آفتاب

تسمه تایمینگ و تسمه انتقال نیرواز تسمه تامینگ برای تنظیم زمان حرکت دیگر اجزای ماشین آلات استفاده می شود بعنوان مثال تسمه تایمینگ موتور های احتراق داخلی برای تنظیم زمان دقیق باز شدن سوپاپ های دود و هوا بکار گرفته می شود.

تسمه تایمینگ Timing belt یکی از حساس ترین نوع تسمه های صنعتی محسوب می شود. از تسمه تامینگ برای تنظیم زمان حرکت دیگر اجزای ماشین آلات استفاده می شود بعنوان مثال تسمه تایمینگ موتور های احتراق داخلی برای تنظیم زمان دقیق باز شدن سوپاپ های دود و هوا بکار گرفته می شود. تمامی انواع تسمه ها به نوعی تسمه انتقال نیرو نیز محسوب می شود چرا که در حالت کشش بکار گرفته می شوند. با این وجود هدف از بکارگیری برخی از انواع تسمه های صنعتی مانند تسمه های V انتقال نیرو از یک پولی دوار بر روی پولی دیگر و در نهایت به گردش در آوردن دیگر پولی ها می باشد.
تسمه های صنعتی شامل تسمه تایمینگ و تسمه انتقال نیرو از ترکیباتی دارای قابلیت الاستیسیته بالا تولید می شود. لاستیک های طبیعی و ترکیبات پلیمری مانند PU یا پلی اورتان مهمترین متریال بکار رفته در تولید تسمه های صنعتی را تشکیل می دهند. با این وجود با توجه به تنش های شدید کششی که بر پیکر تسمه ها بالاخص تسمه هی انتقال نیرو تحت کشش وارد می شود تولید کنندگان تسمه ها برای جلوگیری از حزش و افزایش طول تسمه انتقال نیرو راهکار های متعددی مانند بکارگیری وایر ها و مفتول های فلزی در داخل تسمه انتقال نیرو استفاده می کنند.

مشخصات مکانیکی انواع تسمه انتقال نیرو

تسمه های انتقال قدرت بر روی پولی هایی در حال دوران نصب می شوند. هر قدرت شافت متصل به پولی نیاز به گشتاور بیشتر و در عین حال با سرعت کمتری دوران داشته باشد قطر پولی که در سیکل کاری با تسمه انتقال نیرو قرار می گیرد افزایش پیدا می کند و بر عکس. تسمه های انتقال نیرو هم بصورت یک طرفه تولید می شوند مانند تسمه های وی بلت V و یا بصورت دو طرفه مورد استفاده قرار می گیرند مانند تسمه های سراسری و یا تسمه پلی کرد. تسمه انتقال نیرو هم بصورت حلقه بسته End-less از طرف کارخانه مادر برای ماشین آلاتی مشخص با کد مشخص عرضه می شوند و یا بصورت کلاف های باز در بازار یافت می شوند که پس از برش خوردن بر حسب متراژ مورد نیاز بصورت حرارتی جوش داده می شوند.
چالش های متعددی در تولید و کاربری تسمه انتقال نیرو وجود دارد که بر حسب قابلیت های تولید و تکنولوژی هر یک از برند های بدنبال راه کار هایی جهت بهبود کیفیت تولید خود هستند. شرایط کاری سخت مانند حرارت بالا، دور بالای شافت های درگیر با تسمه انتقال نیرو، اصطکاک بالا و تنش های کششی بسیار بالا از مهمترین چالش های این تسمه های صنعتی هستند. برای مقابله با سایش سطحی تسمه ها چه در مورد تسمه انتقال نیرو و چه در مورد تسمه تایمینگ اغلب از یک لایه نازک پلی آمید بر روی سطح داخلی تسمه در تماس با پولی و یا چرخدنده استفاده می شود. برای بر طرف کردن مشکل خزش و افزایش طول تسمه انتقال نیرو و تسمه های تایمینگ صنعتی اغلب از وایر و یا مفتول هایی از جنس فلزی در داخل مواد پلیمری بصورت طولی به موازات راستای تسمه استفاده می شود که از افزایش طول که در مورد تسمه تایمینگ سبب از بین رفتن دقت در عملکرد و در مورد تسمه انتقال نیرو سبب لغزش تسمه و عدم انتقال گشتاور می شود استفاده می شود.

برند های معتبر تولید کننده تسمه تایمینگ

برند تولید کننده تسمه تایمینگ معرف کیفیت و طول عمر این محصولات می باشد که بصورت مستقیم نیز بر روی قیمت این قطعات صنعتی تاثیر می گذارد. برند های معتبر نه تنها از متریال هایی متفاوت در تولیدات خود استفاده می کنند بلکه دارای تکنولوژی و دقت تولید بالاتری بوده و با بکارگیری ماشین آلاتی مناسب با دقت بالا به تولید انواع تسمه تایمینگ با کیفیت و طول عمر بالا می پردازند. برخی از معتبر ترین برند های جهانی تولید کننده تسمه تایمینگ به قرار زیر هستند.
1. تسمه اپتی بلت OPTIBELT محصول کشور آلمان می باشد که در زمینه تولید تسمه تایمینگ پلی اورتان بصورت End-less برای انواع ماشین آلات صنعتی، معدنی و کشاروزی فعالیت دارد. قابلیت کارگرد در دمای بالا، دقت در تولید و عدم افزایش طول تسمه تایمینگ اپتی بلت از مشخصات اصلی این برند است.
2. تسمه مگاداین Megadyne محصول کشور ایتالیا می باشد که اغلب به تولید تسمه تایمینگ صنعتی برای کاشین آلات صنعتی مبادرت دارد. تسمه هایی دارای کورد های مقاوم داخلی با پوشش سطحی پلی آمید مقاوم در برابر سایش از مشخصات اصلی این برند صنعتی است.
وبگردی