آفتاب

تسمه کانوایر متریتسمه کانوایر ها که فروش آنها بصورت تسمه متری صورت می پذیرد و برای اتصال قسمت های برش خورده بر حسب سایز نقاله ها از روش های حرارتی استفاده می شود دارای اشکال مختلفی هستند.

تسمه کانوایر یکی از انواع تسمه های صنعتی می باشد که در واقع تسمه های نوار نقاله مورد استفاده بر روی نقاله های صنعتی می باشد. تسمه کانوایر اغلب در عرض های بالا یعنی تا 1.5 متر و در ضخامت مختلف تولید و به صورت کلاف به بازار عرضه می شود. عمده ترین ماده مورد استفاده در تسمه کانوایر ها لاستیک و PU یا پلی اورتان می باشد. از تسمه کانوایر ها برای انتقال مواد در کارخانجات و کارگاه های صنعتی بصورت هم ارتفاع و یا در فاز های مختلفی استفاده می شود. تسمه نوار نقاله ها بر حسب اینکه برای انتقال چه موادی مورد استفاده قرار می گیرند خود نیز از متریال های متنوعی تولید می شوند.
تسمه کانوایر گاهی بصورت صاف و بدون برجستگی و گاهی نیز بصورت عاج دار تولید می شوند. در بسیاری از کاربری ها مانند کاربری های معدنی که با سنگ هایی با وزن بالا و سایندگی بالا موجه هستیم از متریال هایی خاص برای پوشش سطحی تسمه کانوایر به منظور افزایش مقاومت سایشی در تماس با این مواد استفاده می شود. تسمه کانوایر های عاج دار اغلب برای انتقال موادی که حالت پودری دارند و برای انتقال در ارتفاعات و فاز های مختلف بکار گرفته می شوند.

انواع و شکل های مختلف تسمه کانوایر

تسمه کانوایر ها که فروش آنها بصورت تسمه متری صورت می پذیرد و برای اتصال قسمت های برش خورده بر حسب سایز نقاله ها از روش های حرارتی استفاده می شود دارای اشکال مختلفی هستند. برخی از انواع تسمه کانوایر حتی بصورت پیوسته نیز تولید نشده و دارای حفره های سطحی هستند. حتی از تسمه های پلی کرد نیز که دارای سطح مقطع دایره ای هستند بصورت جوش خورده در فواصل مشخص در برخی از کاربری ها بعنوان تسمه کانوایر متری استفاده می شود.
1. تسمه کانوایر پلی اورتان صنعتی: پر مصرف ترین نوع تسمه نوار نقاله می باشد که به شکل لاستیکی و به رنگ سیاه با الاستیسیته بالایی مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب کارخانجات صنعتی به جز کارخانجات مواد غذایی از این تسمه نقاله استفاده می شود.
2. تسمه کانوایر مواد غذایی: اغلب از همان جنس PU تولید می شود اما برای جلوگیری از مسمومیت غذایی در تماس تسمه های صنعتی با مواد غذایی بالاخص گوشت و سبزیجات از لایه هایی ویژه و بی خطر بعنوان پوشش سطحی برای این تسمه ها استفاده می شود.
3. تسمه کانوایر پلاستیکی: یکی دیگر از انواع تسمه های صنعتی می باشد که بصورت صلب تولید شده و از پیوستن تعداد زیادی قطعات پلاستیکی پرسی بوجود می آید. کاربری این نوع تسمه ها حتی برای انتقال مواد غذایی نیز بالا است
4. سمه کانوایر فرودگاهی: از تکه های مجزای تسمه تشکیل شده که قابلیت حرکت نسبت به یکدیگر حتی بصورت زاویه دار و در پیچ را نیز دارند. متریال بکار گرفته شده در تسمه نقاله فرودگاه نیز از جنس پلی اورتان است.

تسمه های متری

اغلب انواع تسمه ها بصورت متری نیز تولید می شوند. ابعاد و استاندارد های دقیقی برای تمامی ماشین آلات صنعتی وجود ندارد و از این رو امکان خرید انواع تسمه بصورت حلقه اماده با کدی مشخص وجود ندارد. از این رو انواع تسمه متری شامل انواع تسمه تایم متری، انواع تسمه نوار نقاله متری و تسمه های جوشی یا استخوانی که عملا بصورت متری به فروش می رسند وجود دارد.
در این میان طبیعتا حساسیت بکارگیری تسمه تایم متری به سبب دقتی که در سایز اتصال نیاز می باشد از اهمیت بالاتری برخوردار است. این امر تا اندازه ای در مورد تسمه های انتقال نیرو نیز که بصورت متری تولید شده اند صادق می باشد.
وبگردی