آفتاب

ویژگی خانه های قرن 21یکی از محل هایی که در آن به فکر راحتی هستیم منازل و محل زندگی است که امروزه تکنولوژی در انجام امور مربوط به خانه نیز به یاری انسان ها آمده، نام این تکنولوژی، هوشمند سازی می باشد.

سرعت و راحتی دو ویژگی مهم درباره تکنولوژی است. انسان همواره به دنبال پیدا کردن راهی برای انجام دادن کارها به راحت ترین روش می باشد. پس از انقلاب صنعتی این مورد اهمیت بیشتر پیدا کرد به شکلی که ما در تمامی مقاطع و موارد به دنبال پیدا کردن راهی برای ساده کردن کارها و دوری از انجام امور به شکل دستی و سنتی هستیم. این امر حتی در امور رومزه نیز به چشم می خورد. یکی از محل هایی که در آن به فکر راحتی هستیم منازل و محل زندگی است که امروزه تکنولوژی در انجام امور مربوط به خانه نیز به یاری انسان ها آمده، نام این تکنولوژی، هوشمند سازی می باشد. احتمالا در سال های اخیر شما هم واژه هوشمند سازی، مدارس هوشمند، ساختمان هوشمند، لوازم خانگی هوشمند و واژه هایی از این قبیل را زیاد شنیده باشید. منظور از هوشمند سازی ساده تر کردن و پیشرفته کردن روش زندگی با برخی از ابزارها و معیارها است. در واقع هوشمند سازی به کار بردن برنامه ها و روش های مبتنی بر ابزارهای فناوری و اطلاعات است.
 

انواع هوشمند سازی

امروزه سیستم های هوشمند سازی زیادی تهیه و آماده می شوند که هر کدام با امکانات خود می توانند یک فضای خاص و فعال را ایجاد کنند. از جمله انواع هوشمند سازی می توان به هوشمند سازی خانه یا محل کار، هوشمند سازی ساختمان و هوشمند سازی صنعتی اشاره کرد.

هوشمند سازی خانه یا محل کار

 به دلیل این که محیط خانه یا کار یک فضای اختصاصی است می توان از نوع پیشرفته هوشمند سازی برای امنیت و رفاه آن ها استفاده کرد. این هوشمند سازی ها یک فضای لوکس و مدرن را ایجاد می کند. در این نوع، ابتدا داده ها توسط حسگر دریافت می شود سپس فرمان هایی که از قبل مشخص شده بود با استفاده از کنترل کننده مرکزی پردازش و صادر شده و برای اجرا به دستگاه های مصرفی ارسال می شوند.

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان به این معنا است که در ساخت و طراحی دکوراسیون خانه از جدیدترین تکنولوژی  های روز استفاده شده باشد. این منازل به گونه  ای طراحی و ساخته می شوند که می توان کلیه تجهیزات الکترونیکی مشترک ساختمان را به وسیله سنسورها و حسگر ها با برنامه مشخص شده قبلی به صورت یکپارچه تحت کنترل درآورد و تمامی بخش ها و وسایل موجود در آن را به وسیله ی یک دستگاه الکترونیک از راه دور کنترل کرد.
در واقع طراحان منازل هوشمند این امکان را در اختیار افراد قرار داده اند تا به وسیله wifi یا بلوتوث گوشی هوشمند خود تمامی وسایل منزل نظیر ماشین لباسشویی، تلوزیون، لامپ ها، پرده ها، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم الکتریکی موتورخانه ها، هواسازها ، چیلرها، دوربین های مداربسته، سیستم های حفاظتی، آسانسورها، برق اضطراری و سایر بخش ها را مدیریت و کنترل کنند. این هوشمندسازی باعث افزایش رفاه، راحتی و امنیت کاربران یک ساختمان می شود. به همین دلیل امروزه بسیاری از افراد اقدام به هوشمندسازی منازل خود می کنند.

هوشمند سازی صنعتی

در هوشمند سازی صنعتی نیز امکانات مختلفی مانند خدمات رباتیک، خدمات پزشکی، خدمات آموزشی، سرگرمی، نقل و انتقالات هوشمند، تشخیص هوشمند و… وجود دارد.

هوشمند سازی در ایران

اگر چه هوشمند سازی در ایران سابقه‌ای طولانی ندارد اما در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. امروزه شرکت‌های زیادی در ایران هستند که خدمات هوشمندسازی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند.

