آفتاب

هنگام تعمیر ماشین لباسشویی به چه نکاتی دقت کنیم؟تعمیرات لوازم خانگی باعث می شود تا در هزینه ها صرفه جویی شود و وسایل با صرف مبلغی معقول، دوباره کارایی خود را به دست آورند. ماشین لباسشویی هم یکی از لوازمی است که اهمیت زیادی برای هر خانه دارد و خرابی آن باعث بروز دردسرهای زیادی برای خانواده می شود.

با توجه به روند رو به رشد قیمت ها، یکی از گزینه هایی که این روزها به هنگام خراب شدن لوازم خانگی مدنظر قرار می گیرد، تعمیر آنهاست. تعمیرات لوازم خانگی باعث می شود تا در هزینه ها صرفه جویی شود و وسایل با صرف مبلغی معقول، دوباره کارایی خود را به دست آورند. ماشین لباسشویی هم یکی از لوازمی است که اهمیت زیادی برای هر خانه دارد و خرابی آن باعث بروز دردسرهای زیادی برای خانواده می شود. زندگی ماشینی امروز باعث شده تا افراد زمان کافی را برای شستن لباس ها با دست نداشته باشند. علاوه بر این، زحمت شست و شوی لباس ها به صورت دستی، آنقدر زیاد است که امروز تقریباً در هر خانه ای می توان یک ماشین لباسشویی پیدا کرد. تعمیر ماشین لباسشویی کاری حرفه ای است که به تخصص تعمیرکاران ماهر و باتجربه نیازمند است. پس در صورت خرابی دستگاه، باید کار را به کاردان سپرد و از انجام اعمالی که سبب آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی می شود خودداری کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به مهم ترین نکاتی که باید به هنگام خرابی این دستگاه محبوب توجه شود اشاره کنیم.

مشکلات متداول لباسشویی

•    روشن نشدن ماشین لباسشویی
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که لباس ها را داخل ماشین لباسشویی گذاشته اید و آماده اید تا فراید شستشو را به جریان بیاندازید؛ اما با فشردن دکمه درمی یابید که لباسشویی روشن نمی شود. در این مواقع باید به موارد زیر توجه کنید:
1.    اتصال سیم برق ماشین لباسشویی به پریز برق را کنترل کنید؛ چراکه این امکان وجود دارد که تکان های شدید دستگاه، باعث شل شدن یا حتی درآمدن دوشاخه از پریز برق شده باشد.
2.    اگر برای اتصال برق از محافظ الکتریکی و یا سه راهی استفاده می کنید، از سلامت آن اطمینان حاصل کنید؛ به این دلیل که ممکن خرابی آن، مشکل حاضر را به وجود آورده باشد.
درصورتی که مشکل از موارد بالا باشد، خود می توانید با در نظر گرفتن موارد احتیاطی آنها را رفع کنید.
3.    ممکن است خرابی دکمه استارت (دکمه پاور یا همان روشن و خاموش) باعث بروز مشکل شده باشد. در این صورت ممکن است اهرم دکمه آسیب دیده باشد و میکوسوئیچ را روشن نکند.
4.    اگر چراغ صفحه لباسشویی روشن شود اما دستگاه به کار نیفتد، امکان خرابی چرخ دنده ها وجود دارد. این مسأله وقتی رخ می دهد که چرخش محور موتور به محور تایمر انتقال نیابد.
تعمیر ماشین لباسشویی در صورتی که مشکل از موارد سوم و چهارم باشد، نیازمند بهره گیری از تعمیرکاران متخصص است.

•    نچرخیدن مخزن شستشوی لباسشویی
اگر ماشین لباسشویی تا مرحله روشن شدن پیش می رود و آبگیری هم می کند ولی مخزن ثابت می ماند و نمی چرخد، به احتمال فراوان تسمه لباسشویی دچار آسیب و پارگی شده است و باید تعویض شود.

