آفتاب

معرفی بازار سهام و آشنایی با جزئیات سهام هابازار سهام دو هدف بسیار مهم را دنبال می کند. اولین مورد تأمین سرمایه برای شرکت هاست که می توانند از آنها برای تأمین بودجه و گسترش مشاغل خود استفاده کنند.

بورس اوراق بهادار به بازارهای عمومی گفته می شود که برای انتشار، خرید و فروش سهام موجود در بورس اوراق بهادار یا فرابورس وجود دارد. سهام نشان دهنده مالکیت جزئی در یک شرکت، دارایی یا اوراق بهادار است و بنابراین بازار سهام مکانی است که سرمایه گذاران می توانند مالکیت چنین دارایی های قابل سرمایه گذاری را خریداری و بفروشند. یک بازار سهام با عملکرد کارآمد در توسعه اقتصادی بسیار مهم است، زیرا به شرکتها امکان دسترسی سریع به سرمایه از مردم را می دهد.

اهداف بازار سهام، درآمد سرمایه و سرمایه گذاری

بازار سهام دو هدف بسیار مهم را دنبال می کند. اولین مورد تأمین سرمایه برای شرکت هاست که می توانند از آنها برای تأمین بودجه و گسترش مشاغل خود استفاده کنند. اگر شرکتی یک میلیون سهم را صادر کند که در ابتدا هر سهم 10 دلار بفروشد، این 10 میلیون دلار سرمایه برای شرکت فراهم می کند که می تواند برای رشد تجارت خود استفاده کند (منهای هر کارمزدی که شرکت برای یک بانک سرمایه گذاری برای مدیریت سهام پرداخت می کند).

هدف ثانویه بورس این است که به سرمایه گذاران ،کسانی که سهام می خرند ، فرصتی برای مشارکت در سود شرکت های بازرگانی عمومی بدهد. سرمایه گذاران به یکی از دو روش می توانند از خرید سهام سود ببرند. برخی از سهام به طور منظم سود سهام پرداخت می کنند (مقدار مشخصی پول به ازای هر سهم از سهام شخصی که مالک آن است). راه دیگر سودآوری سرمایه گذاران از خرید سهام فروش سهام خود برای سود در صورت افزایش قیمت سهام از قیمت خرید آنها است. به عنوان مثال ، اگر یک سرمایه گذار سهام، سهام شرکت را با 10 دلار در هر سهم خریداری کند و قیمت سهام متعاقباً به 15 دلار در هر سهم افزایش یابد، سرمایه گذار می تواند با فروش سهام خود 50 درصد سود سرمایه گذاری خود را بدست آورد.

تاریخچه معاملات سهام

اگرچه معاملات سهام از اواسط سالهای 1500 در آنتورپ آغاز می شود، اما معاملات سهام مدرن به طور کلی با شروع معاملات سهام شرکت هند شرقی در لندن شناخته می شود.

در طول دهه 1600 ، دولت های انگلیس ، فرانسه و هلند برای تعدادی از شرکت ها که هند شرقی را به نام خود درج می کردند ، منشورهایی ارائه می کردند. تمام کالاهایی که از شرق بازگردانده می شدند، از طریق دریا حمل می شدند، این امر شامل سفرهای پرخطر بود که اغلب توسط طوفان های شدید و دزدان دریایی تهدید می شدند. برای کاهش این خطرات، صاحبان کشتی به طور منظم به دنبال سرمایه گذاران برای استفاده از وثیقه مالی سفر بودند. در مقابل، سرمایه گذاران بخشی از بازده پولی را دریافت کردند که در صورت بازگشت کشتی با موفقیت همراه با کالاهای فروشی ، موفق به بازگشت شد. اینها اولین نمونه های شرکت های با مسئولیت محدود (LLC) هستند و بسیاری از آنها فقط به اندازه کافی برای یک سفر در کنار هم بودند.

تشکیل شرکت هند شرقی در لندن سرانجام به یک مدل سرمایه گذاری جدید منجر شد، شرکتهای واردکننده سهام هایی را ارائه می دادند که اساساً سود مالکانه جزئی در این شرکتها را نشان می داد و به جای آن، سود حاصل از کلیه سفرهای یک شرکت را به سرمایه گذاران ارائه می کرد. فقط یک سفر مدل جدید کسب و کار این امکان را برای شرکت ها فراهم کرده است که درخواست سرمایه گذاری بیشتر برای هر سهم را داشته باشند، به آنها امکان می دهد اندازه ناوگان حمل و نقل خود را به راحتی افزایش دهند. با سرمایه گذاری در چنین شرکت هایی، آنها اغلب از طریق منشورهای سلطنتی منتشر شده در برابر رقابت محافظت می شوند، که به دلیل این واقعیت که سرمایه گذاران می توانند به طور بالقوه سودهای کلان از سرمایه گذاری های خود را بدست آورند، بسیار محبوب شد.

سهام اول و مبادله اول

سهام شرکت بر روی کاغذ صادر شد، به سرمایه گذاران امکان داد و ستد سهام با سایر سرمایه گذاران را می داد، اما مبادلات تنظیم شده تا زمان تشکیل بورس اوراق بهادار لندن (LSE) در سال 1773 وجود نداشت.

بازارهای گاو وخرس و فروش کوتاه

دو مفهوم اساسی در معاملات بازار سهام بازارهای "گاو " و "خرس" است. اصطلاح بازار گاو به معنی بورسی است که در آن قیمت سهام به طور کلی در حال افزایش است. این نوع بازاری است که بیشتر سرمایه گذاران در آن رونق می گیرند، زیرا اکثر سرمایه گذاران سهام بیشتر از خریداران سهام، خریدار هستند. زمانی که قیمت سهام به طور کلی در قیمت کاهش می یابد، بازار خرس وجود دارد.

