آفتاب

بیوفیلتر چیست و چه کاربردی دارد؟وجود مواد آلی و مضر در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی و خطر ورود آنها به طبیعت و آبهای زیر زمینی و همچنین کمبود آب و مشکل خشکسالی، از جمله موارد مهمی هستند که باعث شده اند، تصفیه آب و فاضلاب اهمیت بسیار زیادی پیدا کند.

وجود مواد آلی و مضر در فاضلاب های صنعتی و بهداشتی و خطر ورود آنها به طبیعت و آبهای زیر زمینی و همچنین کمبود آب و مشکل خشکسالی، از جمله موارد مهمی هستند که باعث شده اند، تصفیه آب و فاضلاب اهمیت بسیار زیادی پیدا کند. استفاده از تجهیزات مختلف برای تصفیه فیزیکی و شیمیایی در بسیاری از مواقع برای این منظور کافی نبوده و فرآیندهای بیولوژیکی برای این منظور به کار می روند. بیوفیلترها یکی از کاربردی ترین تجهیزات یا بسترها برای حذف مواد آلاینده موجود در پساب به کمک میکروارگانیسم ها می باشد که با فراهم کردن بستر مناسب، از ورود این آلاینده ها به گام های بعدی تصفیه فاضلاب جلوگیری می کند .
 

روش تصفیه فاضلاب با بیوفیلتر چگونه است؟

باکتری ها و میکروارگانیسم های هوازی موجود در فاضلاب و آب که به صورت بسترهای معلق یا ثابت در نظر گرفته میشوند، برای رشد نیاز به مواد غذایی و اکسیژن دارند. اکسیژن موجود در فاضلاب به که روش های مختلف هوادهی تامین می گردد، مشکل نیاز به هوا را برای باکتری های هوازی موجود در بیوفیلتر برطرف می کند. مواد آلاینده موجود در فاضلاب از قبیل آمونیاک، co2 ، ترکیبات هیدروژنی و مواد جامع معلق و غیره به عنوان ماده غذایی توسط این باکتری ها مصرف شده و در نهایت منجر به ازدیاد این باکتری ها و رشد لجن تولید شده از ته نشینی مواد معلق می گردد. در نهایت، فاضلاب بدون مواد آلی و مضر از بیوفیلتر عبور خواهد کرد. وجود بیش از اندازه آلاینده ها در پساب های صنعتی باعث میشود بستر بیوفیلترها به سرعت با لجن پوشانده شود و به همین منظور به شیوه های مختلف از قبیل شستشوی معکوس لازم است بستر به طور کامل تمیز شود .

تصفیه با روش شناورسازی DAF

شناورسازی DAF  (Dissolved Air Flotation) یکی از روش های تصفیه فاضلاب می باشد که اساس و پایه آن، شناورسازی ذرات کلوئیدی و چربی معلق در آب به کمک هوای فشرده است. به عبارت دیگر، با کمک تجهیزات مختلف از قبیل پمپ های هوا، هوای فشرده به درون فاضلاب وارد شده و پس از اتصال به ذرات ریز معلق در آب، آنها را به روی سطح هدایت می کنند. شرکت مهر آذر در ادامه به معرفی تصفیه فاضلاب با شناورسازی DAF می پردازد .
بوفیلتر چیست

شناورسازی DAFچیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات موجود در فرآیند تصفیه فاضلاب، وجود ذرات چربی و کلوئیدی معلق در آب می باشد که با گذشت زمان در کف تصفیه خانه ته نشین نمی شوند. یکی از بهترین راهکارها برای جمع آوری این ذرات معلق، استفاده از هوای فشرده می باشد. شناورسازی DAF به تجهیزاتی گفته میشود که هوای فشرده را به کمک پمپ به درون فاضلاب تزریق می کنند و منجر به اتصال ذرات هوا به مواد معلق می گردند. با توجه به اختلاف چگالی ذرات متصل شده به هوا با سیال موجود در تصفیه خانه، به بالاترین سطح از فاضلاب منتقل شده و در نهایت با تجهیزات متعدد دیگر جمع آوری میشوند. این شیوه تصفیه در اغلب مواقع به عنوان پیش تصفیه فاضلاب های صنعتی کاربرد داشته و کیفیت فاضلاب خروجی از تصفیه خانه را تا حد زیادی افزایش می دهد .
پکیج شناورسازی DAF  (Dissolved Air Flotation) از بدنه استیل استنلس با پوشش اپوکسی تشکیل شده است که کاملا در برابر خوردگی با مواد آلی و شیمیایی موجود در فاضلاب مقاوم می باشد. علاوه براین، از واحدهای منعقدکننده و واحد اختلاط و آمایش لجن نیز تشکیل شده است که تمام این واحدها در حذف ذرات کلوئیدی موجود در فاضلاب های صنعتی نقش مهمی ایفا می کنند . مهم ترین بخش های شناورسازی   DAF عبارتند از :
    بدنه استیل با پوشش اپوکسی بسیار مقاوم در برابر ضربه و مواد خورنده
    میکسر برای مخلوط کردن فشار هوا، مواد منعقدکننده و فاضلاب
    تابلو و سیستم کنترل برق با PLC و HMI
    کمپرسور تولید هوا
    مخزن و لوله های تزریق مواد منعقد کننده
    تجهیزات جمع آوری مواد لخته شده روی فاضلاب
    جمع کننده لجن
    خروجی پساب های تسویه شده
    خروجی لجن و ذرات ته نشین شده کف استخر تصفیه
    تیوپ حل کننده هوا
 
پلی الکترولیت

پلی الکترولیت (Polyelectrolyte) یا پلی آکریل آمید یکی از منعقدکننده های بسیار قوی می باشد که در صنایع مختلف از قبیل تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد. این مواد پلیمری ترکیباتی خطی از مونومرها می باشند که بر اساس بار الکتریکی آنها تقسیم بندی می گردند.
بوفیلتر چیست
نقش این مواد در لخته سازی و انعقاد ذرات کلوئیدی و معلق در پساب ها، جذب ذرات با بارهای یونی مثبت و منفی و خنثی و اتصال آنها به یکدیگر می باشد. شرکت مهر آذر تامین کننده پلی الکترولیت با کیفیت بالا و قیمت ارزان، در این مطلب به معرفی کامل ویژگی های این ترکیب پلیمری پرداخته و انواع آن را شرح خواهد داد.وبگردی