آفتاب

آیا ممکن است روزی بیت کوین بی ارزش شود؟بیت کوین با وجود افزایش قیمت از صفر به ۲۸،۲۸۸ دلار در کمتر از یک دهه، در بیشتر دوره های رشد خود صعودی بوده است. این ارز رمزنگاری شده یکی از بزرگترین ارزهای جهان است و در مدت کوتاه عمر خود به یکی از سودآورترین دارایی های تمام دوران ها تبدیل شده است.

قیمت بیت کوین تا بیش از 40 هزار دلار نیز رسید و حالا افراد بیشتری مشتاق داشتن این ارز دیجیتال محبوب هستند. اما هر شخصی که برای اولین بار قصد سرمایه گذاری در این صنعت را دارد با این سوال مواجه می شود که آیا می توان به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت به این بازار مالی نگاه کرد یا خیر؟

بیت کوین با وجود افزایش قیمت از صفر به ۲۸،۲۸۸ دلار در کمتر از یک دهه، در بیشتر دوره های رشد خود صعودی بوده است. این ارز رمزنگاری شده یکی از بزرگترین ارزهای جهان است و در مدت کوتاه عمر خود به یکی از سودآورترین دارایی های تمام دوران ها تبدیل شده است.
علی رغم این رشد، بدخواهان بیت کوین مدت ها استدلال می کردند که فقط صبر کنید این اتفاق خواهد افتاد ولی زمان آن است که نامشخص بوده و طول می کشد. کالوین آیر، طرفدار سابق بیت کوین کش در ماه ژوئیه اظهار داشت که BTC بی ارزش است، در حالی که وارن بافت، سرمایه دار بزرگ آمریکایی، مرتبا بیت کوین را تضعیف کرده و به CNBC گفته است که همه ارزهای رمزپایه (شامل BTC ) بی ارزش هستند.اما در نیمه دوم سال جاری، طرفداران بیت کوین مانند مایکل سایلور مقدار زیادی BTC خریداری کرده و به نوعی بر روی این رمزارز سرمایه گذاری کردند. مدیر عامل  MicroStrategy، از تابستان بیش از ۱.۳ میلیارد دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. او متقاعد شده است که بیت کوین جهان را به همان روشی که فیس بوک، یوتیوب و آمازون دارند، تغییر خواهد داد. افراد زیادی از او پیروی کرده اند.  MassMutual، یک شرکت سرمایه گذاری ۱۶۹ ساله، ۱۰۰ میلیون دلار در این کوین سرمایه گذاری کرد
SkyBridge Capital صندوق تأسیس شده توسط مدیر ارتباطات سابق ترامپ، آنتونی اسکاراموچی، که ۹.۳ میلیارد دلار سرمایه دارد، ۲۵ میلیون دلار در یک صندوق بیت کوین سرمایه گذاری کرد.
به طور گسترده تصور می شود که چنین سرمایه گذاری موسساتی باعث روند صعودی فعلی شده و این سکه که اکنون بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش بازاری دارد، ماندگار خواهد شد.
اما واقعا چه اتفاقی باید بیفتد که بیت کوین ۱۰۰٪ ارزش خود را از دست بدهد؟

آیا بیت کوین واقعا می تواند به صفر برسد؟

قیمت اتریوم به 1400 دلار رسید و بیت کوین نیز همچنان روند صعودی دارد. در سال ۲۰۱۸، دو اقتصاددان دانشگاه ییل (یوکون لیو و آله تسوینسکی) گزارشی با عنوان “خطرات و بازده ارزهای رمزپایه” را منتشر کردند که در آن نویسندگان خطر صفر شدن و سقوط بیت کوین در بازه زمانی یک روز را بررسی کردند. با استفاده از بازده تاریخی بیت کوین، نویسندگان دریافتند که احتمال سقوط بیتکوین به صفر، یک فاجعه نامشخص و بین صفر تا ۱.۳ درصد است و در زمان انتشار این نوشته حدود ۰.۴ درصد است. برای مقایسه، تسوینسکی در مصاحبه با YaleNews  اظهار داشت که یورو ۰.۰۰۹٪ احتمال دارد صفر شود.


 


برخی دیگر استدلال می کنند که BTC در نهایت به صفر می رسد زیرا فاقد ارزش ذاتی است. با این حال، اگرچه ارزش ذاتی ندارد، بیت کوین با اطمینان مشتری و ریاضیات پشتیبانی می شود. این تا حدودی به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا (پوند) و پوند استرلینگ (GBP) شباهت دارد که زمانی توسط طلا پشتیبانی می شد (که ارزش ذاتی دارد)، اما اکنون توسط دولت پشتیبانی می شود – اگرچه برخی معتقدند که دلار آمریکا، حداقل، در واقع توسط بدهی پشتیبانی می شود.

سناریوهای موردی

اگر BTC واقعا به صفر برسد، این بدان معناست که معامله بیت کوین یا مبادله آن با کالاها و خدمات غیرممکن است، یا نقدینگی سمت خرید به دلایلی به صفر رسیده است. واقع بینانه، یکی از تنها سناریوهای قابل قبول که می تواند باعث این امر شود، ممنوعیت بیت کوین توسط همه دولت های جهان است که به طور بالقوه مالکیت یا استفاده از آن را غیرقانونی بدانند – همانطور که در تعداد معدودی کشور وجود دارد.
این امر همچنین مستلزم از بین بردن کل شبکه بیت کوین، ارائه کلیه گره ها به صورت آفلاین و ایجاد تنظیمات جدید غیرممکن است. این امر، از نظر تئوریک انتقال بیت کوین را غیرممکن می کند (مگر اینکه یک راه حل کشف شود) و از معامله زیرزمینی جلوگیری کرده و احتمالاً بیت کوین را بی ارزش می کند. اما انجام آن تقریبا غیرممکن است.
احتمال دیگر این است که BTC به سادگی توسط یک ارز رمزپایه بهتر یا یک سیستم پرداخت جایگزین مشابه جایگزین می شود و توسط آن منسوخ شود و بنابراین به عنوان روش پرداخت یا ذخیره ارزش، بی ارزش خواهد شد. با این وجود اجرای این سناریو به احتمال زیاد چندین سال یا شاید حتی چند دهه طول می کشد.
در هر صورت، این احتمال وجود دارد که بیت کوین همیشه مقداری از ارزش خود را حفظ کند.
منبع: سایت فیماچارت