آفتاب

از بین بردن رسوب شیرآلات با تمیز کردن شیرآلات چه تفاوتی دارد؟تمیز و براق بودن شیرآلات بهداشتی نقش بسیار مهمی در تمیز به نظر رسیدن سرویس دستشویی و حمام و فضای آشپزخانه بازی می کند. طبیعی است که همه‌ی افراد به تمیز کردن شیرآلات منزل خود اهمیت بدهند و حتی شیرآلات مات خود مانند رنگ استیل را از لکه ها پاک کنند.

از بین بردن رسوب شیرآلات یکی از روش های تمیز کردن شیرآلات است. با خشک کردن شیرآلات در پایان هر روز می توانید از نیاز به تمیز کردن شیرآلات و از بین بردن رسوب روی شیرآلات جلوگیری کنید؛ اما از بین بردن رسوب داخل شیرآلات حتماً باید پس از مدتی بسته به سختی آب هر منطقه انجام شود. رسوب گرفتگی داخل شیرآلات عملکرد شیرآلات را تحت تأثیر منفی قرار می دهد و ممکن است باعث کاهش فشار آب و حتی قطع آب در طولانی مدت شود. مواد مورد استفاده برای از بین بردن رسوب شیرآلات با مواد مورد استفاده در تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات تفاوت جزئی دارد. تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین مایع ظرفشویی، لیمو و سرکه به راحتی انجام می شود؛ اما ماده ای که بیشترین تأثیر را در پاک کردن رسوب آب دارد، سرکه است. در ادامه روش های تمیز کردن شیرآلات و جرم گیری شیرآلات (رسوب زدایی شیرآلات) گردآوری شده است.

روش تمیز کردن شیرآلات بهداشتی، بسته به نوع آبکاری آنها متفاوت است. مثلاً روش های اختصاصی که برای تمیز کردن شیرآلات طلایی به کار می رود، ممکن است برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات استیل کارساز نباشد. البته روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات مانند تمیز کردن شیرآلات با سرکه و یا تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، بین تمامی آبکاری ها مشترک است و تا جایی که مورد خاصی در مورد لکه ها وجود نداشته باشد به نتیجه دلخواه می انجامد.

تمیز کردن شیرآلات با سرکه

مهم‌ترین نکات در تمیز کردن شیرآلات بهداشتی

تمیز و براق بودن شیرآلات بهداشتی نقش بسیار مهمی در تمیز به نظر رسیدن سرویس دستشویی و حمام و فضای آشپزخانه بازی می کند. طبیعی است که همه‌ی افراد به تمیز کردن شیرآلات منزل خود اهمیت بدهند و حتی شیرآلات مات خود مانند رنگ استیل را از لکه ها پاک کنند. بهترین راه تمیز کردن شیرآلات و برق انداختن شیرآلات، خشک کردن آنها با دستمال نخی در پایان روز است تا اثر لکه های آب بر روی آنها نماند و در بلند مدت تشکیل رسوب ندهد. توجه کنید استفاده از وایتکس، محلول های اسیدی و شوینده های صنعتی باعث آسیب دیدن لایه آبکاری شیرآلات می شود. در صورتی که امکان خشک کردن شیرآلات در پایان هر روز را ندارید، تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، مناسب ترین راه برای نظافت آنهاست. برای تمیز کردن شیرآلات می توانید از مواد طبیعی زیر استفاده نمایید:

  • محلول آب و صابون و یا آب و مایع ظرفشویی از در دسترس ترین مواد برای شستن شیرآلات هستند. می توانید با اسفنج نرم سطح شیرآلات را به این محلول ها آغشته و پس از گذشت چند دقیقه آبکشی کنید.
  • تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، تمیز کردن شیرآلات با سرکه و لیموی تازه بهترین و مؤثرترین روش های تمیز کردن شیرآلات هستند. با در نظر گرفتن میزان لکه های می توانید شیرآلات را به یکی از این مواد آغشته و بین 10 تا 20 دقیقه صبر کنید. سپس شیرآلات را آبکشی و با دستمال نخی نرم خشک کنید.

