آفتاب

فرش چند شانه بخریم؟اکثر ما هنگام خرید فرش با واژه های چون تراکم فرش، شانه فرش و ... برخورد کرده ایم. واژه های نامبرده عموما توسط فروشنده جهت بیان مشخصات فرش انتخابی استفاده می شود.

حال در این مقاله قصد داریم به این سوال مهم پاسخ فرش چند شانه بخریم همچنین می خواهیم به بررسی سوالی چون فرش چند شانه خوب است؟ بپردازیم. لازم به ذکر است که شانه بالا و یا تراکم بالا تنها دلیل موثر در مرغوبیت و یا کیفیت بالای فرش نخواهد بود. در نتیجه شانه و تراکم بالای فرش دلیل بر انتخاب آن نخواهد بود، عوامل مختلف دیگری در انتخاب و قیمت فرش موثر خواهد بود.

 فرش چند شانه بخریم
فرش های کاشان

آشنایی با فرش تراکم بالا و تراکم پایین

با بیشتر شدن تراکم فرش و شانه فرش تعداد گره های خاب و یا پرز های آن بیشتر می شود. به طور کلی تعداد گره های خاب و پرز ها با تعداد تراکم و شانه در هر متر مربع از یک فرش، رابطه مستقیم دارند. همچنین با بیشتر شدن پرز ها، تراکم و شانه فرش نخ های مورد استفاده در بافت فرش نیز باید نازک تر و ظریف تر شوند که باعث می شود تا ارتفاع نخ های مصرفی در بافت فرش کم شود. برای مثال می توان به یک فرش 500 شانه ای اشاره کرد.
 نخ های مصرف شده در این فرش ارتفاعی حدود 11 میلی متر خواهد داشت اما در فرش هایی با تراکم بالا تر این ارتفاع به 7 میلیمتر می رسد. فرش ها با افزایش شانه، ظریف تر و زیبا تر می شوند اما با افزایش تراکم محکم تر خواهند شد. فرش های مرغوب از نظر تراکم، فرش هایی با بالاترین تراکم می باشند.
که این تراکم مربوط به فرش های 3600 می باشد. فرش هایی با تراکم 3600 نرم تر، لطیف تر و ریز بافت تر می باشند اما نسبت به فرش های ماشینی با شانه کمتر ضخامت کمتری خواهند داشت. در این جا می توان کفت شانه با ضخامت فرش رابطه کاملا عکس خواهد داشت. ضخامت یک فرش 700 شانه با تراکم 2550 نسبت به فرش 1200 شانه و تراکم 360 بیشتر خواهد بود.
در نتیجه افرادی که ظرافت و ریز بافت بودن فرش برایشان اهمیت دارد بهتر است هنگام خرید فرش به سراغ فرش هایی با شانه های بالا بروند. زیرا بالا بودن شانه ها با ضخامت آنها رابطه عکس دارد. اما اگر دوام و استحکام فرش برایشان در اولویت می باشد، هنگام خرید فرش باید فرش هایی با تراکم پایین را انتخاب کنند. فرش های 700 شانه نسبت به فرش های 500 شانه با دوام تر می باشند.

 فرش چند شانه بخریم
فرش های کاشان

اطلاعات لازم در مورد فرش های 700 شانه:

فرش های 500 شانه یکی از فرش هایی می باشد که مورد استفاده اکثر افراد قرار گرفته است و کیفیت نسبتا خوبی دارند. قیمت فرش 500 شانه به علت تراکم پایین آن نسبت به دیگر فرش های ماشینی ارزان تر می باشد. عده ای بر این باور می باشند که پایین بودن قیمت فرش 500 شانه دلیل بر کیفیت نهایی محصول و یا کیفیت پایین نخ های مصرف شده در بافت آن می باشد. لازم است بدانید این باور کاملا اشتباه  می باشد. فرش های 500 شانه توسط برخی از شهر های صنعتی مانند تهران، اصفهان، یزد ، مشهد و ... تولید و راهی بازار می شود. یکی از فرش های تولید شده، فرش کاشان می باشد.

تراکم عرضی و یا شانه فرش های ماشینی 500 شانه:

همانطور که گفته شد شانه به تعداد گره ها و یا خانه های موجود در هر یک متر مربع از عرض فرش گفته می باشد که خانه های نامبرده در فرش های دستباف رج نامیده می شوند. فرش 500 شانه به فرشی گفته می شود که در هر یک متر از عرض این فرش 500 عدد گره و یا خانه وجود دارد. به همین دلیل به نام فرش 500 شانه شناخته می شود.  میزان قابلیت اجرای طرح و نقشه های ظریف تر و ریز تر با تعداد شانه های فرش در ارتباط می باشد. زیاد شدن شانه ها، قابلیت اجرای طرح های ظریف تر را آسان تر می کند.

