آفتاب

دستگاه ملات پاش چیست؟دستگاه سیمان پاش ، Machine Cement Spray، یا دستگاه پاشش سیمان از نوع دستگاه های اسپری معدنی بوده و همچنین به عنوان دستگاه شاتکریت نیز شناخته شده است.

همزمان با پیشرفت علوم و تکنولوژی، در سال های اخیر، شاهد پیشرفت های عظیم و تحولات بزرگی در صنعت ساختمان بوده ایم. ماشین  آلات و ابزار های جدید، دست اندرکاران این صنعت را قادر به استفاده از دستگاه هایی کرده  است که با سرعت زیادتر، دقت بالاتر، کیفیت مناسب تر و راحتی بیشتر، عملیات مختلف ساختمان سازی را متحول نموده اند. از تاثیرات تکنولوژی بر مقوله ساختمان، میتوان به دستگاه سیمان پاش یا ملات پاش اشاره کرد، که نوعی دستگاه اسپری کننده مانند دستگاه شاتکریت Shotcrete است.
در حال حاضر استفاده از دستگاه های سیمان پاش یا ملات پاش بادی بسیار رایج است، زیرا آنها دارای کارآیی بالا و امکان صرفه جویی در مواد هستند. دستگاه سیمان پاش دارای قابلیت اسپری با راندمان بالا است و می-تواند پوشش بسیار خوبی برای تمام گوشه ها، مقاطع، سطوح محدب و شکاف های سطح کار ایجاد کند. در عین حال، می تواند مواد را با حداکثر توان و با حداقل ضایعات استفاده نماید.

دستگاه ملات پاش 
علاوه بر این دستگاه سیمان پاش دارای روش پاشش با فشار بالا و پیوسته ای است، که می تواند پوشش مورد نیاز را به سطح کار داده، و پوشش خوبی را برای سطوح حفظ نموده و آن را در شرایط خوبی برای مدت طولانی نگه دارد. دستگاه ملات پاش، مصالح مورد نیاز تولید ملات سیمانی را به عنوان مواد اولیه دریافت نموده و به صورت اتوماتیک آنها را با هم مخلوط می نماید، سپس ملات آماده شده به سمت لوله خروجی پاشش سیمان (نازل) هدایت می شود و با پمپاژ آن، ملات به سطح مورد نظر پاشیده می شود.

قسمت پمپاژ دستگاه ملات پاش و دستگاه سیمان پاش در دو نوع ماردونی و پیستونی موجود است، که در ادامه تشریح می شوند.


دستگاه سیمان پاش ماردونی

در سیستم سیمان پاش ماردونی بعد از اینکه مصالح و مواد اولیه  وارد دستگاه شدند، به وسیله رتور و استاتور که به شکل مارپیچی هستند، مواد مخلوط شده و در نهایت وارد شیلنگ خروجی می گردند. رتور و استاتور در این نوع دستگاه از لحاظ استهلاک ارتباط مستقیمی با دانه بندی  دارند و به همین دلیل در اجرا، دستگاه سیمان پاش ماردونی هزینه بیشتری نسبت به پمپ های پیستونی دارند. البته این استهلاک، با توجه به نوع مصالح به کار رفته و نوع استفاده از دستگاه، متفاوت است.

دستگاه سیمان پاش ماردونی دارای ویژگی های زیر است:

•    پمپ دارای خروجی ۲ اینچی و دارای شیر بای پس است.
•    دارا بودن میکسر برای آماده سازی اولیه ملات
•    حمل و نقل آسان و سریع دستگاه با توجه به نوع طراحی شاسی
•    قابلیت تغییر موقعیت پمپاژ با توجه به نوع گیربکس طراحی شده
•    تامین باد مورد نیاز جهت پاشش توسط کمپرسور هوای تعبیه شده بر روی دستگاه
•    قابلیت تنظیم استاتور در مواقعی که فشار پمپ بر اثر استهلاک کم می-شود
•    جلوگیری از ورود مصالح و ملات دانه درشت به مخزن با استفاده از توری مخزن
•    قابلیت پاشش مواد ضد حریق (fireproof) بر روی استراکچرهای فلزی و سطوح مختلف
•    امکان تزریق دوغاب، ملات رقیق grout
•    امکان پاشش روی سطوح مختلف با دارا بودن سرنازل های مختلف
•    قابلیت پاشش مواد و مصالح مختلف
•    قابلیت پاشش سیمان یا شاتکریت Shotcrete دیوارهای  سفالی و آجری
•    امکان نظافت و شستشوی سریع و آسان دستگاه
دستگاه ملات پاش

