آفتاب

ارتودنسی دندان، ایمپلنت دندان یا لمینت دندان؟ کدام روش اصلاح طرح لبخند مناسب است؟تا چند دهه قبل خبری از اعمالی که امروزه بر روی دندان ها در جهت زیبایی انجام می گیرد نبود. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی عصری دیگر در بهداشت و زیبایی دهان و دندان حادث شده است که زیبایی دندان ها با اعمالی از قبیل ارتودنسی دندان، ایمپلنت دندان و لمینت دندان دگرگون شده است.

شرح و چگونگی ارتودنسی دندان  

ارتودنسی دندان یک انقلاب در ترتیب دندان ها صورت داد، ردیف بودن و ترتیب قرار گرفتن دندان ها به نوعی می شود گفت آرزوی بسیاری از انسان ها بود که روش درمانی ارتودنسی دندان ها این آرزو را دست یافتنی نمود. در این روش ظاهر چهره و صورت افراد نیز تغییر شگرفی خواهد نمود. بهبود عملکرد دهان و دندان نیز یکی دیگر از نتایج ارتودنسی دندان می باشد. هدف از اعمال ارتودنسی را می توان به طور خلاصه، 1- ایجاد فاصله درست بین دندان ها 2- تراز نمودن دندان ها از لحاظ در ردیف قرار گرفتن 3- دندان های کج را صاف نمودن 4- توجه به جویدن بهتر فرد 5-توجه به برطرف نمودن ساییدگی دندان 6- توجه به گفتار بهتر در فرد نام برد. درمان های ارتودنسی دندان به دو دسته در کل تقسیم می شوند که مورد اول برای تصحیح دندان ها و مورد دوم برای رفع ناهنجاری دندان ها صورت می گیرد. نوع ناهنجاری ها در فک و صورت باعث می شود که پزشک تشخیص دهد. بیمار نیاز به یک ارتودنسی ساده دارد و یا به جراحی هم نیاز دارد یا نه! هر کدام از اعمال جراحی و ارتودنسی به طور جداگانه نیاز به یک سال و نیم زمان برای درمان دارند. جالب است بدانید گذاشتن سیم و براکت بر روی ارتودنسی دندان ها در حدود نیم ساعت طول می کشد. در دورانی که ادوات ارتودنسی رو دندان های شما قرار دارد باید مواردی را رعایت کنید. از خوردن موادی که سفت هستند مانند ذرت و مواد خوراکی رنگی خودداری کنید. خوراکی های سخت باعث جابجایی ادوات ارتودنسی دندان می شوند که این مشکل باعث می شود کیفیت عمل ارتودنسی صورت گرفته روی دندان شما کاهش یابد.


 

ایمپلنت روشی برای داشتن دندان هایی مقاوم

ایمپلنت دندان و فواید آن

افرادی که به هر دلیل دندان های خود را از دست داده اند برای ادامه زندگی و داشتن کیفیت در ادامه زندگی خود نیاز به داشتن دندان دارند، در گذشته این نیاز با دندان های مصنوعی که بر روی لثه ها قرار می گرفت برطرف می شد اما امروزه این امر که بسیار دردآور بود دیگر طرفدار خود را از دست داده است. به لطف پیشرفت تکنولوژی افراد می توانند با استفاده از روش درمانی ایمپلنت دندان های زیبا و متناسب با فیزیک چهره خود داشته باشند. ایمپلنت روش درمانی است که در دهه های قبل همانند ارتودنسی دندان برای زیبایی چهره افراد و جایگزین نمودن دندان های افتاده افراد بیشتر سالمند استفاده می گردد. در روش ایمپلنت دندان چند فلز در لثه ها کاشت می شود و بر روی این پیچ ها که کاشت شده اند. دندان ها وصل می شوند. دندان های که با فلزاتی مقاوم و بصورت زیبایی طراحی شده اند. میله هایی که در این روش استفاده می شوند از جنس تیتانیوم می باشند که با بدن انسان سازگار اند. چند نوع ایمپلنت وجود دارد. دو نوع اندوستیال و ساب پریوستیال که بسیار پرکاربرد می باشند. در ایمپلنت اندوستیال روش اجرای ایمپلنت به صورتی است که قسمت اتصال دندان درون استخوان قرار می گیرد ولی در ایمپلنت ساب پروستیال قسمت اتصال روی استخوان فک قرار می گیرد پر واضح است ایمپلنت به روش ساب پروستیال نتیجه ضعیف تری از نظر استحکام نسبت به ایمپلنت اندوستیال دارد. روش ایمپلنت برای برخی از افراد پاسخگو نیست که از افرادی که سابقه شیمی درمانی یا رادیوتراپی دارند این روش برای آن ها موفقیت آمیز نخواهد بود. بیماری هایی مانند پوکی استخوان نیز مانع انجام ایمپلنت دندان است.


 

با لمینت دوباره لبخند زیبای خود را بهتر از قبل به دست می آورید؟

لمینت دندان و فواید آن

امروزه مصرف سیگار، قهوه، چای و مواد غذایی غیر استاندارد باعث ایجاد مشکلاتی در زیبایی دندان افراد جامعه گردیده است. این مواد با رسوب و اثر بر روی دندان های شما علاوه بر پوسیدگی زودرس باعث تغییر رنگ دندان های شما می شوند که این امر زیبایی چهره شما را که دندان در آن بسیار تاثیر گذار است. در جامعه امروزی زیبایی لبخند به یک امتیاز بزرگ تبدیل شده است که افراد خواهان آن هستند. با توجه به گسترش علم و تکنولوژی در جهان، امروزه راه هایی برای داشتن لبخند زیبا ایجاد شده است که لمینت دندان یکی از این راه ها می باشد. در لمینت دندان، دندان های طبیعی شما که زرد و یا دارای پوسیدگی، یا خوردگی می باشند. به وسیله قالب هایی از جنس سرامیک یا کامپوزیت پوشانده می شوند. ناگفته نماند این مواد از استحکام زیادی برخوردار می باشند. مزیت های لمینت را می توان زیبایی و خوش فرم شدن دندان ها شمرد که باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شود. در روش مذکور در بیشتر موارد بخشی از دندان که رنگ تیره ای دارد به وسیله شیوه تراش دندان، از روی دندان برداشته می شود و سپس بر روی دندان مذکور لایه ای از کامپوزیت و یا سرامیک چسبانده می شود. روش لمینت دندان نیز به مانند بقیه روش های درمانی برای دندان در کشور ما دارای قیمت بالایی می باشد که مانند همیشه برای قشر متوسط و ضعیف کشور ما دست یافتن به آن مانند آرزو می باشد.