فرش 700 شانه و اطلاعات لازم در مورد آن :

یکی دیگر از فرش های بسیار پر مصرف و محبوب، فرش های 700 شانه می باشند. فرش های 700 شانه در دو کیفیت تولید می شوند که می توان به فرش های اورجینال 700 شانه و فرش های ترکیبی 700 شانه اشاره کرد.

فرش 700 شانه اورجینال چه مشخصاتی دارد؟

فرش های 700 شانه اورجینال فرش هایی می باشند که تراکم عرضی و یا شانه و همچنین تراکم طولی آن ها به ترتیب 700 گره و 2100 تا 3000 گره خواهد بود. از بین آن ها معروف ترین تراکم شامل 2550 گره می باشد. در بافت فرش های 700 شانه اورجینال از 8 رنگ و یا 10 رنگ استفاده می شود. اما امروزه نوع دیگری تولید شده است که با استفاده از 14 رنگ اسپرت تولید شده و با اختلاف قیمت جزئی به فروش می رسد. برای تولید فرش های 700 شانه اورجینال دستگاه های مخصوصی مورد استفاده می شود که می توان به دستگاه شونهر، اچ سی پی و ... اشاره کرد که یکی از معروف ترین و با کیفیت آن ها که در بازار این جء مدرن ترین دستگاه محسوب می شود، HCPx2  خواهد بود.

فرش 700 شانه تبدیلی چه مشخصاتی دارد؟

فرش 700 شانه ترکیبی نوع دیگری از فرش های ماشینی می باشد. در بافت این نوع فرش ها از دستگاه های بافنده 500 شانه استفاده می شود. سپس با ایجاد تغییرات مورد نیاز در دستگاه، فرش ها با تراکم عرضی  700 گره و تراکم طولی 1500 گره تولید می شوند. در تولید فرش های 700 شانه ترکیبی ز 8 رنگ استفاده شده است. قیمت فرش های ترکیبی نسبت به فرش های اورجینال کمتر می باشد.
 فرش های 700 شانه طرح، فرش های 500 شانه می باشند که علت نامیدن آن ها به عنوان 700 شانه بافته شدن طرح های بروز فرش های 700 شانه در آن ها می باشد. این نوع فرش دارای تراکم عرضی 500 و تراکم طولی 1000 گره است. در بافت آن ها از 7 یا 8 رنگ استفاده می شود. دستگاه های مصرفی در تولید این نوع فرش نسبت به فرش های ترکیبی پیشرفته تر می باشد.

تفاوت فرش 700 شانه با 500 شانه :

 فرش چند شانه بخریم
کارخانه فرش کاشان
خرید فرش کار نسبتا مهمی می باشد، همچنین برای خرید آن باید هزینه پرداخت کرد. قیمت فرش ماشینی 700 شانه نسبت به فرشهای 500 شانه حدود 300 هزار تومان بیشتر خواهد بود. دوام و کیفیت فرش های 700 شانه بیشتر می باشد. تراکم فرش های 500 شانه از 700 شانه کمتر است. به طور کلی خرید فرش 700 شانه به صرفه تر از فرش 500 شانه می باشد. همچنین دوام، زیبایی و کیفیت بیشتری خواهد داشت.

فرش 1000 شانه:

این فرش ماشینی دارای تراکم عرضی 1000 و تراکم طولی 3000 می باشد. قیمت فرش نامبرده نسبتا بالا می باشد. نقشه های آن عموما شلوغ خواهد بود. قیمت بالای فرش 1000 شانه به علت وجود تعداد شانه های آن می باشد. افزایش گره باعث افزایش عمر فرش می شود. نخ اکریلیک استفاده شده در آن به مقاومت آن در برابر گرما کمک می کند.
فرش 1200 شانه: الیاف این فرش نازک تر بوده، بنابراین طرح آن شلوغ تر می باشد. همچنین مقاومت بسیار بالایی دارد.

فرش 1500 شانه:

این فرش یکی از فرش هایی می باشد که زیبایی و انسجام فوق العاده ای دارد، تراکم آن 4500 است در نتیجه امکان اجرای طرح های پیچیده در آن وجود دارد. طرح این فرش دارای جزئیات می باشد. قیمت فرش نامبرده نسبت به سایر فرش های ماشینی بیشتر است.
در نهایت:

 فرش چند شانه بخریم
برای انتخاب فرش های ظریف، باید فرش هایی با شانه کمتر و برای انتخاب فرش های با دوام باید فرش هایی با تراکم پایی را انتخاب کرد. فرش 700 شانه دوام بالاتری نسبت به فرش 1200 شانه دارد.
قبل از خرید فرش به قیمت فرش، موارد مصرف آن توجه شود. دقت کنید که می خواهد فرش جنبه تزیینی داشته باشد؟ در مکان های پررفت و آمد استفاده می شود ؟ و این که ظرافت و یا دوام برایتان مهم است؟