آفتاب

راهنمای ثبت برند تجاری و لوگو با ثبتینواین روزهای شروع کسب و کاری جدید خواسن بسیاری از مردم به خصوص جوان ها است، اما باید بدانید که شما در هر زمینه ای که به مشغول به کار باشید، برای بهتر شناخته شدن و بیشتر رشد کردن به یک برند نیاز خواهید داشت، اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در رابطه با ثبت برند هستید، ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.


برند چیست؟

اولین سوالی که باید به آن بپردازیم این است که اصلا برند به چه معنی است؟ شما برای انجام هر کاری به یک نام نیاز دارید و این نام به عنوان معرف شما شناخته می شود. در بازار و کسب و کار به نام تجاری شما برند گفته می شود، یعنی دقیقا همان نامی است که مشتری ها، رقبا و همکاران شما را با آن می شناسند.

از این رو باید در انتخاب نام خود دقت کافی را داشته باشید. پس باید بگوییم که نامی که با آن در بازار شناخته می شوید، در حقیت برند شما است. حال که با مفهوم اصلی برند یا همان نام تجاری آشنا شدیم، در ادامه مطالب دیگری را در رابطه با آن بیان خواهیم کرد.

چرا به برند نیاز داریم؟

شاید این سوال هم برای شما پیش آید که اصلا چرا باید برند داشته باشیم، مگر بدون داشتن یک نام تجاری نمی توان کسب و کاری برای خود داشت. در پاسخ باید بگوییم که بله! بدون داشتن یک برند یا نام تجاری هم می توانید کسب و کاری داشته باشید، اما امکان رشد و پیشرفت چندانی نخواهید داشت.

داشتن یک برند به شما کمک می کند که بهتر و بیشتر شناخته شوید. به عنوان مثال تصور کنید که شما تولید کیف های چرم را دارید و این محصول را بین مشتری های خود توزیع می کنید. در صورتی که یک نام داشته باشید، مشتری های بیشتری خواهید داشت یا خیر؟!

تصور کنید که نام مشخصی را به عنوان برند خود انتخاب کرده اید، با این نام مشتری ها به سادگی شما را می شناسند و در صورت رضایت برند شما را به دیگران هم معرفی می کنید، به همین دلیل شناخته شدن در بازار بدون داشتن یک نام تجاری یا برند، تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

در صورتی که قصد کالای تولیدی خود را به کشورهای دیگر هم صادر کنید، باز هم به یک برند نیاز خواهید داشت. البته تصور نکنید که فقط برای یک کالا باید برندی را ثبت کنید، شما می توانید برای خدمات خود هم یک نام تجاری یا برند انتخاب کنید و آن را به ثبت برسانید.

چرا برند خود را ثبت کنیم؟

بعد از مطالب بالا این سوال پیش می آید که چرا باید برند خود را ثبت کنیم، مگر انتخاب یک نام برای کافی نیست؟! در پاسخ باید بگوییم که خیر، برای داشتن یک برند باید آن را ثبت کنید، اما این کار چه ضرورتی دارد؟ با یک مثال ضرورت آن را شرح خواهیم داد.

همان مثال بالا را تصور کنید که شما تولید کننده کیف های چرم هستید که محصولات بسیار با کیفیتی به بازار ارائه می دهد، این کیفیت باعث شده که مشتری های خاص خود را داشته باشید و کسب و کار شما رونق داشته باشد.

در این حالت ممکن است شخص یا شرکت دیگری به صورت عمدی یا کاملا سهوی نام برند شما را برای کسب و کار خود که آن هم تولید کیف چرم است، انتخاب کند، در این حالت به سادگی کسب و کار شما با مشکلاتی جدی رو به رو خواهد شد. مشتری ها دو نوع محصول را در بازار با یک نم می بینند و تصور می کنند که هر دوی این محصولات متعلق به شما است.

در صورتی که کیف های جدید تولید شده، کیفیت خوبی داشته باشند، به عنوان رقیبی جدی برای شما به حساب می آید که از تلاش شما هم اعتباری به دست آورده اند و در صورتی که بی کیفیت باشند، باز هم اعتبار شما به خطر می افتد.

این در حالی است که به سادگی از بروز چنین مشکلاتی می توانید جلوگیری کنید، کافی ست در زمان انتخاب نام تجاری و برند خود، آن را ثبت کنید. ثبت برند روندی ساده دارد، اما در صورتی ساده است که یک متخصص را برای این کار انتخاب کنید، در غیر این صورت با مشکلاتی در این زمینه رو به رو خواهید شد.

مراحل ثبت برند

به نقل از وب سایت موسسه ثبتینو ثبت برند مراحلی است که برای اختصاص یک نام انحصاری به کسب و کارتان، باید انجام دهید. این اقدامات به صورت خلاصه عبارتند از:

 • انتخاب نام تجاری مناسب.

