آفتاب

همه چیز راجع به تجهیزات پزشکیامروزه با پیشرفت علم پزشکی دامنه ابزار و لوازم این زمینه روز به روز گسترده‌تر می‌شود، بطور کلی به هر وسیله ای که به منظور تشخیق، درمان، پیشگیری، کنترل و کاهش درد بیمار تولید شود، تجهیزات پزشکی گفته می‌شود.

تجهیزات پزشکی بطور کلی به چه چیزهایی گفته می‌شود ؟

امروزه با پیشرفت علم پزشکی دامنه ابزار و لوازم این زمینه روز به روز گسترده‌تر می‌شود، بطور کلی به هر وسیله ای که به منظور تشخیق، درمان، پیشگیری، کنترل و کاهش درد بیمار تولید شود، تجهیزات پزشکی گفته می‌شود.

کلیه ابزاری که با سلامتی افراد ارتباط دارند در دسته این تجهیزات قرار می‌گیرند، جدا سازی این ابزار بسیار کار سختی است زیرا تنوع در گروه‌های مختلف آن‌ها بسیار فراوان است و همچنان با گذر زمان به این فراوانی افزوده می‌شود. اما گفته می‌شود که می‌توان این تجهیزات به سه زیر گروه کلی تشخیص، پیشگیری و درمان تقسیم کرد. همچنین سازمان غذا و دارو آمریکا یک فهرست از 1700 نوع ابزار پزشکی را به 16 تخصص پزشکی تقسیم کرده است و تمامی آن‌ها را به سه کلاس متفاوت از از نظر ایمنی و تاثیرگذاری اختصاص داده است.

کلاس‌های تجهیزات پزشکی در سازمان غذا و دارو آمریکا

این تجهیزات در یک فهرست به سه گروه تقسیم شده اند. این تقسیم بندی براساس سطح ایمنی تجهیزات می‌باشد.

کلاس یک، مجموعه‌ای از ابزار هستند که کمترین خطرات را برای مصرف کننده و یا بیمار دارند. این تجهیزات کمترین پتانسیل ایجاد آسیب در طول مصرف را دارند و نسبت به کلاس دو و سه از ساختار و طراحی ساده تری برخوردارند. استفاده از "کنترل‌های عمومی" در کلاس یک دارای ضرورت می‌باشد.

کلاس دو، شامل ابزار و تجهیزاتی است که کنترل‌های عمومی برای آن ها کافی نبوده و نیاز به کنترل‌ ویژه دارند. بیشتر تجهیزات پزشکی در این دسته قرار می‌گیرند. تعداد اندکی از این ابزار بدون اطلاع قبلی قابل فروش هستند و اقلب به نظارت پس از فروش نیاز دارند.

کلاس سه، دربر دارنده حساس‌ترین تجهیزات میباشد. این ابزار در بیشتر مواقع شامل وسایلی هستند که جان بیمار به عملکرد آن ها در زمان مصرف گره خورده است و از این رو این ابزار بسیار حیاتی هستند.

از ضدعفونی کننده ها چه می‌دانید؟

ضدعفونی کننده ها یا به عبارت دیگر مواد آنتی سپتیک، موادی هستند که میکروب‌ها را از روی سطح پوست و بدن ازبین برده و یا از تکثیر آن‌ها جلوگیری میکنند. ضدعفونی کننده‌ها به دو دسته باکتری کش و مهارگر باکتری تقسیم می‌شوند. دسته اول توانایی ازبین بردن کامل باکتری را دارند و دسته دوم از رشد و تکثیر بین سلولی جلوگیری می‌کنند.

این محلول‌ها امکان جلوگیری از عفونت، گندخونی و پوسیدگی را دارند و استفاده از آنها ضروری می‌باشد زیرا می‌توانند جلوی تکثیر و رشد ویروس و انتقال آن‌ها را بگیرند.

در شرایط فعلی کرونا استفاده از این محلول‌ها بسیار کمک کننده بوده و تا حد زیادی به ما امکان محافظت در مقابل واگیر این ویروس را می‌دهد. این محلول‌ها تنها استعمال خارجی دارند و با آنتی بیوتیک‌ها متفاوت هستند.

