آفتاب

کشتی یونانی کیش از مهمترین جاذبه های کیش و ایرانکشتی یونانی کیش از مهمترین جاذبه های کیش و ایران است. این شناور از سال 1345 دآب های جزیره و حوالیِ روستای باغو به گِل نشست و علی رغم تلاش صاحبان یونانی اش هرگز از انجا بیرون نیامد.

کشتی یونانی کیش  به زودی از جاذبه های کیش حذف می شود. این کشتی که شاید پر ابهت ترین و از قدیمی ترین جاذبه های پر طرفدار کیش باشد به دلیل فرسوده شدن و شوری آب دریا روزهای آخرِ عمر خود را می گذراند.  مسئولین نیز اعلام کرده اند که دیگر محافظت و مرمت کشتی صرفه اقتصادی ندارد و باید آن را به حال خود گذاشت تا کم کم در آب فرو رفته و برای همیشه تصویرش از ساحل کیش محو شود.
کشتی یونانی کیش از مهمترین جاذبه های کیش و ایران است. این شناور از سال 1345 دآب های جزیره و حوالیِ روستای باغو به گِل نشست و علی رغم تلاش صاحبان یونانی اش هرگز از انجا بیرون نیامد. در حال حاضر 55 سال از آن تاریخی می گذرد و این کشتی دیگر به یکی از متعلقات کیش تبدیل شده است. تقریبا تمام گردشگرانی که در این 5 دهه به کیش سفر کرده اند با کشتی یونانی عکس دارند و یا دست کم از آن بازدید کرده اند.  کشتی یونانی در خاطرات مردم از کیش ماندگار شده است.
هنوز مشخص نیست این کشتی چرا به گل نشسته است ولی حق بیمه زیادی که شرکت انگلیسی از آن به دست می آورد حدس و گمان هایی در این خصوص به وجود آورده است. از ابتدای به گل نشستن کشتی یونانی، صاحبانش تلاش کردند که آن را از ساحل ایران بیرون بیاورند اما همه تلاش ها بی نتیجه بود، حتی گروهی سعی کردند با سوزاندن کشتی یونانی باعث جابجایی اش شوند ولی باز هم فایده ای نداشت.

چرا کشتی یونانی رو به نابودی است؟

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مدتی نیز ریاست منطقه آزاد کیش نیز را در اختیار داشته اظهار کرده است: رایزنی هایی علمی با اساتید دانشگاه صنعتی شریف درباره این موضوع  صورت گرفته است. همه اساتید و مسئولان اتفاق نظر دارند که هزینه های مرمت و بازسازی کشتی یونانی آن چنان زیاد شده که نگهداری از آن از نظر اقتصادی دیگر به صرفه نیست. به نظر می رسد که دیگر امیدی به بقای کشتی یونانی وجود ندارد و باید این حقیقت را پذیرفت که طی چند سال آینده کشتی یونانی که از مهم ترین جاذبه های جزیره و حتی ایران محسوب می شود به کلی از بین برود. پس بهتر است تا دیر نشده عکس های یادگاری مان را با کشتی یونانی بگیریم. رزرو تور کیش تورگردان را همین حالا انجام دهید و سفری خاطره انگیز را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

کشتی یونانی از همان ابتدا آسیب هایی دیدهی بود. شکستگی ها و سوختگی ها هیچ کدام نتوانست از ابهت و ظاهر آن بکاهد. بخصوص برای گردشگرانی که کشتی از نزدیک ندیده اند این شناور قدیمی هم می تواند جذاب باشد. تا چندی پیش کشتی یونانی با تمام تجهیزات و امکاناتش بر روی آب قرار داشت. در ابتدا بیش از 7000 تن وزن و 136 متر طول داشت ولی سال هاست که تنها تبدیل به یک منظره شده است و بیشتر بخش های آن شکسته، پوسیده و خراب شده است.
کشتی یونانی روز به روز فرسوده تر و خراب تر می شود. به دلیل شور بودن آب دریا در ساحل کیش، فرسایش کشتی یونانی نیز تسریع شده است. مهمترین تخریب کشتی زمانی اتفاق افتاد که کشتی درست از وسطش ترک بزرگی خورد و شکست. تا چند سال آینده چیزی به اسم کشتی یونانی در ساحل جزیره کیش وجود نخواهد داشت.

وبگردی