آفتاب

مقایسه بین روکش و تاج دندانروکش و تاج دندان، هر دو روش هایی برای ترمیم دندان هستند که ظاهر و عملکرد دندان شما را تقویت می کنند. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که روکش یا ونیر، فقط قسمت جلویی دندان شما را می پوشاند، ولی تاج کل دندان شما را می پوشاند.

اقداماتی که برای ترمیم دندان انجام می شود، هزینه بر است؛ بنابراین این موضوع مهم است که بدانید کدام روش، بهترین نتیجه را برای شما در پی خواهد داشت. با این که این دو روش با یکدیگر تفاوت دارند، اما هر دو از نرخ موفقیت بالایی برخوردار هستند که توسط دندانپزشک انجام می شود.
در این نوشته، می خواهیم نگاهی به تفاوت بین روکش و تاج دندان بیندازیم، خصوصیات مثبت و منفی هر کدام را بررسی کنیم و کارکرد هر کدام را بیان کنیم.
veneers

تفاوت بین روکش و تاج دندان

روکش دندان، یک لایه ی بسیار نازک از پورسلین یا سایر مواد است که حدود 1 میلی متر ضخامت دارد و به جلوی دندان شما متصل می شود.
ضخامت تاج دندان، حدود 2 میلی متر است و کل دندان را می پوشاند. این تاج می تواند به صورت کامل از پورسلین ساخته شده باشد یا می توان از پورسلین ذوب شده با آلیاژ فلز یا یک آلیاژ تمام فلز برای ساخت آن استفاده شود.
این که متوجه شوید کدام روش، روکش یا تاج دندان، برای شما مناسب است، بستگی به شرایط دندان های شما دارد. موضوع دیگری که در این مورد مهم است، این است که شما می خواهید چه مشکلی را برطرف کنید. شرایط رایجی که برای ترمیم دندان وجود دارد، شامل موارد زیر می شود:
•    دندانی که رنگ آن تغییر کرده باشد
•    دندانی که خرد شده، ترک خورده یا شکسته است
•    دندانی که پوسیده یا ضعیف شده است
•    دندان که کج است
هر دو روش تاج و روکش دندان، کاملا هم رنگ دندان شما هستند، اما اگر از تاج های تمام فلز استفاده کنید، این قضیه متفاوت است.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان یا ونیر، فقط سطح جلویی دندان شما را می پوشاند. این روش به اندازه ی تاج دندان، تهاجمی نیست؛ زیرا روکش دندان، دندان اصلی شما را بیشتر از تاج دندان، دست نخورده باقی می گذارد.
حدود نیم میلی متر از مینای موجود روی جلوی دندان شما، برای این که سطح دندان سخت شود تا روکش بتواند به آن متصل شود، تراشیده و خرد می شود. بعضی از انواع جدید روکش های دندان، نیازی به ساییدن این مقدار از مینای دندان ندارند. احتمالا شما برای این کار به بیهوشی موضعی نیاز داشته باشید؛ زیرا عمل سایش ممکن است برای شما دردآور باشد.
برای این که روکش دندان، به خوبی کار خود را انجام دهد، دندان شما باید مینای کافی را داشته باشد تا روکش به آن متصل شود.
 tooth-veneers

ویژگی های مثبت روکش دندان

•    در طولانی مدت، ممکن است از نظر زیبایی نسبت به تاج دندان، بهتر عمل کند؛ زیرا پس از چندین سال، فاصله ی دندان با لثه را نشان نمی دهد. گاهی اوقات این اتفاق پس از استفاده از تاج دندان، رخ می دهد.
•    برخی از روکش ها به پیرایش زیادی نیاز ندارند؛ بنابراین قسمت بیشتری از دندان طبیعی و سالم شما مشخص می شود.
•    دندان هایی که روکش دارند، کم ترین حرکت را دارند.

ویژگی های منفی روکش دندان

•    روکش ها، قسمت بیشتری از دندان شما را در معرض پوسیدگی جدید قرار می دهند.
•    روکش های کامپوزیت، قیمت کم تری دارند، اما ممکن است فقط 5 تا 7 سال دوام داشته باشند. سایر روکش ها، دوام بیشتری دارند، اما در نهایت ممکن است نیاز داشته باشند جایگزین شوند.
•    روکش ها برگشت پذیر نیستند.
•    شرکت های بیمه، هزینه های این روش را پرداخت نمی کنند.

تاج دندان چیست؟

تاج دندان، کل دندان شما را پوشش می دهد. با استفاده از تاج، تعداد بیشتری از دندان ها باید تحت عمل قرار گیرند یا عملیات سایش روی آن ها انجام شود تا تاج به خوبی در جای خود قرار گیرد.
اگر شما، پوسیدگی دندان دارید، دندانپزشک قسمت پوسیده ی دندان را از بین می برد و سپس تاج دندان را در محل خود قرار می دهد. در این گونه موارد، ممکن است نیاز باشد دندان شما بازسازی شود تا بتواند از تاج، پشتیبانی کند.
همچنین اگر دندان شما آسیب دیده است، ممکن است نیاز به بازسازی داشته باشد. بدین منظور احتمالا به بیهوشی موضعی نیاز خواهید داشت.
 tooth-crowns

ویژگی های مثبت تاج دندان

•    تمام دندان پوشانده می شود؛ بنابراین امکان کمی وجود دارد که دچار پوسیدگی جدید شود.
•    تاج های پورسلین، همان حس و ظاهر دندان طبیعی شما را دارند.
•    تاج دندان نسبتا دائمی است و مثل دندان مصنوعی، نیاز نیست آن ها را خارج کنید تا تمیزشان کنید.
•    شرکت های بیمه ممکن است بخشی از هزینه ی استفاده از تاج دندان را پرداخت کنند.

ویژگی های منفی تاج دندان

•    برای این که فضای مناسب برای تاج فراهم شود، بخش بیشتری از دندان شما ساییده می شود.
•    تاج دندانی که استفاده می کنید، ممکن است در ابتدا نسبت به گرما و سرما حساس تر باشد و ممکن است شما درد لثه را تجربه کنید. اگر درد شما بیشتر شد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.
•    پورسلین شکننده است و در طی زمان، آسیب می بیند.
•    تاجی که از پورسلین ذوب شده با آلیاژ فلز ساخته شده است، یک خط باریک تیره بین دندان طبیعی و تاج نشان می دهد.

روکش دندان یا تاج دندان؟

برای این که متوجه شوید کدام روش برای شما مناسب است، ادامه ی این متن را مطالعه کنید.
اگر بخش بزرگی از دندان شما، پر شده است، عصب کشی دندان انجام داده اید یا دندان شما بسیار فرسوده و ترک خورده است، می توان گفت که تاج دندان، بهترین گزینه برای شما است.
اگر اساسا دندان شما سالم است و ترمیمی که می خواهید انجام دهید، فقط به منظور اهداف زیبایی است، روکش دندان بهترین گزینه برای شما است. همچنین از روکش دندان می توان برای اصلاحات جزئی نیز استفاده کرد.
وبگردی