آفتاب

چرا میلگرد را آزمایش می‌کنند؟اصولاً برای اینکه کیفیت و مرغوبیت یک چیز را نشان دهند، آن را تست می‌کنند. با توجه به ویژگی‌های مورد انتظار از هر محصول، تحت قیمت‌هایی مرتبط با آن ویژگی‌ها قرار داده می‌شود.

چرا میلگرد را آزمایش می‌کنند؟ روش‌های تعیین قیمت میلگرد چیست؟ از چه ابزاری برای تست کیفیت میلگرد استفاده می‌شود؟ اصولاً برای اینکه کیفیت و مرغوبیت یک چیز را نشان دهند، آن را تست می‌کنند. با توجه به ویژگی‌های مورد انتظار از هر محصول، تحت قیمت‌هایی مرتبط با آن ویژگی‌ها قرار داده می‌شود. (این مقاله صرفا جهت افزایش اعتبار دامنه و برای گوگل است و هیچ ارزش علمی ندارد)
وقتی محصولی مثل یک میلگرد ساخته می‌شود؛ برای اینکه رفتارهای آن را تحت شرایط مختلف بسنجند و پیش‌بینی کنند، محصول را تحت قیمت‌های مختلفی قرار می‌دهند.
سپس برای تولید و قطعات دیگر و انتخاب مناسب‌ترین روش ساخت و انتخاب آلیاژ مناسب از نتایج قیمت‌ها استفاده می‌کنند.
در این نوشته می‌خواهیم در مورد نکات مهم در قیمت میلگرد را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.
اصولاً میلگرد را پس از ساخت به دو روش قیمت می‌کنند: قیمت مخرب، قیمت غیر مخرب
در قیمت میلگرد را تحت شرایطی (سخت و مخرب) قرار می‌دهند تا به مرحله شکست برسد. درواقع می‌خواهند بدانند که میلگرد در برابر کشش، فشار، ضربه، دمای بالا و... تا چه حد می‌تواند مقاومت نشان دهد. درنهایت مشخص می‌شود که میزان مرغوبیت میلگرد تا چه حدی بوده و آیا در حد استاندارد تولیدشده است یا نه.

قیمت‌های میلگرد

1.    آزمون کشش
2.    آزمون سختی
3.    آزمون ضربه
4.    آزمون خستگی

انواع آزمون‌های غیر میلگرد:

1.    بررسی مافوق صوت
2.    بررسی با اشعه ایکس
3.    بررسی با ذرات مغناطیسی
آزمون‌ها و قیمت‌های دیگری نیز برای تست میلگرد انجام می‌شود که شامل:

قیمت تاشدگی با زاویه 180 درجه

•    قیمت خم و باز کردن میلگرد
•    قیمت کشش پس از خم و باز کردن
•    قیمت پیوستگی میلگرد با بتن
•    قیمت وصله‌های جوش شده میلگرد
•    قیمت جوش‌پذیری
گفته می‌شود که طبق استانداردها و آیین‌نامه‌ها، از هر 50 تن میلگرد باید حداقل 5 رشته از هر اندازه قطر آزمایش شود.
در تعین قیمت میلگرد مهم است که بدانید میلگرد را تا حد معینی خم می‌کنند و اگر دچار هیچ‌گونه شکستگی، ترک یا عیب دیگری نشود، مورد تائید برای قیمت گذاری خواهد بود.

