آفتاب

معرفی شیرآلات کشویییکی از رایج‌ترین و کاربردی‌ترین شیرآلات، شیرهای کشویی هستند که می‌توان از آنها در بسیاری از پروژه‌های لوله‌کشی صنعتی استفاده کرد. ولی این نوع شیرها کاربرد بسیار زیادی در زمینه صنعت آب آشامیدنی و سایر سیالات مایع که دمایی کمتر از 80 درجه هستند، دارند.

با توجه به طراحی ساخت و کاربرد آنها، شیر کشویی در بسیاری از پروژه‌های لوله‌کشی لازم است و در مواقع بسیار زیادی استفاده می‌شود. حال با ما همراه باشید تا به صورت کامل‌تری با مشخصات شیرها آشنا شویم و ببینیم کلا شیرآلات یا شیرها به چه دلیل تولید شده‌اند و چه کاربردی دارند.

شیرآلات کنترلی

پروژه‌های لوله‌کشی صنعتی می توانند در زمینه‌های مختلفی راه‌اندازی شده و طرح ریزی شوند. در این پروژه‌ها از انواع قطعات صنعتی استفاده می‌شود که اصلی‌ترین آنها لوله‌ها هستند. ولیکن لوله‌ها به تنهایی استفاده خاصی نداشته و نمی‌توانند کاربرد مورد نظر را داشته باشند. برای استفاده کاربردی‌تر از لوله‌ها آنها را همراه با انواع اتصالات و شیرآلات صنعتی استفاده می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت که لوله‌ها، اتصالات و شیرآلات در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند و همه این قطعات به یک اندازه در پروژه‌های لوله کشی مهم هستند.
 شیرآلات کشویی
سیالات و مواد مایع از طریق لوله ها به قسمت‌های مختلف منتقل می‌شوند ولی توسط شیرآلات تنظیم و کنترل خواهند شد. شیرهای برای تنظیم کردن مقدار موادی که از لوله‌ها عبور داده می‌شوند و قطع و وصل کردن جریان استفاده می‌شود. در انواع مختلفی تولید شده و می‌توانند برای استفاده در سایر پروژه‌های صنعتی استفاده شوند. این نوع شیرهای به صورت کنترلی و غیر کنترلی تولید می‌شوند. شیرهای کنترلی برای تنظیم جریان استفاده می شوند و از شیرهای غیر کنترلی برای قطع و وصل کردن جریان کمک می‌گیرند.
به همین ترتیب می‌توان شیرآلات را به انواع توپی، بشقابی، سوزنی، کشویی، یکطرفه، اتوماتیک دسته بندی کرد. در اینجا قصد داریم به طور کامل در مورد شیر کشویی صحبت کنیم.

شیر های کشویی

شیر کشویی یکی از محبوب‌ترین انواع شیرآلات است که در بسیاری از پروژه‌های لوله‌کشی مخصوصا پروژه‌های صنعت آب استفاده از آن لازم و ضروری خواهد بود. شیر کشویی در دسته شیرهای غیر کنترلی قرار می‌گیرد و از آن برای قطع و وصل کردن جریان سیالات استفاده می‌شود. اگر از این شیرها برای تنظیم و کنترل جریان سیالات استفاده کنید ممکن است پس از مدتی به دلیل قرار گرفتن این شیرها در حالتی بین باز و بسته، فرسایش پیدا کرده و خراب می‌شوند.
در پروژه‌هایی که از شیرهای کشویی استفاده می‌کنند میزان فشار کمی را در نظر دارند و به نوعی می‌توان گفت که در این شیرها افت فشار کم است. با توجه به این نکته اغلب در مسیر لوله‌هایی که طول درازی دارند و بلند هستند استفاده می‌شود.
از حالت‌های این نوع شیرآلات می‌توان به باز کامل یا بسته کامل اشاره کرد. شیر کشویی یا کاملا باز است و یا کلا در حالت بسته قرار دارد. وقتی در حالت باز قرار دارند دیسکی که در طراحی ساخت این نوع شیرها استفاده شده از مسیر خارج می‌شود و در قسمت بونت شیر قرار می‌گیرد.
 شیرآلات کشویی

ویژگی های اصلی شیر کشویی

کمی قبل به این نکته اشاره شد که به خاطر نوع غیر کنترلی شیر کشویی و طراحی ساختی که دارد برای تنظیم جریان از آن استفاده نشود. وقتی شیر کشویی باز است و سیالات از آن عبور می‌کنند در مسیری قرار دارد که از نظر ابعاد و سایت با شیر یکسان باشد.
اگر از این نوع شیرهای برای تنظیم جریان سیالات استفاده شود، زمانی که جریان مورد نظر به دیسک شیر برخورد می‌کند در قسمت داخلی شیر ارتعاشاتی ایجاد می‌شود که سایش یا فرسایشی درون شیر از طریق این کار ایجاد می‌شود. به همین دلیل معمولا گفته می‌شود در حالت اتصال و غیر اتصال توجه کنید که شیر کشویی در حالتی بین باز و بسته قرار نگیرد. از ویژگی‌های دیگر این شیر که یکی از معایب آن هم محسوب می‌شود، می‌توان به آب بندی شیر کشویی اشاره کرد.
برای آب‌بندی این شیر معمولا از نیروی وارده بوسیله سیال استفاده می‌شود و در این حالت اگر فشار سبالات پایین باشد، شیر کشویی به طور کامل آب بندی نخواهد شد و به مشکل بر می‌خورد. از ویژگی‌های دیگر این شیر لازم نبودن سرویس دوره‌ای برای آن است. شیر کشویی با توجه به ساخت و کاربردی که دارد لازم نیست به صورت دوره‌ای سرویس شود.
در زبانه فلزی شیر کشویی از زبانه چدن داکتیل استفاده می‌شود. دقت کنید به دلیل اینکه در زبانه فلزی مخصوص شیرهای کشویی از رینگ یا حلقه های برنز یا استیل استفاده می‌شود، این شیرها خیلی بهتر و راحت تر آب بندی خواهند شد. همچنین دلیل استفاده از این نوع شیر به دفعات خیلی زیاد این است که در طول استفاده و بهره‌برداری نیاز به نگهداری یا کنترل خاصی نخواهند داشت.
برای خرید شیر کشویی یا دیگر انواع شیرآلات می توانید از سایت پتروسا استفاده کنید. پتروسا می توانی قطعات صنعتی مورد نیاز شما را در هر نوع و اندازه‌ای برای شما تولید کرده و به شما تحویل دهد.
وبگردی