 خانه هوشمند

مزایای خانه هوشمند

از جمله مزایای خانه  های هوشمند می توان به صرفه  جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. این موضوع با توجه به افزایش نرخ انرژی در جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است. دیگر مزیت این خانه  ها امنیت بالا و رفاه و آرامش بیشتر ساکنان می باشد. زیرا بسیاری از کارها با کنترل از راه دور مدیریت شده و نیازی به حضور فرد در منزل نیست.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی و نورپردازی بیشترین سهم مصرف انرژی را در یک ساختمان به خود اختصاص داده اند. این میزان مصرف انرژی به وسیله نصب سنسورهای حرکتی و حساس به نور یا کلیدهای هوشمند مورد استفاده در ساختمان هوشمند تا حد چشم گیری کاهش می یابد.  
سیستم روشنایی هوشمند از امکاناتی برخوردار است که به واسطه آن ها زمینه راحتی و آسایش ساکنان خانه هوشمند را فراهم می کند. از جمله آن ها عبارت اند از:

تنظیم میزان نوردهی

سیستم هوشمند روشنایی می تواند در صورت بالا بودن یا پایین بودن میزان نور محیط برخی از سرخط-های روشنایی را به صورت خودکار خاموش یا روشن کند. این امر باعث کاهش میزان استفاده از انرژی برق می  شود.

کنترل سیستم روشنایی در خارج از منزل با استفاده از تلفن همراه و اینترنت
با استفاده از سیستم هوشمند ساختمان می توان سیستم روشنایی را به وسیله ریموت کنترل در داخل منزل و با موبایل و تبلت در خارج از منزل کنترل کرد.
 

کنترل سیستم روشنایی توسط حسگرها

حسگرها می توانند حضور فرد را در یک مکان تشخیص بدهند. بر این اساس سیستم روشنایی با حضور افراد، به صورت خودکار روشن و با ترک آن ها خاموش می شود.

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

دمای پیش فرض یک محیط در هنگام استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی یک ساختمان هوشمند توسط کاربر تعیین می شود. بر این اساس زمانی که دمای محیط به حد تعیین شده برسد، فعالیت سیستم تهویه مطبوع به صورت خودکار متوقف می شود. علاوه بر این در صورت باز شدن در و پنجره ها سیستم تهویه متبوع به صورت اتوماتیک خاموش می شود. این امر باعث کاهش اتلاف انرژی می-شود.
 

سیستم هوشمند لوازم صوتی و تصویری

با انتقال دادن کدهای ریموت به کلیدهای سیستم هوشمند، بدون نیاز به ریموت می توان به وسیله یک صفحه نمایش های لمسی تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد و تمامی وسایل صوتی و تصویری را توسط یک کلید مدیرت و کنترل کرد.
 
خانه هوشمند

فروشگاه خانه هوشمند

مراکز مختلفی در سراسر کشور در زمینه فروش انواع تجهیزات خانه  های هوشمند فعالیت دارند. تجهیزات موجود در این مراکز در چهار گروه  عمده روشنایی، سرمایشی، گرمایشی و امنیت جای می گیرند. مشاوره با کارشناس خبره پیش از خرید به انتخاب بهترین گزینه کمک فراوانی می کند.
 
ما در این مطلب به بررسی هوشمند سازی و مزایای آن پرداختیم. رفاه بیشتر ساکنان، امنیت بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی سه مزیت بزرگ هوشمندسازی ساختمان ها و اماکن است. تجهیزات متنوعی در این زمینه وجود دارد و انتخاب هر یک از آنها بر اساس هدف طراح صورت می گیرد. نظر شما در رابطه با این خانه  ها چیست؟ کدام ویژگی خانه  های هوشمند برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

یکی از مجموعه هایی که به انجام امور هوشمندسازی می پردازد، هوش سازه است. شرکت هوش سازه همواره سعی نموده تا در ساختمان ها ، راه کارهایی خاص و متفاوت را در اختیار کاربران قرار دهد. در همین راستا این شرکت با استفاده از محصولات شرکت های بزرگی چون ABB ، Berker ، Schneider و سایر شرکتهای از این دست خدمات و کارآیی های خاصی را ارائه می نماید.