آفتاب

با سمساری محله آشنا شویدسمساری در تهران یک فروشگاه خرده فروشی مشابه فروشگاه های دیگر است با این تفاوت که در این نوع از فروشگاه ها عمدتا کالاهای دست دوم با قیمتی مناسب به فروش می رسد و یا خرید می شود.

مغازه های عتیقه فروشی نیز می توانند جزء سمساری ها باشند. از گذشته های دور، خریداران و فروشندگانی که به سمساری ها مراجعه می کرده اند غالباً طیف گسترده ای از مردم شامل نجیب زادگان، دلالان، دنبال کنندگان اجناسی ارزشمند و خاص و … بوده اند.


 
 تگسمساری در تهران


واسطه گری یا دلالی در سمساری در تهران

واسطه گری یا دلال در سمساری در تهران ، به شغل یا کسی گفته می شود که وام های تضمینی به افراد ارائه می دهد، از این طریق اقلام دارایی شخصی به عنوان وثیقه استفاده می شود. اقلامی که برای واسطه گرو گذاشته شده اند، وثیقه نامیده می شوند. در حالی که بسیاری از وسایل را می توان به عنوان وثیقه قرار داد، اما به طور معمول واسطه ها جواهرات، وسایل موسیقی، تجهیزات صوتی خانگی، رایانه، سیستم بازی های ویدیویی، سکه، طلا، نقره، تلویزیون، دوربین ها، ابزارهای برقی و سایر اقلام نسبتا ارزشمند را به عنوان وثیقه می پذیرند.
تاریخچه واسطه گری به عنوان یکی از قدیمی ترین شغل ها، به هزاران سال قبل باز می گردد. مدت ها قبل از به وجود آمدن سیستم های پیچیده بانکی، شاهزادگان، مردم عادی، پاپ ها و پادشاهان، براساس وثیقه شان پول قرض می گرفتند. اسناد تاریخی ردیابی این چنین وام هایی، به بین النهرین، چین باستان و همچنین تمدن های اولیه یونان و روم می رسد. حتی گاهی مردم جهت تأمین پول نقد برای تامین مایحتاج اساسی زندگی شان مانند غذا و اجاره منزل هم مجبور بودند تا از طریق اموال شخصی شان اقدام کنند.
هزاران سال است که واسطه گری با ما است و در امپراتوری های یونان و روم باستان قابل احترام بوده است. همزمان با گسترش امپراتوری روم در سراسر جهان، واسطه گری با آن ها همراه شده و در شرق نیز همین اتفاق افتاد. بیش از 3000 سال پیش مدل تجاری واسطه گری در چین وجود داشته و امروزه نیز تا حد زیادی بدون تغییر باقی مانده است.
سالیان سال است که سمساران تهران واسطه خرید‌ و‌ فروش اشیاء قیمتی و گرانبها بوده اند و لذا در طی زمان، مهارت های خاصی در شناختن و تشخیص اشیاء عتیقه کسب نموده اند، اما به مرور روش کارشان تغییر کرده و به فروش اشیاء دست دوم و کهنه ای که از قبل خریده یا به امانت گرفته بودند، روی آوردند. تا جایی که امروزه می توان در دکان سمساری در تهران همه نوع جنسی را از وسایل منزل گرفته تا سایر لوازم یافت. سمسارهای تهران  به ازای جنس به فروش رفته، حق دلالی می گیرند؛ به همین خاطر این افراد به امانت فروش ها نیز معروف اند.