در آزمون کشش چه اتفاقی می‌افتد؟

هدف از انجام آزمون کشش چیست؟ آزمون کشش را بر روی میلگرد انجام می‌دهند تا خواص مکانیکی – استاتیکی آن را بررسی کنند. قیمت کشش با دستگاه‌های خاص و می‌تواند به‌صورت هیدرولیکی یا مکانیکی انجام شود. دستگاه‌های مختلفی برای انجم تست کشش میلگرد در بازار وجود دارد که از آن جمله می‌توان به دستگاه تست کشش یونیورسال اشاره کرد.
نکته1: عوامل مؤثر بر ویژگی‌های مکانیکی میلگرد مثل شکل‌پذیری و قابلیت جوشکاری به سه عامل مهم روش تولید، میزان ناخالصی‌های موجود در میلگرد و روش سرد شدن آن بستگی دارد.
نکته2: به حداکثر نیرویی که به میلگرد وارد می‌شود و آن را دچار تغییر شکل دائمی نمی‌کند، تنش تسلیم می‌گویند.
درصورتی‌که مقدار نیروی واردشده افزایش یابد، میلگرد تغییر شکل می‌دهد و به حالت اولیه برنمی‌گردد. در این حالت گفته می‌شود که  میلگرد دچار تغییر شکل پلاستیک شده است.
نکته3: به حالتی که در آن تغییر شکل برگشت‌پذیر است را حالت الاستیک و حالت برگشت‌ناپذیری را خاصیت پلاستیک می‌نامند.
خواص مکانیکی – استاتیکی میلگرد کدام است؟
1.    قابلیت انعطاف‌پذیری
2.    حد تناسب
3.    حالت ارتجاعی
4.    نقطه تسلیم
5.    مقاومت کششی
6.    حد الاستیک
7.    مدول الاستیسیته
8.    مقاومت در برابر شکنندگی

دستگاه تست کشش میلگرد چگونه کار می‌کند

دستگاه قیمت کشش دارای دو بخش اصلی 1 – نمایشگر که بار وارده به نمونه را نشان می‌دهد. 2- قسمت کشش نمونه است. در قسمت دوم میزان تغییر طول میلگرد پس از انجام تست مشخص می‌شود.
این قیمت نشان می‌دهد که استحکام کششی و افزایش طول بعد و میزان تنش تسلیم از شکست چقدر است. استانداردی که برای قیمت کشش در نظر گرفته می‌شود، استاندارد DIN 1045 است.
در آزمون خستگی چه اتفاقی می‌افتد؟
این قیمت برای تست میلگردهایی انجام می‌شود که قبلاً در بتن خم‌شده باشند. معمولاً میلگرد تا تنش مشخصی می‌تواند دوام بیاورد و بعد از میزان خاصی تنش می‌شکند. امکان دارد میلگردی که موردسنجش قرار می‌گیرد در برابر تنش‌های واقعی مقاومتی از خود نشان ندهد. به همین دلیل امکان دارد میلگردی که چند ماه استفاده‌شده در برابر شکستن مقاومت نشان ندهد به همین دلیل به آن شکست خستگی می‌گویند.
در مراحل اولیه قیمت خستگی که تنش‌ها به‌صورت جهشی هستند؛ ممکن است دانه‌های ریز تشکیل‌دهنده میلگرد دچار لغزش شوند ولی همچنان از خود مقاومت نشان دهند. به‌مرور که این تنش ادامه پیدا می‌کند؛ کم‌کم در بدنه میلگرد ترک‌های ریز ایجاد می‌شود و با بزرگ‌تر شدن ترک‌ها باعث شکستن میلگرد می‌شود.

چند نوع قیمت خستگی داریم؟

1.    قیمت خستگی تحت کشش فشار
2.    قیمت میلگرد
3.    قیمت با میله ارتعاشی

قطعات لازم برای دستگاه قیمت خستگی

1.    قطعه‌ای که وقتی میلگرد بشکند، ماشین را به‌صورت خودکار متوقف می‌کند
2.    قطعه‌ای که تعداد تنش‌های واردشده را نمایش می‌دهد
3.    قطعه‌ای مکانیکی – هیدرولیکی که دوره‌های تکراری تنش را به قطعه موردنظر وارد می‌کند
4.    قطعه‌ای که حداقل و حداکثر تنش‌های واردشده را در یک دور اندازه‌گیری می‌کند
در این مقاله از آهن آلات شکوهیان ما قصد داشتیم تا شمارا با میلگرد و فاکتورهای تاثیر گذار در تعیین قیمت میلگرد، آشنا کنیم.
https://price.ahanalaat.com/neyshabour-rebar/

وبگردی