آفتاب

از میلگرد در چه صنعت هایی استفاده می‌شود؟نقش میلگردها در داشتن ساختمانی مستحکم و مقاومت اهمیت زیادی دارد. به همین منظور در این مطلب می‌خواهیم در مورد کاربرد میلگرد در صنعت‌های مختلف استفاده کنیم.

همان طور که می‌دانید، ساختمان‌ها برای مقاومت و استحکام، به ابزارهای ویژه‌ای نیاز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به میلگرد اشاره کرد. نقش میلگردها در داشتن ساختمانی مستحکم و مقاومت اهمیت زیادی دارد. به همین منظور در این مطلب می‌خواهیم در مورد کاربرد میلگرد در صنعت‌های مختلف استفاده کنیم.
در (مجله اینترنتی اصفهان آهن (https://esfahanahan.com/mag)) میتوانید در مورد میلگرد بیشتر بخوانید همچنین در مطلبی به صورت کامل در مورد انواع مقاطع فولادی صحبت کردیم.

میلگرد چیست؟

قبل از اینکه به کاربرد میلگرد در ساختمان سازی و صنایع مختلف اشاره کنیم، بهتر است در مورد میلگردها اطلاعاتی جزئی داشته باشیم. میلگرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای مختلفی تولید و برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 میلگرد
معمولا در گذشته از بتن برای استحکام و مقاومت بنا استفاده می‌شد، ولی بتن مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی و چرخشی ندارد. درست همین جاست که میلگرد پا به میدان می‌گذارد و از سازه‌ها در مقابل نیروهای کششی محافظت می‌کند.
به عبارتی دیگر آنچه که مانع ترک خوردن و شکستن بتن می‌شود، میلگردهای به کار رفته در آن است. میلگردها را می‌توان به عنوان حافظان بناها و پروژه‌های ساختمانی در نظر گرفت؛ حافظانی که باعث می‌شود ساکنان آن بنا در منطقه امن باشند.

نقش مهم میلگرد را در افزایش عمر سازه‌های بتنی، نباید نادیده گرفت

در زمان خرید میلگرد، لازم است به کیفیت آن توجه زیادی داشته باشیم و صرفا به دلیل پایین بودن قیمت، یک نوع میلگرد باکیفیت پایین انتخاب نکنیم. شاید در ظاهر، اهمیت میلگردهای استفاده شده در سازه‌های بتنی موضوع جدی به نظر نرسد، اما همان طور که گفته شد، میلگرد به عنوان اسکلت و استخوان بندی سازه عمل می‌کند. این مقطع فولادی اگر ضعیف باشد، باعث کاهش عمر ساختمان و تخریب آن می‌شود و حتی خسارت‌های مالی و جانی زیادی را ایجاد خواهد کرد.

میلگرد

بنابراین لازم است برای هر ساختمان، متناسب با شرایط سازه و همچنین شرایط منطقه‌ای میلگرد مناسبی را انتخاب کرد؛ چرا که انتخاب میلگرد مناسب، باعث افزایش عمر ساختمان و به حداقل رساندن خسارت وارد می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است، ار آنجایی که کشور ما جز مناطق زلزله خیر محسوب می‌شود، بنابراین مقاومت بالا و شکل پذیری مناسب از موارد مهمی هستند که در فرآیند هر پروژه ساختمانی باید در نظر گرفته شوند.  در صورتی که در پروژه‌های عمرانی از میلگردهای ضعیف استفاده شود، کوچکترین ضربه ایجاد شده به سازه باعث ایجاد ترک‌های عمیق و حتی فروریزی ساختمان می‌شود.

کاربرد میلگرد در صنایع مختلف

همان طور که گفته شد، میلگرد به عنوان مهمترین مقطع فولادی، بخش زیادی از تحمل و انتقال فشار را بر عهده دارد. تصویر خیلی از افراد این است که از میلگردها فقط می‌توان در ستون‌ها استفاده کرد، در حالی که میلگردها از پایین‌ترین نقطه‌ی ساختمان در فوندانسیون تا بالاترین نقطه در ستون برای شکل‌دادن ساختمان کاربرد دارند.

میلگرد

کارایی میلگردهای ساده و آجدار با یکدیگر متفاوت است. میلگردهای ساده، میلگردهایی با سطح صاف و بدون آج هستند که اغلب با قطر 6 تا 50 میلی‌متری عرضه می‌شوند. میلگردهای ساده به راحتی خم می‌شوند و در ساخت پل‌ها کاربردهای فراوانی دارند. علاوه بر این،  از میلگردهای ساده در اتصالات ساختمانی، قطعات خودرو سازی و اتصالات زیر بنایی در جاده‌ها و بزرگراه‌ها استفاده می‌شود.
میلگردهای آجدار بر خلاف میلگردهای ساده، دارای آج و فرورفتگی‌های هستند. استفاده از آج در این نوع میلگرد باعث می‌شود که مشکل فرسودگی نداشته  باشد و درون بتن و فولاد به خوبی عمل کند.  افزایش سطح مقاومت کششی در سازه‌های بتنی، مهمترین نقش میلگردهای آجدار است. میلگردهای آجدار با قطر 6 تا 50 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شوند. استفاده از این نوع میلگرد در سازه‌های بتنی مقاومت بالایی را ایجاد خواهد کرد.
از میلگرد آجدار به طور معمول در سازه‌های بتنی مانند پل‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، ساختمان‌ها و برج‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود (قیمت امروز میلگرد را میتوانید در اصفهان آهن دنبال کنید). میلگردها از نظر جنس، به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که هرکدام از آن‌ها در بازار فولاد، کاربردهای خاص خود را دارند.
•    میلگردهای اروپایی
•    میلگرد با فولاد پُرکربن
•    میلگرد فایبرگلاس پلیمر
•    میلگردهای پوشش‌داده‌شده با اپوکسی
•    میلگرد گالوانیزه
•    میلگرد فولادی ضد زنگ
میلگرد اروپایی از منگنز ساخته می‌شود و مهمترین ویژگی آن، قابلیت «خم‌شوندگی» است. میلگردهای در مناطقی که مستعد شرایط بد آب و هوایی مانند زمین‌لرزه، طوفان یا گردباد هستند مناسب نیستند؛ اما با این حال شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشند. برای مناطقی که با شرایط آب و هوایی مرطوب بهتر است میلگردهای فولاد پرکربن مورد استفاده قرار بگیرند. در مقایسه میلگرد گالوانیزه با میلگرد فولاد پرکربن هم باید بگوییم که، میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد فولاد پُرکربن، چهل‌برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد و دارای قیمت بالاتری است.
 البته برای بسیاری از افراد کیفیت نهایی از هزینه‌ای که برای پروژه‌های خود در نظر می‌گیرند، اهمیت بیشتری دارد. از گرانترین میلگردهای که در بازار عرضه می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی  دارند، میتوان به میلگرد فولادی ضدزنگ اشاره کرد که 1500 برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد.
کلام آخر
میلگردها در صنعت و ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارند. این که شما باید از کدام نوع این مقطع فولادی استفاده کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد. محل جغرافیایی پروژه، استحکام و مقاومت آن، مقدار هزینه‌ای که قرار است برای پروژه‌های ساختمانی در نظر بگیرد، همگی در انتخاب نوع میلگرد تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال در شرایط آب وهوایی نامساعد بهتر است از میلگردهای فولاد پرکربن استفاده کنید. این نوع میلگردها با این که قیمت بالایی دارند ولی ارزش استفاده در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی را دارند. انتخاب بهترین نوع میلگرد به افراد کمک می‌کند تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.
منبع : اصفهان آهن