام، با شماره‌های درج شده در وب سایت مجموعه ی فلز کالا، تماس گرفته و با کارشناسان فروش مذاکره فرمایید.
وبگردی