آفتاب

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا چقدر است؟وقتی که پای صحبت از تحصیل در مدارس شبانه روزی به میان می آید، مدارس کانادایی به عنوان یکی از انتخاب های نخست والدین مطرح می شوند.

این موضوع دلایل مختلفی دارد. از هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا گرفته تا شرایط علمی و آموزشی و همچنین شرایط رفاهی که برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود. واقعیت اینست که مدارس کانادایی با کیفیتی قابل قبول و از لحاظ اقتصادی معقول و متناسب با خدماتی که ارائه می دهند قابل ارزیابی هستند. از همین روست که بسیاری از والدین و خانواده ها مدارس کانادایی را در صدر لیست منتخب خود برای ادامه تحصیل فرزندانشان قرار می دهند. شما با طیفی از بهترین مدارس کانادا مواجه هستید که می توانید با انتخاب از میان آنها آینده تحصیلی و شغلی فرزندانتان را تضمین کنید.
در ادامه این مقاله تعدادی از فاکتورهای مهم برای انتخاب مدرسه شبانه روزی در کانادا را با شما مطرح می کنیم. همچنین هزینه های رایج تحصیل در مدارس شبانه روزی در کانادا را با شما در میان می گذاریم.
 

انواع مدارس کانادایی

مدارس ابتدایی

تحصیل در مدرسه ابتدایی یا ابتدایی عمومی برای ساکنین کانادا رایگان است. اگر فرزند خود را برای تحصیل به کانادا می فرستید ، باید با مدرسه تماس بگیرید تا دریابید که آیا مدرسه دانش آموز بین المللی هم می پذیرد و اگر می پذیرد تحصیل دانش آموز بین المللی در آن مدرسه چه هزینه ای دارند. بعضی اوقات، مدارس برای مشارکت در فعالیت های فوق برنامه، مانند تیم های ورزشی یا مسابقات مدرسه، هزینه های اندکی را برای فرزندان شما در نظر می گیرند. بیشتر کودکان ناهار خود را به مدرسه می آورند، با این حال، برخی از مدارس برنامه های ناهارخوری یا برنامه ناهار گرم را ارائه می دهند که در آن ممکن است کودک شما ناگزیر باشد که یک وعده غذایی بخرد.

دبیرستان های کانادایی

تحصیل دردبیرستان های دولتی در کانادا برای ساکنین این کشور رایگان است. با این حال همین مدارس برای پذیرش دانش آموز بین المللی هزینه دریافت می کنند. دبیرستان های خصوصی و شبانه روزی کانادایی هم وجود دارند که طبیعتا هزینه سنگین تری دریافت می کنند. فعالیت های فوق برنامه از قبیل برنامه های ورزشی، اردوهای علمی و ... هم هزینه های اضافی دارد که والدین باید برای تامین آنها برنامه ریزی کنند.

کدام مدرسه را انتخاب کنیم؟

برای تحصیل در مدارس کانادایی انتخاب های مختلفی برای شما وجود دارد. از مدارس دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی گرفته تا مدارس شبانه روزی کانادایی. اساساً در مدارس شبانه روزی دانش آموزان و مربیان مدرسه، در طی سال تحصیلی در مدرسه زندگی می‌کنند. بسیاری از مدارس خصوصی یا غیر انتفاعی به صورت شبانه روزی اداره می‌شوند. هر چند تعدادی از دانش آموزان هر روز پس از پایان ساعات درسی یا تعطیلات و یا پایان هفته به خانه خود باز می‌گردند و سایرین در مدرسه باقیمانده و اقامت دارند.
در انتخاب مدرسه شبانه روزی کانادایی نکات بسیار مهمی وجود دارد. از جمله اینکه بهتر است مدرسه‌ای انتخاب کنید که دانش آموز تجربه زندگی جمعی در کنار دانش آموزان بین‌المللی را پیدا کند. در چنین مدارسی فضا برای تحصیل یک دانش‌آموز خارجی بسیار مناسب‌تر است نسبت به مدرسه‌ای که با هدف آموزش دانش آموزان بومی فعالیت می‌کند. متأسفانه بسیاری از والدین و البته مشاوران تحصیلی در انتخاب مدرسه شبانه روزی به این نکات توجه نمی‌کنند.
بنابراین بهتر است برای انتخاب مدرسه محل تحصیل فرزندانتان از متخصصین امر مهاجرت تحصیلی کمک بگیرید. شما می توانید با ارتباط گرفتن با مجموعه اسمارت اپلای که نمایندگی طیف متنوعی از دبیرستان های کانادایی در کشورمان را بر عهده دارد، شانس خود برای یک انتخاب درست برای تحصیل فرزندانتان را افزایش دهید.
 