از این روش ها می توانید برای تمیز کردن شیرآلات طلایی، برق انداختن شیرآلات استیل و تمام رنگ های شیرآلات بهداشتی استفاده کنید. در صورتی که از میزان براق شدن شیرآلات خود راضی نیستید، بهتر است با مشوار کارشناسان به سراغ شوینده های مخصوص شیرآلات بروید که به آبکاری شیرآلات آسیبی نمی رسانند.

از بین بردن رسوب شیرآلات چگونه است؟

از بین بردن رسوب شیرآلات، مهمترین عامل حفظ درخشانی و زیبایی شیرآلات است. پاک کردن رسوب آب از روی شیرآلات می تواند با استفاده از روش های خانگی آسان و با کمک موادی مانند سرکه سفید، مایع ظرفشویی و جوش شیرین انجام شود. بهتر است رسوب زدایی و جرم گیری شیرآلات، بسته به میزان سختی آب، در فواصل زمانی صحیح صورت گیرد تا از سفت شدن بیش از حد رسوبات بر روی شیرآلات جلوگیری شود. برای از بین بردن رسوب شیرآلات هرگز سطح آنها را با اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی نتراشید، چرا که با این کار آبکاری شیر صدمه می بیند.

نکات مهم در هنگام جرم گیری و از بین بردن رسوب شیرآلات

بعضی اوقات به علت سخت بودن آب یک منطقه و یا تمیز نکردن شیرآلات در طولانی مدت، ممکن است شیرآلات دچار رسوب گرفتگی شوند. رسوب زدایی و از بین بردن رسوب شیرآلات هم در عملکرد و هم در زیبایی ظاهری شیرآلات موثر است. اگر نیاز به جرم گیری شیرآلات پیدا کردید، بهتر است برای از بین بردن رسوب شیرآلات و پاک کردن رسوب آب از مواد طبیعی زیر استفاده نمایید:

  • یکی از بهترین روش های پاک کردن رسوب آب از داخل و روی شیرآلات بهداشتی استفاده از محلول آب و سرکه سفید است. می توانید این محلول را بر روی شیرآلات اسپری کنید و پس از چند دقیقه بسته به میزان رسوب، شیرآلات را آبکشی و خشک کنید. در صورتی که پرلاتور دچار رسوب گرفتگی شده است، می توانید محلول آب و سرکه را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و بر سر علم دوش و یا علم روشویی/ظرفشویی ببندید تا رسوب را در خود حل کند. سپس شیر را با اسفنج نرم بشویید و آبکشی نمایید.
  • برای از بین بردن رسوب داخل شیرآلات، باید پیچ دسته که در زیر نگین سرد و گرم آب قرار دارد را باز کنید و دسته را از جای خود بلند کنید. سپس بخش های داخلی شیر را باز و در محلول آب و سرکه قرار دهید.

از بین بردن رسوب شیرآلات کمی با مسأله تمیز کردن شیرآلات متفاوت است؛ چراکه با خشک کردن شیرآلات در پایان هر روز می توان تا حد زیادی از تبدیل شدن لکه های آب به رسوب بر روی شیرآلات و نیاز به تمیز کردن شیرآلات با سرکه و جوش شیرین جلوگیری کرد. امّا پاک کردن رسوب آب از داخل شیرآلات (مثلا پرلاتور سر علمک شیر روشویی و ظرفشویی) اجتناب ناپذیر است و به سختی آب در هر منطقه بستگی دارد. تمیز کردن شیرآلات با سرکه و تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین از بهترین راه های تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات است. سرکه همچنین می تواند در از بین بردن رسوب شیرآلات به صورت فوق العاده ای مؤثر باشد. به جای

 استفاده از شوینده های اسیدی صنعتی؛ حتما این روش های خانگی تمیز کردن شیرآلات در منزل را امتحان کنید! شیرآلات کاویان (https://www.kavianhamafza.com) بهترین روش های خانگی تمیز کردن و رسوب زدایی شیرآلات را در بخش نگهداری از شیرآلات وبلاگ خود بررسی کرده است.
وبگردی