•    از کار افتادن ماشین لباسشویی چند دقیقه بعد از روشن شدن
این حالت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که بار ماشین لباسشویی، بیش از حد تعیین شده آن باشد و دستگاه اصطلاحاً overload شود. اقلامی مثل پتو یا روتختی پس از خیس شدن بسیار سنگین می شوند؛ پس چنانچه قصد شستشوی محصولاتی از این دست را دارید، بهترین راه این که است آنها را تک تک به ماشین لباسشویی بیاندازید. از دیگر مواردی که ممکن است باعث این اتفاق شود، سفت شدن تسمه ها و یا نیاز آنها به رگلاژ است.
 تعمیر ماشین لباسشویی
•    عدم استفاده ماشین لباسشویی از همه پودر مخزن
اطمینان از تناسب نوع پودر مورد استفاده با ماشین لباسشویی اولین قدم در راه بررسی این مشکل است. قدم بعدی ، خارج کردن مخزن پودر و زدودن و شستن رسوبات آن با آب است که بهتر است به صورت مستمر در بازه های زمانی هر 6 ماه یا 1سال تکرار شود.

•    لرزش شدید لباسشویی هنگام کار
ممکن است دلیل این مسأله، تراز نبودن ماشین لباسشویی باشد. پس چنانچه به تازگی لباسشویی خود را خریداری کرده اید و یا آن را در اثاث کشی جابجا نموده اید، لازم است تا یک دفعه دیگر پایه های آن را بررسی کنید تا درصورتی که تراز نیستند، تراز شوند.
اگر لرزش لباسشویی در زمان آبکشی است، می تواند به تایمر یا همان زمانسنج مربوط باشد. درصورت خرابی تایمر، دور تند و کند ماشین لباسشویی تداخل پیدا می کند که برای رفع آن می بایست با سرویسکار مجرب تماس حاصل شود.

•    درست کار نکردن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی
کاربرد پمپ تخلیه در لباسشویی، تخلیه آب از دستگاه در حین شستشو و پس از اتمام کار آن است. پمپ ممکن است با تسمه و پولی و یا موتوری مستقل کار کند. بررسی پروانه پمپ، اولین مسأله ای است که در این خصوص باید به آن توجه کرد تا اگر در آن جسمی گیر کرده باشد، خارج شود. پروانه بایستی با دست چرخانده شود تا از گردش آن اطمینان حاصل شود. اغلب ماشین های لباسشویی اتوماتیک، دارای پمپ آبکشی جداگانه هستند که در صورت آسیب دیدگی موتورش، باید کل پمپ مورد تعویض قرار گیرد.

•    فیلتر لباسشویی مسدود شده است
وظیفه فیلتر، جمع آوری و نگهداری اقلام مختلف مثل سکه، سوزن، سنجاق، کرک و پشم و سایر اشیاء بزرگ است. جهت تعمیر لباسشویی بوش درصورتی که مشکل از گرفتگی فیلتر باشد، لازم است تا اول آن را به سمت چپ بچرخانید و بعد به سمت خود بکشید تا از جایش دربیاید. در صورتی که از آخرین زمان سرویس فیلتر زمان زیادی گذشته باشد، خواهید دید که کثیفی بسیاری درون فیلتر وجود دارد که این امر خروج فیلتر و شستشوی آن را می طلبد.

•    تمیز شسته نشدن لباس ها توسط ماشین لباسشویی
از جمله مشکلاتی که باعث مراجعه کاربران به تعمیرکاران ماشین لباسشویی می شود این است که پس از اتمام شستشوی البسه، با لباسی روبرو می ‌شوند که هنوز کثیف است و آثاری از شستشو در آن مشاهده نمی‌ شود. رفع این مشکل که ممکن است به دلیل خرابی المنت های لباسشویی باشد، نیاز به بهره گیری از خدمات متخصصان حرفه ای دارد.
توصیه ما به شما این است که درصورت بروز خرابی در دستگاه لباسشویی خود، حتی الامکان از خدمات تعمیر در خانه استفاده کنید؛ چراکه جابجایی اغلب ماشین های لباسشویی سخت و پردردسر است.
وبگردی