آفتاب

مهم ترین پیش نیاز های آپلود عکس و فایلبرای عملیات آپلود عکس و آپلود فایل های مختلف به هاست نیاز است. برای مثال: می خواهیم نرم افزاری را در لپ تاپ خود بریزیم و از آن استفاده کنیم. برای نصب برنامه به فضای ذخیره، سیستم عامل، پردازشگر، نمایش خروجی و ... نیاز است.

هاست – host چیست و چه کاربردی در آپلود عکس دارد؟

برای عملیات آپلود عکس و آپلود فایل های مختلف به هاست نیاز است. برای مثال: می خواهیم نرم افزاری را در لپ تاپ خود بریزیم و از آن استفاده کنیم. برای نصب برنامه به فضای ذخیره، سیستم عامل، پردازشگر، نمایش خروجی و ... نیاز است. برای آپلود عکس و فایل هم همین عوامل صدق می کنند؛
اما از نوع دیگر. برای ساخت سایت و آپلود عکس و فایل، به فضایی نیاز است که بتواند اطلاعات و داده ها را در خودش نگهداری کند و بعد از پردازش، آن ها را در سایت قرار دهد.


 آپلود عکس و فایل


سرویس hosting به عنوان فضای ذخیره سازی اطلاعات در امر ساخت وب سایت و اشتراک گذاری با ابزار غیر دیجیتال روشی کارامد است که می تواند در هر مکان و زمانی به کاربران کمک کند. برای رد و بدل کردن اطلاعات و داده ها در وب سایت ها، این ابزار ضروری است. هاست می تواند در فرآیند انتقال فایل از رایانه به اینترنت، فضایی رابط باشد که سبب شکل گیری عملی مانند آپلود عکس در سایت ها می شود.
هاست دقیقا مانند سیستم کامپیوتر و هارد می باشد. البته با این تفاوت که هارد کامپیوتر، استراحت دارد و به طور مداوم روشن نمی ماند؛ اما این ابزار می بایست 24 ساعته به اینترنت متصل باشد تا برای کاربران، در هر زمانی مورد استفاده باشد.

ساخت هاست برای آپلود تصویر

اکثر افراد برای آپلود عکس و آپلود فایل های خود ، از سایت ها استفاده می کنند. این سایت ها ممکن است رایگان یا غیر رایگان باشند. اما در هر صورت حفظ حریم خصوصی و اطمینان کامل از نابود نشدن فایل های آپلود شده که در فضای سایت وجود دارد، مهم ترین چیز برای هر کسی است. به همین دلیل افرادی که در برنامه نویسی و کار های کامپیوتری حرفه ای و کاربلد هستند، می توانند برای خود یک هاست طراحی کنند و به راحتی عملیات آپلود عکس را با کمک ابزار ساخته شده انجام دهند.
سرور یکی از ابزار مورد نیاز برای ساخت هاست می باشد. برای ساخت این سرویس، بیشتر از سیستم عامل ویندوز و لینوکس استفاده می شود. بعد از نصب سیستم عامل و برنامه هایی مانند سی پنل و برنامه های امنیتی، تقسیم کردن فضای سرور به فضایی کوچک تر تأمین می شود.


 آپلود عکس و فایل


بنابراین تنها افرادی که تخصص این کار را دارند می توانند هاست و سرور بسازند. در غیر این صورت پیشنهاد می شود از وب سایت های آپلود عکس معتبر استفاده شود که مورد اطمینان عموم است.

نکات مهم در خرید هاست

بعضی افراد ترجیح می دهند با خرید سرویس هاست، کار های خود را اعم از آپلود عکس و فایل روی این فضا اعمال کنند. از مهم ترین نکات خرید  host می توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    فضای دورنی هاست – Disk Space

این فضا یک قسمت از فضای اشتراکی می باشد که روی سرور قرار دارد و برای آپلود عکس و آپلود فایل، ارسال ایمیل، ساختن دیتابیس و ... استفاده می شود. البته این فضا سقف محدودی دارد و می توان طبق فضای هاست، از آن استفاده کرد. حجم فضای درونی، معمولا بین 500 مگابایت تا 10 گیگابایت می باشد و قابل ارتقا است. این بخش از مهم ترین بخش برای آپلود عکس و فایل می باشد.

•    کنترل پنل هاست – Control Panel

در کنترل پنل یا مدیریت تنظیمات می توان مواردی از قبیل مدیریت فایل و عکس و ساخت دیتابیس را مدیریت کرد و به آن ها دسترسی داشت.

•    پهنای باند – Band Width

این نکته به نام پهنای باند در خرید هاست برای ساخت وب سایت یا آپلود تصاویر می تواند حائز اهمیت باشد؛ زیرا پهنای باند حجمی اختصاصی از ترافیک داده یا اینترنت در ماه را داراست. یعنی کاربران طبق پهنای باند مجاز هستند در طول ماه، حجم مشخصی از اینترنت را مصرف کنند. وقتی این ظرفیت تمام شود، تا پایان ماه حق استفاده از هاست برای آپلود عکس توسط کاربران، فعال نمی شود.