ضدعفونی کننده باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  • برای محیط زیست مشکل و آسیب جدی همراه نداشته باشد.
  • بسیار مهم است که باعث حساسیت پوستی و بیماری‌های اینچنینی نشود.
  • تاثیر حداکثری بر روی طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، ویروس‌ها و کپک‌ها داشته باشد.
  • در استفاده‌ی بلند مدت بیماری ایجاد نکند.
  • برای سلامتی انسان خطری نداشته باشد.

تفاوت گندزدا و مواد ضدعفونی کننده چیست؟

گندزداها بر خلاف مواد ضدعفونی کننده که برای ضدعفونی سطوح زنده استفاده می‌شوند، برای سطوح غیرزنده‌ کاربرد دارند. گندزداها در واقع مواد پاکسازی سطوح و لوازمی مانند کاشی‌ها، سرویس بهداشتی، حمام، البسه و .. هستند. استفاده از این گندزداها برای سطوح زنده پوست میتواند مشکل ساز باشد و باعث به وجود آمدن بیماری پوستی در افراد شود.

دستگاه اکسیژن ساز چه کاری انجام می‌دهد؟

مشکلات آلودگی هوا بر رو سطح کره زمین هر روزه در حال افزایش است و این معضل دردسرهای بسیاری برای بیماران و حتی شهرنشینان ایجاد کرده است. دستگاه اکسیژن ساز میتواند به افراد و بیماران بسیاری زندگی ببخشد. هوایی که ما تنفس میکنیم دارای 21% اکسیژن و بیشتر از 78% نیتروژن می‌باشد. این دستگاه با استفاده ار تکنولوژی روز دنیا، اکسیژن هوا را دریافت کرده و غلظت آن را بالا می‌برد. بنابراین با توجه به مکانیسم کار این وسیله پزشکی، دستگاه اکسیژن محل زندگی بیماران را دریافت کرده و غلظت آن را تا 95% بالا می‌برد.

بیشتر موارد استفاده دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانیست که از بیماری‌های انسداد ریه رنج می‌برند. این دستگاه مزایای بسیاری برای این افراد به همراه دارد، از جمله خون رسانی بهتر به تماتی بافت‌های بدن، کاهش استرس بیمار و همچنین تنش در اطرافیان بیمار، بهبود عملکرد ریه بیمار و آسیب دیده و همچنین تنظیم و تصفیه خون.

بجز افرادی که به بیماری‌های ریوی مبتلا هستند، افراد سالم و همچنین زنان باردار نیز میتوانند از این دستگاه استفاده کنند زیرا افزایش خلوص اکسیژن محیط میتواند موجب رفع خستگی گردد و همچنین برای رشد و سلامت جنین در دوران بارداری بسیار مفید است.

چند نکته مهم درمورد دستگاه اکسیژن ساز و استفاده از آن

  1. یک اکسیژن ساز استاندارد باید دارای اکسیژن خروجی با خلوص 90 تا 95 درصد باشد.
  2. اگر دستگاه را روشن بگذارید و از قسمت خروجی آن استفاده نکنید، اکسیژن خروجی تغییری در اکسیژن فضای اتاق ایجاد نخواهد کرد.
  3. حمل کردن این دستگاه در زمان استفاده و روشن بودن و یا به کنار خواباندن دستگاه می‌تواند باعث خرابی دستگاه و موتور دستگاه گردد.
  4. درستگاه های اکسیژن ساز خانگی باتری یا منبع ذخیره ندارند و همگی با برق مستقیم کار می‌کنند و به محض جدا شدن از برق، از کار می‌افتند.
  5. این دستگاه ها دارای دو نوع فیلتر می‌باشند. فیلترهای اسفنجی قابل شستوشو و یا فیلترهایی با کاغذ مخصوص. فیلترهای اسفنجی باید هر هفته شسته شده و فیلترهای کاغذی هر شش ماه نیاز به تعویض دارند.وبگردی