بعضی از مشخصات فنی یک مدل از دستگاه سیمان پاش ماردونی عبارت اند از:

   توان موتور اصلی پمپ ۵.۵ کیلو وات
    ولتاژ موتور اصلی پمپ 380 ولت
    فشار پمپ برابر با 25 بار
    ظرفیت خروجی پمپ از 20 تا 60 لیتر در دقیقه
    حجم کمپرسور350 لیتر در دقیقه
    توان موتور کمپرسور۲.۲ کیلو وات
    ولتاژ موتور کمپرسور380 ولت
    توان موتور میکسر 3 کیلو وات
    سایز دانه بندی از 0 تا 5 میلی متر
    ویبراتور به صورت پنوماتیک یا بادی
    وزن دستگاه 350 کیلوگرم
    ابعاد دستگاه در اندازه های 130 در 180 در 190 (سانتیمتر)

دستگاه سیمان پاش پیستونی

ملات پاش پیستونی، بعد از ورود مصالح و مواد اولیه به دستگاه سیمان پاش، مواد توسط پیستون پمپ شده و سپس وارد شیلنگ خروجی می شوند. در دستگاه سیمان پاش پیستونی به علت آنکه پمپاژ مصالح،  توسط مکش پیستون ها انجام می گردد، سرعت کار دستگاه بسیار بیشتر از دستگاه ماردونی می باشد و استهلاک این نوع دستگاه ملات پاش نسبت به  دستگاه ملات پاش ماردونی بسیار کمتر است.
 دستگاه ملات پاش

مزایای استفاده از دستگاه سیمان پاش

- سرعت زیاد اجرای کار سیمانکاری نسبت به اجرای کار با سیستم دستی
- کاهش زمان اجرای کار با توجه به سیمانکاری حدود 200 متر مربع روزانه
- صرفه جویی در مواد مصرفی با کاهش هدررفت مواد
- به دلیل استفاده از هوای فشرده، مواد پاشیده شده چسبندگی زیادی بر روی سطح پاشش ایجاد می کند.

شاتکریت بتن چیست؟

بتن اسپری Sprayed Concrete یک روش کاربردی برای استفاده از  بتن در دستگاه خشک پاش است که به طور کلی انواع فرم های کاری با بتن را، پشتیبانی می کند. بتن اسپری با فرایند مخلوط کردن دو مخلوط خشک (Gunite) و مخلوط مرطوب (Shotcrete) در سال 1895 توسعه یافت و در اوایل دهه 1900 در دسترس دست اندر کاران صنعت ساختمان قرار گرفت.
مخلوط خشک (Gunite) مخلوطی از سیمان، شن و آب است که از طریق یک شلنگ فشار استفاده می شود، این مخلوط لایه سختی از بتن های سنگین تولید می کند که در ساخت تونل های تخلیه و تعمیرات ساختاری، مورد استفاده قرار می-گیرد. بعد از جنگ جهانی دوم مخلوط مرطوب شاتکریت ((Shotcrete به صورت تجاری توسعه یافت، اما تا سال 1970 به طور کلی استفاده نشد. مخلوط بتن در قالب مرطوب تامین می شود و به نازل اسپری که در آن هوا برای افزودن بتن بر روی بستر افزوده می شود، پمپ می گردد. استفاده از شتاب  دهنده های اضافه شده در نازل می تواند در استفاده از بتن در شرایط سرباری و یا افزایش نیازهای اولیه در تونل زنی، کمک کند. در بتن اسپری، ماده در حالت خشک یا نیمه خشک با استفاده از هوای فشرده به نازل منتقل شده و در آنجا آب به مخلوط اضافه می شود و بتن را قبل از عمل پاشش بر روی بستر، با سرعت مخلوط می کند. هر دو روش وسیله ای برای استفاده از بتن در دستگاه سیمان پاش می باشند که به خوبی و در موارد بسیاری از بتن معمولی برتر است.