 تگسمساری در تهران


تاریخچه سمساری تهران

همان طور که بیان شد، دلالی نوعی واسطه گری است و سمساری در تهران از فرهنگ واسطه ‌گری جهت به دست آوردن پول، نشات گرفته شده است. نقش دلال ها یا واسطه ها در مبادله های کالا به کالا که در بین تمدن‌ های ابتدایی و سومری ‌ها وجود داشت، بسیار پرررنگ تر بود. معمولا سمسار یا دلال ها، بیشتر از سایر افراد در حرکت بودند و جابجا می شدند. به همین خاطر با فرهنگ جستجو و یافتن مشتری ها برای خرید و فروش انواع و اقسام اجناس و کالاها آشنا بودند.
چینی ها و مصری ها از گذشته در صنعت تجارت و داد و ستد شهرت داشتند. به خصوص چینی ها که از همان اوایل در تبدیل وسایل و تجهیزات به درد نخور و کار کرده به پول، دارای استعداد عجیبی بودند. به طوری که مبتکر ابتدایی سمساری تهرانی  ها به صورت امروزی، چینی ها هستند. روش کارشان این گونه بود که به خانه های مردم سر می زدند تا کسانی را که از حکومت وام یا پول می خواستند بیابند. به این ترتیب با برداشتن یک کالا از خانه آن ها، این پول را به وی می پرداختند. مصری ها نیز همین روند کار چینی ها را دنبال می کردند اما به شکل کاروانی. مصری ها به همراه تاجرانی ثروتمند به شهرهای مختلف سفر کرده و در آن جا توسط دلال ها، تاجری مسئول پرداخت وام ها انتخاب می شد. سپس در عوض دادن وام به افراد، کالاها و اجناس ارزشمند فرهنگی و صنایع دستی یا پارچه دریافت می کردند.
در فرهنگ و تمدن یونان و روم، تجارت و مراکز سمساری در تهران به شکلی کاملا سازماندهی شده، عمل می نمود. از این رو اشخاصی که به پول نیاز داشتند، وسایل خانه شان را به دکان های سمساری‌ تهران می بردند و در آن جا، یک متخصص، کالاها را ارزش گذاری کرده و بابت برداشتن آن وسیله، پولی را به صورت امانت به وی تحویل می داد. اگر در مدت معلومی آن وسایل به فروش می رسید، پول امانتی نزد خریدار باقی مانده، در غیر این صورت، می بایست خریدار وام را با سودش به سمسار برگرداند. به دلیل فرهنگ سودگیری در این فرم از سمساری و همچنین ظهور مسیحیت، سمساری ها غیرقانونی اعلام شدند و کلیسا توانست شکل تازه ای از فرهنگ سمساری را به راه بیندازد. در این شکل از سمساری ها، کلیسا می خواست تمام دلال ها را حذف کرده و همه اموال افراد را تصاحب نماید که این امر موجب افت قدرت کلیسا شد.
از آن جا که یهودی ها فکر اقتصادی بسیار قوی دارند، دریافتند که اشخاص به ارزش طولانی مدت یک وسیله دقت نمی کنند و آن را نادیده می گیرند. لذا جنس نادیده‌ گرفته شده توسط افراد در خانه را خیلی راحت و به بهایی کم، ولی راضی کننده می خریدند و سپس همان کالا را با قیمتی بسیار بالا، به خریدار می‌ فروختند که همین تفکر، بنیان وال استریت و ارزش سهام‌ گذاری در فرهنگ آمریکا را شکل داد و سمساری های تهران امروزی به وسیله یهودی‌ ها در نیویورک شکل گرفت.

خدمات سمساری در تهران


 تگسمساری در تهران


تجارت وسایل دست دوم و کهنه، یک تجارت ساده ی خرید و فروش است و از آن جا که محصولات معامله شده مستعمل می باشند، ممکن است مورد توجه بسیاری از افراد قرار نگیرند. اما از نگاهی دیگر، این کار یک تجارت بسیار پرسود بوده که هم برای کسی که وسایل را عرضه می کند و هم برای صاحبان مغازه های سمساری می تواند مفید باشد. امروزه در سمساری ها کالاهای دست دوم و گاه عتیقه، خرید و فروش می شوند و یک سمسار باید در مورد انواع و اقسام وسایل، شناخت کافی داشته باشد. همچنین با برندهای مختلف و ارزش گذاری اجناس به خوبی آشنا باشند.
سمساری در تهران به طور گسترده ای در حال پیشرفت می باشد.