صفر تا صد هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا

هزینه های تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا شامل طیف متنوعی از هزینه ها می شوند. از هزینه شهریه مدرسه گرفته تا هزینه فعالیت های فوق برنامه و هزینه های عادی و روزمره زندگی یک دانش آموز.
یک مزیت تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا اینست که در همان پرداخت نخستین و ابتدای سال شما به مدرسه تمام هزینه های عادی دانش آموز دیده شده است. حتی هزینه های جانبی دوران تحصیل هم در پرداخت اولیه دیده می شود.
اگر بخواهیم برای شما از هزینه ها بگوییم می توانیم موارد زیر را مورد اشاره قرار دهیم:
شهریه تحصیل: شهریه تحصیلی اصلی ترین هزینه تحصیل فرزندانتان است. این شهریه بسیار بستگی به کیفیت محل تحصیل دارد. رنج شهریه ها در کانادا متنوع است و از 15 هزار دلار تا 80 هزار دلار متغیر است. برای شما که در ایران زندگی می کنید طبیعی است که پرداخت هزینه هایی همچون 70 تا 80 هزار دلار برای یک سال تحصیل فرزندانتان بسیار دشوار است. اما خبر خوب اینکه مدارس با کیفیتی در کانادا وجود دارند که می توانید با پرداخت چیزی در حدود 20 تا 30 هزار دلار در سال شهریه، فرزندانتان را در آنها ثبت نام کنید.
هزینه های اپلای: هزینه های اپلای بخشی از هزینه های هر اقدام برای پذیرش تحصیلی است. این هزینه از مدرسه ای تا مدرسه دیگر متفاوت است. چیزی در حدود ۳۰۰ دلار برای این مرحله باید کنار بگذارید. این هزینه البته برگشت پذیر هم نیست و در اکثر موارد در صورتی که درخواست پذیرش به ویزا تبدیل نشود و یا به هر دلیلی شما از پذیرش مدرسه سر باز زنید هزینه اپلای برگشت داده نمی شود.
هزینه های جانبی و فوق برنامه: در مدارس کانادایی فعالیت های فوق برنامه جایگاه ویژه ای دارند. برنامه ها و مسابقات ورزشی و همچنین اردوهای مختلف از این جمله اند. در عین حال هزینه های مختلف مربوط به دانش آموز از قبیل لباس فرم و هزینه کتاب ها و ... هم باید در نظر گرفته شوند. چیزی در حدود ۳٬۰۰۰ تا ۵٬۰۰۰ دلار هم برای این هزینه‌ها باید در نظر گرفته شود. هزینه بیمه درمانی را هم در نظر بگیرید که جیزی در حدود 300 دلار در سال می شود.
هزینه حضانت و هوم استی: دانش آموزان خارجی هنگام تحصیل در کانادا از آنجا که زیر ۱۸ سال دارند باید از یک قیم یا سرپرست برخوردار باشند. به واقع برای دانش آموزان مقطع دبیرستان این امکان فراهم است که در کنار خانواده کانادایی زندگی کنند  آن را به اصطلاح Home Stay می‌نامند. این خانواده‌ها از اقامت دائم کانادا برخوردارند و مورد تائید وزارت آموزش و پرورش کانادا قرار دارند. علاوه بر اقامتگاه سه وعده غذا هم در اختیار دانش آموز قرار می‌دهند. همچنین در روز ثبت نام مدرسه در کنار دانش آموز هستند و در مراسم دوره‌ای مدرسه هم حاضرند.
پس والدین باید در مورد انتخاب سرپرست و همچنین بحث اقامت فرزند مبالغی جداگانه پرداخت کنند. هنگامی که بحث زندگی دانش آموزان به شیوه هوم استی (Home Stay) پیش می‌آید این موضوع چیزی در حدود ۸۰۰ تا ۱٬۵۰۰ دلار هزینه برای والدین به همراه خواهد داشت. شما در ابتدای راه برای بحث اظهارنامه حضانت و انتخاب هوم استی هم باید مبالغی جداگانه بین ۵۰۰ تا ۱٬۰۰۰ دلار باید بپردازید
 

با آگاهی کامل برای آینده فرزندانتان برنامه ریزی کنید

با محاسبه آنچه در مورد هزینه های تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا گفته شد مشاهده کردید که برای محاسبه هزینه ها باید علاوه بر شهریه موارد متعدد دیگری را در نظر بگیرید. هزینه ی اپلای، هزینه امکانات    ، هزینه فعالیت ها و اردوهای دانش آموزی، هزینه کتاب ها و لوازم هنری، هزینه باشگاه ورزشی و تربیت بدنی، هزینه لباس فرم مدرسه، هزینه بیمه درمانی و هزینه حضانت بخش هایی از هزینه هایی هستند که باید روی آنها حساب کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت اسمارت اپلای (mysmartapply.com) مراجعه کنید. در عین حال در تماس با مشاورین این مجموعه می توانید با دقت و اطلاعات بیشتری برای آینده تحصیلی فرزندانتان تصمیم بگیرید.گالری تصاویر