ویژگی های بتن پاششی

بتن پاششی دارای ویژگیهای زیادی است که از آن جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد:
   قدرت بالا، نفوذ پذیری کم و دوام زیاد
    کاهش زمان انجام کار و صرفه جویی در هزینه ها
    افزایش قدرت اولیه در اوایل انجام کار
    نسبت اختلاط آب به سیمان پایین تر است
    چسبندگی خوب و استحکام مواد ترکیبی
    توانایی انتقال مواد به بیش از 200 متر در نقطه کاربرد


انواع دستگاه شاتکریت و ملات پاش

- دستگاه ملات پاش یا سیمان پاش
- گچ پاش پلیمری پلاستر زن تمام اتوماتیک
- دستگاه شاتکریت یا بتن پاشی
- دستگاه سیمان کاری بادی
- دستگاه انتقال ملات

کاربرد دستگاه ملات پاش

از دستگاه سیمان پاش، معمولا برای اسپری دیوار داخلی و خارجی، دوغاب سیمانی و برای پوشش سقف و دیوار استفاده می شود. همچنین می توان مواد ضد حریق که این پوشش ضد آب و ضد آتش بوده و حاوی  اسپری مواد جذب کننده صدا است. کار کردن با دستگاه ملات پاش بسیار آسان است و تجهیزات آن قابل حمل است و به طور معمول برای کار به داربست نیاز ندارد و به راحتی پاشش روی همه سطوح حتی گوشه هایی که دسترسی به آنها سخت است انجام می گیرد. استفاده از این تجهیزات می تواند به طور چشمگیری دوره ساخت و ساز را کوتاه تر کند، کارآیی کار را افزایش دهد و باعث کاهش هزینه مواد اولیه گردد.

دستگاه شاتکریت خشک پاش و ترپاش T263

دستگاه شاتکریت T263 امکان اسپری یکنواخت برای سطوح صاف مثل دیوار را دارد. عملیات کار با این دستگاه شاتکریت  ساده بوده و باعث صرفه جویی در زمان می گردد، جهت کار با این نوع از دستگاه ملات پاش، نیاز به استفاده از کمپرسور هوا داریم. این اسپری با نازل قابل حمل می تواند در موارد متنوع مانند اسپری ملات سیمان، شن و ماسه، و ملات بتنی مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه ملات پاش با قابلیت اسپری به شکل تفنگ رنگ دیوار، قابلیت پاشش رنگ بافت و بتونه را دارا ست.

مشخصات و نحوه کارکرد دستگاه پلاستر زن تمام اتوماتیک T4

با بالارفتن نیازهای بشری به ساختمان های مرتفع و با پیشرفت تکنولوژی، کارشناسان و متخصصین صنعت ساختمان، هر روزه ماشین آلات و ابزارآلات جدیدی را ابداع می نمایند که در تسهیل و تسریع عملیات ساختمان سازی بسیار موثر است. دستگاه پلاستر زن اتوماتیک یکی از انواع جدید ماشین آلات در زمینه ساختمان سازی است. سیستم های اساسی تشکیل دهنده این دستگاه، موتور الکتریکی،  سیستم هیدرولیکی و سیستم خطی دستگاه هستند که امکان عملیات پلاستر زنی را با سرعت و با کیفیت فراهم می  کنند.
انواع دستگاه سیمان پاش و پلاستر زن در تسریع ساخت و ساز تاثیر دارند. توسط دستگاه پلاستر زن، می توان اجرای پلاستر را در یک مرحله انجام داد و نیاز به پرداخت و صافکاری سطح پلاستر شده ندارد.
دستگاه ملات پاش
مشخصات این دستگاه عبارتند از:
- دارای سیستم تک فاز الکتریکی
- دارای سیستم هوشمند سنجش ارتفاع
- قابلیت تنظیم عرض و ضخامت پلاستر زنی
- ضد آب بودن تمامی قسمتهای دستگاه  
- ظرفیت اجرای کار بین 800 تا 1200 متر مربع در روز
- قابلیت شستشو و تمیزکاری آسان موتور و بدنه دستگاه
- حمل و نقل بسیار آسان

