آفتاب

راه و چاه گرفتن تمکن مالی برای اخذ ویزای کانادا (راهنمای جامع)کشور کانادا به‌عنوان یکی از مهاجر دوست‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. این مسئله باعث شده تا همه‌ساله افراد زیادی از سرتاسر دنیا، برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند.

اگر شما قصد واردید تا از طریق ویزای تحصیلی، کاری یا توریستی به کشور کانادا سفر کنید، در قدم اول  باید بتوانید تا تمکن مالی ویزای کانادا را اثبات کنید. این بدان معناست که شما ثابت می‌کنید که برای سفر به کانادا پول کافی دارید و از پس هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان برمی‌آیید. اگر تمکن مالی شما کافی نباشد یا مقدار موردنظر را تأمین نکند، شما شانس کمتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.

تمکن مالی چیست؟

نامه تمکن مالی، توسط بانک عامل هر شخص و به واحد پول کشور موردنظر صادر می‌شود. درواقع تمکن مالی شامل، مانده‌حساب شخص و سپرده‌های بانکی ایشان به همراه تاریخ بازگشایی حساب، میانگین مبالغ واردشده به‌حساب، میانگین مبالغ خارج‌شده از حساب و تفاضل این دو (گردش حساب) هست. معمولاً در تمکن مالی، تمامی مبالغ در واحد ریال عنوان می‌شوند و شخص متقاضی تمکن مالی، باید با توجه به ویزای درخواستی، واحد پول درخواستی موردنظر را اعلام دارد. تمکن مالی در صورتی معتبر است که شعب ارزی آن را صادر و مدیر شعبه آن را مهر و امضاء کند.

تمکن مالی ویزای کانادا از چه راه‌هایی اثبات می‌شود؟

بر اساس منبع رسمی  canada.ca، با ارائه هرکدام از مدارک زیر، تمکن مالی شما به سفارت کانادا اثبات خواهد شد.
•    اثبات کنید یک حساب بانکی کانادایی به اسم خودتان با مقدار وجه مشخص‌شده برای تمکن مالی دارید (اگر پول خود را به کانادا انتقال داده‌اید)
•    مدرکی دال بر سرمایه‌گذاری تضمینی از یک موسسه مالی کانادایی: سرمایه‌گذاری تضمینی یا Guaranteed Investment Certificate به‌اختصار GIC، یک نوع سرمایه‌گذاری است که نرخ بازگشت سرمایه تضمینی در یک طول زمان ثابت دارد
•    اثبات اینکه از یک بانک وام تحصیلی یا آموزشی (education or study loan) دارید
•     گواهی گردش مالی 4 ماهه گذشته از بانک (bank statement)
•    یک حواله بانکی که قابل‌تبدیل به دلار کانادا باشد
•     گواهی پرداخت شهریه دانشگاه و محل اقامت نامه‌ای معتبر از طرف محل تحصیل مبنی بر اینکه هزینه‌های تحصیل شما را پرداخت می‌کنند (scholarship) یا از طرف شخصی که قرار است هزینه‌های تحصیل شما را متقبل شود.

تمکن مالی ویزای کانادا (توریستی)

گواهی تمکن مالی ویزای کانادا (توریستی) در رد یا تأیید درخواست ویزای توریستی کانادا بسیار مؤثر است. به‌طورمعمول ویزای توریستی کانادا به‌صورت چند بار ورود یا مولتی ویزا صادر می‌شود. اعتبار این ویزا با پاسپورت ایرانی 5 سال است. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده در وب‌سایت رسمی دولت کانادا، برای این ویزا به تمکن مالی با حداقل موجودی 10 هزار دلار نیاز است.
تمکن مالی ویزای کانادا (کاری)
برای ویزای کاری کانادا، مقدار پول موردنظر با توجه به تعداد نفرات خانواده مشخص می‌شود. هزینه فرد متقاضی، همسر، فرزندان و یا فرزندان وابسته به همسر در اعلام مقدار تمکن مالی مؤثر است. این پول نباید از کسی قرض شده باشد بلکه باید شخص خودتان آن را برای هزینه‌های خود و خانواده تأمین کند.

تمکن مالی ویزای کانادا (تحصیلی)

هزینه تحصیل در کانادا به‌طور تقریبی 15 هزار دلار برآورد می‌شود. برای دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در کانادا شما باید ثابت کنید که عهده پرداخت این هزینه‌ها، چه برای خود و چه برای خانواده‌تان برمی‌آیید.
مدارک موردنیاز جهت دریافت گواهی تمکن مالی ویزای کانادا از بانک
1.    ارائه اصل کارت ملی
2.    ارائه اصل یا کپی پاسپورت
3.    ارائه فرم تکمیل‌شده درخواست صدور گواهی تمکن مالی

آزمون دولینگو

برای اخذ ویزا از کشور کانادا نیاز است تا مرحله‌های مختلف این فرآیند، هم‌زمان باهم پشت سر گذاشته شوند. درعین‌حال که شما در حال آماده کردن مدارک خود برای اثبات تمکن مالی ویزای کانادا هستید، می‌توانید از طریق شرکت در آزمون دولینگو که به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و نیاز به حضور فرد در محل امتحان ندارد، جهت دریافت پذیرش از مراکز آموزشی کشور کانادا، اقدام کنید.

چند سؤال رایج در زمینه تمکن مالی ویزای کانادا

اثبات تمکن مالی یعنی چه و مربوط به چه مرحله ای از فرآیند مهاجرت به کاناداست؟
اثبات تمکن مالی، بدین معناست که شما می توانید هزینه خود و خانواده خود را تا زمانی که در کشور کانادا هستید، تأمین کنید. اثبات تمکن مالی، مربوط به فرآیند اخذ ویزاست.
آیا اثبات تمکن مالی فقط از طریق مانده حساب و گرفتن گواهی تمکن مالی از بانک امکان پذیر است؟
مسئله مهم این است که شما بتوانید ثابت کنید که از پس هزینه های زندگی در کشور کانادا بر می آیید. روش هایی دیگری نیز وجود دارند که می توانند به عنوان جایگزین استفاده شوند.
گواهی تمکن مالی (گردش حساب 4 ماهه) چیست؟
گواهی تمکن مالی از بانک عامل هر شخص صادر می‌شود و در آن مانده حساب شما و یکسری موارد دیگر قید می‌شود. نیاز است که مبلغ مانده حساب شما از یک حداقل کمتر نباشد. توجه داشته باشید گردش حساب چهار ماهه شما در تصمیم آفیسر سفارت تأثیر‌گذار است..
در پایان به این نکته اشاره می شود که اثبات تمکن مالی ویزای کانادا، نقش حساس و تعیین کننده ای در جهت اخذ ویزای کشور کانادا، دارد. اگر هدف شما مهاجرت به کشور کاناداست باید به‌دقت، شرایط و هزینه‌های مربوط به تمکن مالی ویزای کانادا را مطالعه کرده و با در نظر گرفتن این عوامل، برای مهاجرت به این کشور، اقدام نمایید.
وبگردی