سرمایه گذاران می توانند حتی در بازارهای خرس از طریق فروش کوتاه سود کسب کنند. فروش کوتاه، روشی است برای وام گرفتن سهام که سرمایه گذار از یک شرکت کارگزاری که صاحب این سهام است، سهام قرض میگیرد و این سهام را در بازار ثانویه می فروشد و پول حاصل از فروش سهام را دریافت می کند. اگر قیمت سهام به امید سرمایه گذار کاهش یابد، در این صورت سرمایه گذار می تواند با خرید تعداد کافی سهام به سود خود برسد تا تعداد سهام وام گرفته شده خود را به کارگزار بازگرداند.

تجزیه و تحلیل سهام، بازار Cap ، EPS و نسبت های مالی

تحلیلگران و سرمایه گذاران بورس ممکن است عوامل مختلفی را برای نشان دادن جهت احتمالی سهام در آینده، بالا یا پایین قیمت بررسی کنند.

در اینجا برخی از متغیرهای متداول برای تجزیه و تحلیل سهام مشاهده می شود.

سرمایه بازار سهام یا کلاهک بازار، ارزش کل سهام برجسته است. سرمایه بالاتر در بازار معمولاً شرکتی را نشان می دهد که از نظر اقتصادی دارای اعتبار بیشتری است.

نهادهای نظارتی صرافی ها به طور منظم گزارش های درآمد را از شرکت های بازرگانی عمومی تهیه می کنند. این گزارش ها که به صورت فصلی و سالانه صادر می شوند، توسط تحلیل گران بازار با دقت مشاهده می شوند و این به عنوان شاخص خوبی برای میزان عملکرد کسب و کار یک شرکت است. از جمله عوامل کلیدی که از گزارش سود تجزیه و تحلیل می شود، سود هر سهم شرکت (EPS) است که منعکس کننده سود این شرکت است که بین تمام سهام برجسته آن تقسیم شده است.

تحلیلگران و سرمایه گذاران همچنین به طور مكرر هر یك از نسبت های مالی را كه برای نشان دادن ثبات مالی ، سودآوری و پتانسیل رشد یك شركت با معامله عمومی انجام می شود ، بررسی می كنند. در زیر برخی از نسبت های کلیدی مالی که سرمایه گذاران و تحلیلگران در نظر می گیرند آورده شده است:

نسبت قیمت به سود (P / E): نسبت قیمت سهام یک شرکت نسبت به EPS آن. نسبت P / E بالاتر نشان می دهد که سرمایه گذاران مایل به پرداخت قیمت های بالاتر برای هر سهم برای سهام شرکت هستند زیرا انتظار دارند شرکت رشد کند و قیمت سهام افزایش یابد.

نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام: این یک معیار اصلی ثبات مالی شرکت است، زیرا نشان می دهد که چند درصد از عملیات شرکت توسط بدهی تأمین می شود در مقایسه با چند درصد توسط سرمایه گذاران سهام تأمین می شود. نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام کمتر ، که نشان دهنده بودجه اولیه از سرمایه گذاران است ، ارجح است.

نسبت بازده سهام (ROE): نسبت بازده سهام (ROE) به عنوان شاخص خوبی برای پتانسیل رشد شرکت در نظر گرفته می شود ، زیرا درآمد خالص شرکت را نسبت به کل سرمایه گذاری سهام در شرکت نشان می دهد.

حاشیه سود: چندین نسبت حاشیه سود وجود دارد که سرمایه گذاران ممکن است در نظر بگیرند ، از جمله حاشیه سود عملیاتی و سود خالص. مزیت بررسی حاشیه سود نسبت به رقم سود مطلق دلار مطلق این است که نشان می دهد درصد سودآوری یک شرکت چقدر است. به عنوان مثال ، ممکن است یک شرکت 2 میلیون دلار سود نشان دهد ، اما اگر این فقط به سود حاشیه سود 5٪ تبدیل شود ، در نتیجه هرگونه کاهش چشمگیر درآمد می تواند سودآوری شرکت را تهدید کند.

سایر نسبتهای مالی معمولاً مورد استفاده شامل بازده داراییها (ROA) ، بازده سود سهام ، نسبت قیمت به دفاتر (P / B) ، نسبت جریان و نسبت گردش موجودی کالا است.

دو رویکرد اساسی در سرمایه گذاری در بورس سهام :ارزش گذاری و سرمایه گذاری در رشد

روش های بی شماری برای انتخاب سهام وجود دارد که تحلیلگران و سرمایه گذاران از آنها استفاده می کنند ، اما در واقع همه آنها به یک شکل یا شکل دیگر از دو استراتژی اصلی خرید سهام سرمایه گذاری ارزش یا سرمایه گذاری رشد هستند.

سرمایه گذاران با ارزش معمولاً در شرکت های با سابقه ای سرمایه گذاری می کنند که در مدت زمان طولانی سودآوری مداومی از خود نشان داده اند و این ممکن است به طور منظم سود تقسیمی را ارائه دهد. سرمایه گذاری در ارزش بیش از سرمایه گذاری در رشد متمرکز بر جلوگیری از خطر است.

سرمایه گذاران رشد به دنبال شرکتهایی با پتانسیل رشد فوق العاده بالا هستند، به این امید که حداکثر افزایش قیمت سهام را بدست آورند. آنها معمولاً کمتر به فکر سود سهام هستند و بیشتر تمایل دارند که در شرکتهای نسبتاً جوان سرمایه گذاری کنند. سهام فناوری به دلیل پتانسیل رشد بالا ، اغلب مورد پسند سرمایه گذاران رشد قرار می گیرد.
وبگردی