 سمساری یا امانت فروشی های روباز هم، نوعی بازار خیابانی هستند که فضایی را برای فروشندگان فراهم می کنند تا کالاهای مستعمل (دست دوم) را به فروش برسانند. البته این نوع از بازارها ممکن است به شکل فصلی باشند. به طور کلی خدمات سمساری ها شامل خرید و فروش وسایل منزل مثل فرش، یخچال، تلویزیون، گاز، ماشین لباسشویی، لوازم دکوری، تابلوهای نفیس، مبل و … است.
از دیگر خدماتی که توسط سمساری ها  به خصوص سمساری ها در تهران به مشتریان خود ارائه می دهند، تعمیر و ترمیم اجناس مستعمل و دست دوم است. در این صورت کالا و اجناسی با کیفیت مناسب، به دست مشتری خواهد رسید، لذا رضایت مشتری را به همراه خواهد داشت که این خود، باعث رونق کسب و کارتان می شود. در این صورت اجناسی که تنها به دلیل داشتن چند خط و خش و البته نداشتن مشکلات فنی و شاید کارکردی کم، جزء اجناس دسته دوم قرار گرفته اند، ترمیم شده و ایرادشان رفع می شود.
این نکته را هم در نظر خواهیم گرفت که اگر بخواهیم خودمان به طور مستقیم اقدام به خرید و فروش اجناس دست دوم کنیم، پروسه خرید و فروش ممکن است بسیار زمان گیر و یا حتی ماه ها طول بکشد که در صورت داشتن اجناسی گران تر و بزرگ تر، این زمان طولانی تر خواهد شد. اما اعتماد به یک سمساری خصوصا به سمساری های  فعال در تهران و استفاده از خدمات آن ها می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ در این صورت شما می توانید اجناس خود را بدون دغدغه و با قیمتی مناسب به فروش برسانید و دیگر تشویش فکری جهت پیدا کردن مشتری را نخواهید داشت و همچنین نگران تلف شدن زمانتان نخواهید بود.

 آینده سمساری در تهران

تا به حال به این فکر کرده اید که آیا هنوز هم سمساری ها و سمساری در تهران وجود دارند؟ از آن جا که از گذشته های دور، دکان های مختلف سمساری معمولاً توسط خانواده های مختلف اداره می شدند و هر خانواده سعی در گسترش تجارت خود در جوامع بازرگانان و بازرگانی داشت، امروزه نیز سمساری ها به دنبال گسترش و پیشرفت کارشان همسو با تکنولوژی های روز بوده اند. حقیقت این است که سمساری در تهران به جز در دوره ای خاص از تاریخ، شغلی متداول نبوده است. اما نقش اقتصادی سمسارها و دلال ها همیشه و در همه جای دنیا بسیار پررنگ و مهم جلوه نموده است؛ به طوری که ارزش ‌گذاران واقعی اقتصاد جوامع، واسطه ها هستند. درست است که سمسارها را امروز در گوشه ای از شهر، به خصوص  سمساری در تهران پشت وانت ها یا به شکل تاجران کاروانی نمی بینیم، اما شاهد سایت های مختلفی هستیم که این افراد کارشان را به این شکل رونق و ادامه می دهند. لذا زمانی که کالایی دست دوم جهت فروش دارید و خیلی سریع به پول آن نیازمندید، می توانید به راحتی و به شکل اینترنتی و آنلاین به نزدیک ترین سمساری محل زندگی تان اطلاع دهید.

سمساری آنلاین در تهران


 تگسمساری در تهران


در گذشته ها، سمساری در تهران اغلب در نقاط خلوت شهر مستقر بودند و چون فضای بزرگی را در اختیار داشتند، برای نمایش اجناس و وسایل خود از فضای بیرونی دکان ها نیز استفاده می کردند و اجناس خود را روی میزهایی می چیدند و یا کالاهایی مثل فرش ها را روی دیوارها می آویختند. اما امروزه خرید و فروش اجناس دست دوم و مستعمل به فضای مجازی کشیده شده و هم اکنون افراد زیادی از طریق اینترنت و به شکل آنلاین، كالاهای دست دوم خود را عرضه و به فروش می رسانند و عده ی دیگری نیز جهت خرید اجناس مستعمل و دست‌ دوم شان به اینترنت مراجعه می کنند. لذا در حال حاضر داشتن تنها یک مغازه، حتی در بهترین مکان شهر هم نمی تواند تضمینی برای رونق کسب و کارتان باشد. پس استفاده از بستری مناسب، از جمله وبسایت های فروشگاهی جهت خرید و فروش کالاها و اجناس، نیاز یک سمساری ایده آل و مناسب است. زیرا تجهیز شدن به این امکانات، هم باعث راحت تر شدن خرید مشتریان شده و هم باعث می شود تا فروش کالاها توسط فروشنده بسیار بهتر و سریع تر انجام شود. پس نداشتن یک وبسایت اینترنتی می تواند نقطه ضعفی بزرگ برای سمساری باشد. شما هم اگر صاحب سمساری هستید، حتما به فکر راه اندازی یک وبسایت برای رونق کسب و کارتان باشید.
تلفن های تماس : ۰۹۱۲۱۵۴۹۳۵۹
۰۲۱۸۸۴۸۴۶۷۲
۰۲۱۳۳۳۸۰۷۵۹
ارسال توسط تبلیغات ادوردز 20
وبگردی