آفتاب

معرفی انواع مقاطع فولادیصنعت فولاد به عنوان یکی از مهمترین صنایع نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت اقتصادی هر کشور دارد. مقاطع فولادی انواع مختلفی دارند و دارای کاربردهای متفاوتی هستند.

به صورت کلی فولاد در تمام جنبه‌های زندگی ما نقش مهمی ایفا می‌کند. از خانه و پارکینگ‌ها گرفته تا مدارس و آسمان خراش‌ها همگی برای استحکام خود به فولاد نیاز دارند. در ادامه به معرفی انواع مقاطع فولادی https://esfahanahan.com/steel می‌پردازیم.

انواع مقاطع فولادی


تیرآهن
تیرآهن به عنوان یکی از مهمترین مقاطع فولادی است که در پروژه‌های ساختمان سازی کاربردهای فراوانی دارد. در اصل تیرآهن یکی از ضروری‌ترین مقاطع فولادی برای هر ساخت و ساز است.
وظیفه اصلی تیرآهن، تحمل تنش وارد بر سازه‌های فولادی است. این مقطع فولادی انواع مختلفی دارد و کارخانه‌های مختلفی وجود دارند که تولید کننده این محصول هستند.
 تیرآهن به دو شکل مقطع H و I کاربردهای فراوانی در صنعت دارد که از انواع تیرآهن آی می‌توان به  تیرآهن‌های IPN و IPE  و از انواع تیرآهن H می‌توان به  تیرآهن‌های HEA، HEB و HEM اشاره کرد. این نامگذاری بر اساس استاندارد اروپاست و در کشورهای مختلف اسامی متفاوتی دارد.
میلگرد

میلگرد

میلگردها دارای سطح مقطع دایره‌ای شکل هستند و به صورت کلی در سه نوع ساده، آجدار و میلگرد کلاف تقسیم بندی می‌شوند. میلگرد ساده همان طور که از اسم آن مشخص است به میلگردی گفته می‌شود که روی سطح آن، فرورفتگی یا هیچگونه آج وجود نداشته باشد. به طور معمول جنس میلگردها از فولاد است و در پروژه‌های ساختمانی کاربردهای زیادی دارند.
در کشور ما، وقتی نام میلگرد https://esfahanahan.com/steel/rebar به تنهایی بیان می‌شود، منظور میلگرد آجدار است. میلگرد آجدار دارای آج است و آج این محصول عمدتا به صورت دوکی شکل، مارپیچ و یکنواخت است. میلگردهای A3،  A2 و A4 از نوع میلگردهای آجدار هستند و عمدتاً در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند.
به طور کلی، میلگرد یکی از اساسی‌ترین و پرفروش‌ترین مقاطع فولادی مورد نیاز برای احداث ساختمان است که می‌توان آن را به عنوان عضو جدا‌ناپذیر در ساخت و سازه‌های ساختمانی به حساب آورد.


شمش فولادی
 شمش فولادی
شمش از جمله مقاطع فولادی است که به عنوان مواد اولیه سایر مقاطع فولادی در نظر گرفته می‌شود. اصولا به قالب‌های فلزات که طول کمتر از 2 متر داشته باشند، شمش گفته می‌شود که دارای سطح مقطع ذوزنقه‌ای شکل هستند. شمش‌ها طی عملیاتی مانند برش کاری و شکل دهی به محصول مورد نظر تبدیل می‌شوند و همچنین می‌توانند به عنوان ذخیره ارزی بین دولت‌ها مبادله شوند.

نبشی و ناودانی
 نبشی و ناودانی
نبشی و ناودانی هم یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد است. این محصولات نوعی از پروفیل باز هستند که دارای کاربردها و همچنین تفاوت‌های ظاهری هستند. شکل ظاهری نبشی‌ها به صورت L است و از دو ضلع عمود بر هم تشکیل شده است.
نبشی‌ها در حالت کلی به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک تقسیم بندی می‌شوند. این محصول در ستون ساختمان ها، اتصال پل به ستون، نبشی کشی و ساختن خرپا کاربرد دارد.
ناودانی (پروفیل U شکل)، یکی دیگر از مقاطع فلزی پرکاربرد است. این محصول همانند نبشی در دو دسته فابریک و پرسی تقسیم بندی می‌شود. ناودانی پرسی از ورق فولادی و توسط پرس تولید می‌شود، در حالی که ناودانی فابریک با استفاده از عملیات گرم نورد تولید و روانه بازار می‌شود.
از ناودانی ها به طور معمول در ساخت چهارچوب، ماشین آلات صنعتی، ساختمان سازی و تجهیزات دریایی استفاده می‌شود.

