آفتاب

گرید و کلاس پیچ و مهره و انواع پیچ استیلگرید و کلاس پیچ و مهره یک مفهوم مکانیکی بسیار مهم می باشد که برای معرفی کیفی پیچ و مهره ها در برابر بارگذاری های مختلف بکار گرفته می شود.

گرید پیچ و مهره

 گرید و کلاس پیچ و مهره یک مفهوم مکانیکی بسیار مهم می باشد که برای معرفی کیفی پیچ و مهره ها در برابر بارگذاری های مختلف بکار گرفته می شود. در واقع گرید پیچ و مهره یک معیار برای دسته بندی پیچ و مهره های استاندارد آمریکایی که طبق استاندارد ASTM تولید شده اند می باشد. پیچ و مهره های استاندارد آمریکایی دارای ابعاد اینچی هستند و در 3 گرید مختلف یعنی گرید 2، گرید 5 و گرید 8 در دستگاه آمریکایی تولید می شوند. پیچ و مهره استاندارد گرید 2 در دستگاه آمریکایی که بر روی گل آنها هیچ علامتی وجود ندارد از جمله گرید های معمولی به شکل پیچ و مهره آهنی می باشد که با کلاس 5.6 در دستگاه بین المللی مطابقت دارد.
پیچ و مهره فولادی گرید 5 که با سه خط بصورت شعاع یک دایره با زاویه 60 درجه بر روی گل پیچ و مهره فولادی دیده می شوند گرید فولادی با سطح سختی متوسط و تنسایل بالا می باشد و با پیچ و مهره کلاس 8.8 شباهت هایی از نظر خواص مکانیکی دارد. بالاترین گرید پیچ و مهره های فولادی در دستگاه ASTM پیچ و مهره گرید 8 می باشد که با 5 خط بر روی کل پیچ بصورت شعاع دایره مشخص شده است. این گرید از پیچ و مهره های فولادی دارای شباهت هایی با پیچ و مهره های کلاس 12.9 در دستگاه بین المللی است. از پر کاربردترین نوع پیچ و مهره های گرید دار آمریکایی می توان به استاندارد های ASTM A320, ASTM A325, ASTM A490 اشاره نمود.

مفهوم کلاس پیچ و مهره ها

یکی دیگر از مفاهیم بسیار پر کاربرد در دنیای پیچ و مهره ها کلاس پیچ و مهره می باشد که برای پیچ و مهره های فولادی، آهنی و حتی برای پیچ و مهره استیل نیز قابل بحث بوده و معرف قابلیت های مکانیکی پیچ و مهره ها بر حسب نوع متریال بکار گرفته شده در تولید و همچنین بر مبنای عملیات حرارتی آنها می باشد. پیچ و مهره های میلیمتری که طبق استاندارد SI, EN و یا استاندارد آلمان DIN تولید می شوند دارای کلاس های مختلفی از 4.8 ، 5.6، 8.8، 10.9 و 12.9 می باشند. پیچ و مهره استیل اغلب با دو کلاس A2 معرف پیچ و مهره استیل A2 و کلاس A4 معرف پیچ و مهره استیل 316 شناخته می شوند. در زیر به توضیح بیشتر کلاس های پیچ و مهره ها می پردازیم.
1.    پیچ و مهره آهنی کلاس 5.6 که یکی از پایین ترین کلاس های پیچ و مهره ها می باشد که دارای تنسایل کمتر از 480 مگاپاسکال بوده و برای کاربری های عمومی استفاده می شود و اغلب بصورت گالوانیزه سرد و تمام دنده تولید می شود.
2.    پیچ و مهره فولادی خشکه کلاس 8.8 یکی از پرکاربردترین نوع پیچ و مهره ها می باشد که در صنایع برای اتصال ماشین آلات صنعتی استفاده عمده ای دارد. پیچ خشکه کلاس 8.8 اغلب بصورت نیم دنده به دو شکل سر شش گوش و آلنی تولید می شود و در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. تنسایل مقاومتی پیچ و مهره خشکه 8.8 میزان 800 نیوتن بر میلیمتر مربع را داشته که حد متوسطی از کربن را نیز در خود جای می دهد.
3.    پیچ و مهره فولادی کلاس 10.9 که هم طبق استاندارد DIN931 بصورت نیم دنده تولید می شود، هم طبق استاندارد DIN933 بصورت تمام دنده و هم با استاندارد DIN6914 با گل درشت برای استفاده در سازه های سنگین استفاده می شود. پیچ و مهره فولادی کلاس 10.9 اغلب بصورت نیم دنده و فقط به شکل شش گوش تولید شده و بصورت آبکاری شده گالوانیزه، داکرومات و گاهی تنها بصورت فسفاته سیاد در بازار یافت می شود.
4.    پیچ و مهره فولادی کلاس 12.9 که اغلب تنها به شکل پیچ آلن بصورت نیم دنده و طبق استاندارد DIN912 تولید می شود. پیچ و مهره فولادی کلاس 12.9 دارای تنسایل بسیار بالا و نزدیک 1180 مگاپاسکال بوده و اندکی ترد است. این کلاس از پیچ و مهره های فولادی بالاترین کلاس در سیستم بین المملی محسوب می شود.

تفاوت مشخصات پیچ و مهره های استیل

پیچ و مهره استیل اغلب با دو گرید A2 , A4 تولید می شوند این دو گرید از پیچ و مهره استیل که گرید 304 از استنلس استیل 304 با نسبت کروم و نیکل 18-8 تولید می شود و به پیچ استیل بگیر معروف است در مقایسه با پیچ و مهره استیل گرید 316 که از استنلس استیل 316 با همان نسبت کروم و نیکل و دو درصد مولیبدنیوم بیشتر در ساختار تولید می شود دارای خواص مکانیکی تقریبا برابری هستند. یعنی هر دو گرید پیچ و مهره استیل A2 , A4 دارای تنسایل مقاومتی و سختی سطحی برابری هستند و تفاوت اصلی آنها یا به بیان راحت تر مزایای پیچ و مهره استیل 316 A4 در خواص شیمیایی و مغناطیسی آن نهفته است. وجود درصد کمی از عنصر مولیبدنیوم در ساختار پیچ و مهره استیل A4 سبب با رفتن مقاومت در برابر زنگ زدگی در این گرید می شود که تاثیر آن در محیط های کلریدی محسوس تر می باشد. علاوه بر این همانطور که از نام پیچ و مهره نگیر مشخص است عدم جذب پیچ و مهره استیل 316 در محیط های مغناطیسی یکی دیگر از مزایای اصلی این گرید از پیچ و مهره استیل محسوب می شود.