دستگاه ملات پاش  یا پلاستر زن

دستگاه ملات زنی که به منظور پلاستر زنی به کار می رود، به صورت تمام اتوماتیک و با سیستم تک فاز برقی کار می کند. این دستگاه عملیات پلاستر زنی را فقط در یک رفت و برگشت و با کیفیت مطلوب انجام می دهد. سطح پلاستر شده توسط دستگاه کاملا یکدست بوده و بعد از یک مرحله نیاز به پرداخت و تسطیح دستی ندارد. دستگاه ملات زن پلاستر زن در مقایسه با ملات پاش های بادی 10 برابر سریعتر بوده و در مقایسه با دست 40 برابر سریعتر می باشد. به طور معمول دستگاه سیمان پاش و ملات پاش در پاشش انواع ملات  ها کاربردهای زیادی دارند.

قطعات اصلی شاتکریت

واحد قطعه سازی تیران تونل بیستون (TTB) در راستای تامین قطعات اصلی و اساسی دستگاه شاتکریت (تر پاش و خشک پاش) با بهره گیری از دانش فنی و مهندسی معکوس، آماده ارائه خدمات و ارسال محصولات به همه استان هابا تضمین بالاترین استانداردهای کیفی می باشد.

دو نکته بسیار مهم که در دستگاه های شاتکریت باید در نظر گرفته شود:

تمامی تجهیزاتی که در مخلوط کردن ملات و اجرای شاتکریت توسط پیمانکار مورد استفاده قرار میگیرد باید قابل حمل با دست را دارا باشد و شاتکریت سنگدانه های درشت با حداکثر اندازه مشخص شده را به خوبی بتواند انجام دهد.
میکسر، لوله های خرطومی، نازل ها، فشار سنج های هوا و آب و واشر ها، به طور کلی تمامی تجهیزات به کار گرفته شده، باید بسیار تمیز نگه داشته شوند و مورد تایید ناظر پیمانکار قرار بگیرند.

سازنده معتبر انواع دستگاه ملات پاش و سیمان پاش

شرکت تیران تونل بیستون، سازنده معتبر انواع محصولات شاتکریت، برای رفع قسمتی از نیازهای ساخت و ساز، تولید داخلی و ساخت دستگاه جدید سیمان کاری را انجام داده  است. این شرکت، طراحی و تولید دستگاه ملات پاش را با قابلیت پمپاژ انواع ملات ساختمانی با دانه بندی 0 تا 8 را بر عهده گرفته-است. علاوه بر این، شرکت تیران تونل به عنوان تولید کننده ملی، هم چنین اقدام به تولید انواع دستگاه سیمان پاش و یا دستگاه اسپری مخصوص ملات، کرده  است. این شرکت امکان سفارش و خرید دستگاه های تولید داخل خود را برای مشتریان در سرتاسر شهرهای ایران و کشورهای خاورمیانه فراهم نموده است. علاقمندان می توانند با توجه به تصاویر ماشین های پاشش مختلف ملات و سیمان و پارامترهای مختلف آنها، نوع دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و سپس با ارسال ایمیل به شرکت یا ارتباط مستقیم با کارشناسان شرکت، برای اطلاع از لیست قیمت دستگاه سیمان پاش و جزئیات بیشتر با ایشان تماس بگیرند.
شرکت تیران تونل، دستگاه های تولیدی خود را همراه با عملیات نصب و راه اندازی و آموزش کار با دستگاه در حمل پروژه به خریداران ارائه می نماید.وبگردی