•    امنیت بالا

نهایتا ایمن بودن هاستی که قصد خرید آن را داریم، یکی از نکاتی است که شاید بعضی از افراد به آن توجه زیادی نکنند. ممکن است اطلاعات و محتویاتی که برای آپلود عکس یا فایل از آن استفاده می کنیم، امنیت لازم را نداشته باشد. مثلا هک شده باشد. بنابراین باید به سلامت هاست اطمینان کامل داشت.

معرفی پروتکل FTP و کاربرد آن

پروتکل FTP یکی از ابزار آنلاین انتقال فایل ها می باشد. مرورگر ها از پروتکل های HTTP استفاده می کنند؛ ولی این بدین معنا نیست که اینترنت، از پروتکل های دیگر بهره نبرد. برای ارسال و دریافت ایمیل، پیام های فوری و ترجمه ی نام دامنه از پروتکل های مختلفی استفاده می شود که همه به نحوی در بستر اینترنت فعالیت می کنند.
پروتکل FTP مخفف File Transfer Protocol است که یکی از آسان ترین و قدیمی ترین روش ها برای انتقال فایل و آپلود عکس و آپلود فایل می باشد. این پروتکل می تواند فایل ها را برای منتقل کردن به فضای اینترنت، در اختیار کاربران قرار دهد.
افرادی که برای شغل و درامد زایی شان یا آموزش و ... وب سایت مخصوصی دارند و عکس، موزیک، ویدئو، فایل و زیپ را در در سایت قرار می دهند، نیازمند FTP هستند. در ادامه به کاربرد این ابزار در آپلود عکس می پردازیم.
کاربرد FTP را می توان به صورت خلاصه در یک جمله بیان کرد: این پروتکل یک ابزار رایج و کاربردی در امر انتقال عکس و فایل بین سیستم و اینترنت می باشد. وردپرس، سایت و بعضی اپلیکیشن ها نیازمند این ابزار هستند؛ زیرا باید در محیط آن ها متن و عکس قرار داشته باشد و برای این انتقال از رایانه به فضای مورد نظر، پروتکل اینترنتی در آپلود، یعنی FTP ضروری است.
به صورت کلی پروتکل FTP  در موارد زیر کاربرد دارد:
•    قابلیت آپلود عکس و آپلود فایل در سیستم.
•    امکان دانلود فایل از سیستم مورد نظر.
•    جست و جو در دایرکتوری.
•    ساخت یا حذف دایرکتوری از سیستم.
•    امکان گزارش دادن از فایل هایی که در سیستم موجود می باشند.
•    ویرایش و مدیریت فایل ها

روش های استفاده از پروتکل FTP

راه های مختلفی وجود دارند که در استفاده از پروتکلFTP  در آپلود و انتقال آنلاین کاربرد دارند. سه روش وجود دارند هر کدام از آن ها به صورت جدا گانه توضیح داده شده آمد:

•    بهره گیری از مرورگر

این روش برای آپلود عکس و فایل کاربرد چندانی ندارد؛ اما برای خواندن و باز کردن فایل ها مناسب می باشد. مرورگر هایی مانند گوگل کروم و فایر فاکس از رایج ترین و مشهور ترین موتور های جست و جو هستند.

•    نرم افزار های کاربردی

با استفاده از بعضی نرم افزار های گرافیکی می توان به راحتی و بدون دانش فنی، با کشیدن و رها کردن فایل را آپلود کرد و عملیات آپلود عکس را تکمیل کرد. این راه به دلیل راحتی محیط کار، قابل استفاده برای اکثر افراد می باشد.

•    خط فرمان

با استفاده از خط زمان، استفاده از FTP برای انتقال فایل و آپلود عکس میسر می شود. اما معمولا افراد از این راه کمتر استفاده می کنند؛ زیرا خط زمان اتصال با  FTPرا به نحوی برقرار می کنند که رابطه ی گرافیکی کاربر پسندی رخ نمی دهد.

نحوه ی ساخت سرور FTP

خیلی از افراد برای خود FTP شخصی می سازند و از آن در امور مختلف از جمله انتقال و آپلود عکس استفاده می کنند. با استفاده از نرم افزار FileZilla Server که در ویندوز وجود دارد، می توان این پروتکل انتقال آنلاین را در سیستم خود راه اندازی کرد.
افرادی که با روش های مختلف این سرویس را راه اندازی می کنند، می توانند یک راه امن برای اشتراک گذاری و آپلود عکس و آپلود فایل های خود داشته باشند. باید به این نکته هم توجه کرد که رمز نگاری در این امر می تواند کمک کننده باشد.
وبگردی