آفتاب

تولید سریع ترین کیت استخراج RNA ویروسی برای تست کرونا توسط پژوهشگران جوان ایرانییکی از دغدغه‌های سیستم بهداشت و درمان در دوران پاندمی کرونا، انجام سریع و دقیق تست‌های غربالگری بیماری کرونا است و بهترین و دقیق ترین روش برای تشخیص بیماری کرونا، تست ریل تایم PCR است.

برای یک تست ریل تایم PCR ابتدا بایستی از انتهای حلق و یا بینی بیمار نمونه گیری شده و سپس محتوای اسید نوکلئیک ویروسی با استفاده از کیت استخراج RNA ویروسی ، از این نمونه استخراج شود. در ادامه با استفاده از روش PCR وجود یا عدم وجود ردپای ویروس کرونا در نمونه بیمار بررسی میشود.

مرحله استخراج RNA ویروسی یکی از مراحل مهم در تست ملکولی کرونا است که بایستی با دقت و کیفیت بسیار بالا انجام شود. در صورت عدم استخراج صحیح اسید نوکلئیک ویروسی از نمونه بیمار، حتی بهترین کیت‌های تشخیصی کرونا نیز قادر به  شناسایی صحیح ویروس در نمونه بیمار نیستند.
شرکت آنا سلول طب، یکی از شرکت‌های ایرانی تولید کننده کیت‌های تخصصی بیولوژی مولکولی در ایران است که از ابتدای سال جاری اقدام به تولید کیت استخراج اسید نوکلئیک ویروسی کرده است . جدیدترین محصول شرکت آنا سلول طب، کیت استخراج اسیدهای نوکلئیک ویروسی با سرعت بالاست که از نظر سرعت و دقت استخراجی نمونه خارجی ندارد.
 
خسروی، مدیر تولید  شرکت آناسل کیفیت این کیت را در استاندارد جهانی توصیف کرده میگویند: کیت استخراج AnaFast از نظر کیفیت با کیت‌های تولیدی شرکت‌های بزرگی مانند  Qiagen و Roche  قابلیت رقابت داشته و از نظر سرعت استخراجی بی نظیر است. با استفاده از این کیت آزمایشگاه میتواند در کمتر از 10 دقیقه اسید نوکلئیک ویروسی را از نمونه سوآپ بیمار جداسازی کند. از مزایای دیگر این کیت می‌توان به عدم نیازمندی به انکوباسیون‌های دمایی در مراحل میانی استخراج اشاره کرد.
خسروی اشاره کرد که: به علت وجود دانش فنی ساخت کیت استخراج RNA ، تیم ما مشکلی برای تولید کیت استخراج ویروسی نداشت اما در تولید AnaFast چالش ما افزایش سرعت و حذف انکوباسیون‌ها بدون افت کیفیت بود که خوشبختانه با تلاش تیم علمی آناسل این امر محقق شد. انکوباسیون دمایی در دمای 60 یا 70 درجه سانتی گراد ممکن است برای آزمایشگاه‌هایی که کمتر از 50 نمونه در روز داشته باشند، مساله مهمی نباشد، اما برای آزمایشگاه‌های با تعداد تست بالا موجب اتلاف وقت و نیازمندی به تعداد زیادی بلاک حرارتی را ایجاد نماید .
دکتر حسین قنبریان مدیر تحقیق و توسعه شرکت آناسل با اشاره به اینکه کیت  AnaFast برای کلیه آزمایشگاه‌های تشخیصی با هر تعداد نمونه قابل استفاده است، این کیت را با ویژگی‌های دقت و سرعت بالا توصیف کرده و اضافه کردند: شرکت آناسل علاوه بر کیت آنا فست که امکان استخراج سریع اختصاصی برای RNA ویروسها را فراهم می‌کند، کیت استخراج اسیدهای نوکلئیک ویروسی را نیز تولید کرده که قابلیت استخراج همزمان  RNA و DNA ویروسی را فراهم  کرده است.  کیت اخیر آزمایشگاه های مولکولی  را از تهیه کیت استخراج RNA به همراه کیت استخراج DNA بی نیاز می کند.

شرکت آنا سلول طب که از سال 1397 فعالیت رسمی خود را آغاز کرده به صورت تخصصی در حوزه زیست شناسی سلولی و ملکولی فعالیت کرده و در حال حاضر تولید کننده نزدیک به 100 محصول تخصصی در حوزه بیوتکنولوژی است که از این میان می‌توان به محصولاتی چون کیت میکروRNA، کیت استخراج RNA، کیت سنتز cDNA، مستر میکس PCR، کیت MTT و انواع مختلف کیت‌های تخلیص، جداسازی و اندازه گیری اسیدهای نوکلئیک اشاره نمود.