ورق
ورق‌ها از دیگر مقاطع فولای پرکاربرد هستند که با روشی به نام نورد تولید می‌شوند. در فرآیند ورق‌های فولادی، شمش آهنی که قرار است به ورق تبدیل شود بین دو نورد چرخنده که بالا و پایین آن هستند قرار می‌گیرد و با اعمال فشار و حرکت بین دو نورد، شروع به تغییر شکل می‌کند.
 هرکدام از انواع ورق‌های فولادی برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی تشکیل شده‌اند و هر کدام از آن‌ها در بخش‌های مختلفی از صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارند. به صورت کلی ورق‌های فولادی انواع مختلفی دارند که عبارتند از:
•    ورق سیاه
•    ورق روغنی
•    ورق اسید شویی
•    ورق گالوانیزه
•    ورق رنگی
•    ورق آجدار
لوله
لوله
لوله‌ها از گذشته تاکنون کاربردهای زیادی در زندگی ما داشته‌اند و همچنان هم دارند. در اصل لوله‌ها پرمصرف ترین محصولاتی هستند که کاربردهای صنعتی، ساختمانی و کشاورزی دارند. لوله‌ها انواع مختلفی دارند و بر حسب جنس آن‌ها، در مصارف گوناگون قابل استفاده هستند. از لوله برای انتقال منظم جریان سیال استفاده می‌شود. صنایع پلایشگاهی، نیروگاه‌ها، سیستم‌ها، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از مهمترین کاربردهای لوله هستند.
 لوله‌ها از جنس و متریال‌های مختلفی تولید می‌شوند، آلیاژ، سرامیک، فلز، فایبرگلاس و پلاستیک از متداول‌ترین جنس‌های لوله هستند. این مقاطع فولادی از لحاظ طولی هم دارای ابعاد مختلفی است که با توجه به نوع کاربرد از لوله‌های بلند یا لوله‌های کوتاه استفاده می‌شود.
محصولات مفتولی
 سیم مفتولی
یکی از آلیاژهای پرمصرف برای ساخت انواع محصولات و تجهیزات، مفتول است که به وسائلی که از این آلیاژ تهیه می‌شود، اصلاحا محصولات مفتولی گفته می‌شود. محصولات مفتولی در انواع مختلفی وجود دارند. از مهمترین آن‌ها می‌توان به انواع و اقسام توری های حصاری(فنس)، توری‌های گابیون، تورهای مرغی، سیم خاردار خطی و حلقوی، توری گلخانه، سیم مفتول حرارتی و سیاه و مسی، مش ساده و مش آجدار اشاره کرد.
هریک از این محصولات در بخش‌های مختلف ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال در بخش پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز از محصولات مفتولی در آرماتوربندی‌ها و همچنین در گودبرداری‌های عمیق  به منظور ایجاد فضای حفاظ شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
محصولات مفتولی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و طول و دوام عمر این محصولات بسیار بالاست. علاوه بر این، از انعطاف پذیری و قابلیت شکل پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند.

لوازم سوله
از دیگر انواع مقاطع فولادی می‌توان به لوازم سوله اشاره کرد. محصولاتی مانند ورق کرکره، پروفیل آبرو، توری مرغی، پیچ سرمته و عرشه فولادی از مهمترین لوازم سوله هستند که کاربردهای فراوانی در پروژه‌های ساختمانی دارند.

سخن پایانی
بیش از 50 درصد از نیاز جهانی فولاد را می‌توان مرتبط با صنعت ساختمان سازی دانست. در اصل، فولاد چهارچوبی محکم برای مکان‌هایی که در آن‌ها کار و زندگی می‌کنیم، فراهم می‌آورد. در سیستم‌های حمل و نقل مانند ریل‌ها، جاده‌ها و وسایل نقلیه، از فولاد استفاده می‌شود  و جز اصلی فناوری‌های مرتبط با تولید و انتقال انرژی است.
منبع : www.esfahanahan.com


وبگردی