 • پشت سر گذراندن مراحل مربوط به استعلام ها.

 • آماده کردن همه مدارک لازم.

 • ثبت نام در سایت مالکیت معنوی.

 • گرفتن امضاء از دفترخانه اسناد رسمی و نیز تایید حساب کاربری در سامانه ثبت برند.

 • تکمیل اظهارنامه برند با دقت کامل و ارسال آن به صورت الکترونیکی.

 • حضور در اداره مالکیت معنوی و تشکیل پرونده به صورت فیزیکی.

 • پرداخت هزینه های مربوط به روزنامه رسمی و حق الثبت و مراجعه مجدد به اداره و دریافت سندی که نشان دهنده اختصاص برند به شما می باشد.

نکات مهم در ثبت برند

همانطور که گفتیم ثبت برند در صورتی برای شما روندی ساده خواهد داشت که آن را به یک متخصص بسپارید، اما برای آگاهی بیشتر در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که در روند ثبت برند به کمک شما می آید و پیشنهاد می دهیم که کماکان با ما همراه باشید.

 • نام مناسبی را برای برند خود انتخاب کنید که متناسب با کسب و کار شما باشد و البته نباید این نام را در گذشته انتخاب کرده باشند.
 • طبقه فعالیت خود را به طور دقیق مشخص کنید تا در ادامه با مشکل رو به رو نخواهید شد.
 • نوع برند هم اهمیت بالایی دارد، به آن هم توجه داشته باشید. برند شما می تواند حقیقی باشد، یعنی یک شخص مالک آن باشد، یا برندی حقوقی داشته باشید، یعنی مالکیت آن با یک شرکت باشد.
 • مراحل ثبت برند را به طور کامل پشت سر بگذارید، تا در ادامه مشکلی برای شما وجود نداشته باشد.
 • توجه داشته باشید که در هنگام ثبت برند باید لوگوی مناسبی را هم برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

مدارک لازم جهت ثبت برند

برای ثبت برند به این مدارک نیاز خواهید داشت؛

 • مدارک شناسایی (در صورتی که برند شما حقیقی باشد، مدارک شخص مالک و در صورت حقوقی بودن برند، شماره ثبت و آگهی تاسیس شرکت)
 • مجوزهایی که برای شروع فعالیت به آن نیاز دارید (این مجوزها برای هر شغلی با دیگری تفاوت هایی دارد)
 • در صورتی که قصد ثبت برند به صورت لاتین را دارید، به کارت بازرگانی هم نیاز خواهید داشت.
 • اطلاعات دیگری هم مانند آدرس، شماره تلفن، کد پستی و... هم الزامی است.

ثبت لوگو

ثبت لوگو

موسسه ثبتینو در خصوص ثبت علامت تجاری اینگونه نوشته است که: یکی از سوال هایی که در رابطه با ثبت لوگو وجود دارد، مربوط به اهمیت و ضرورت انجام این کار است. این که بدانیم ثبت لوگو چه ضرورتی دارد، باعث می شود که برای این کار اهمیت بیشتری قائل باشیم. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

تصور کنید که شما یک لوگوی خاصی را برای خود انتخاب کرده اید. در صورتی که این لوگو ثبت نشده باشد، هر شخص با شرکت دیگری هم می تواند از آن به نفع خود استفاده کند. این موضوع می تواند گاهی باعث ضربه زدن به اعتبار کسب و کار شما هم شود. به همین دلیل باید به طور قانونی لوگو را ثبت کنید تا امکان سوء استفاده از آن وجود نداشته باشد.

داشتن یک لوگو و ثبت آن باعث می شود که شما برای معروف شدن در بازار راه ساده تری را پیش رو داشته باشید. قبول کنید که به یاد سپردن یک تصویر ساده یا یک نام ساده برای بسیاری از ما راحت تر و آسان تر از به یاد سپاری نام های طولانی است. به همین دلیل در مطالب بالا تاکید داشتیم که در طراحی لوگو اصل سادگی را فراموش نکنید.

هزینه ثبت برند

هزینه از آن موضوعاتی است که برای همه ما اهمیت بالایی دارد، هر کدام از ما برای شروع یک کار جدید در ابتدا اطلاعاتی در رابطه با هزینه آن به دست می آوریم. در رابطه با هزینه ثبت برند به این نکات توجه داشته باشید؛

 • هزینه ثبت برند برای هر کسی متناسب با شرایطی که دارد متفاوت خواهد بود، در ادامه فاکتورهای تعیین قیمت را شرح می دهیم.
 • هزینه ای که برای ثبت برند متحمل می شوید، در آینده ای نزدیک جبران می شود، زیرا داشتن یک برند و ثبت آن سود بسیاری را برای شما به دنبال خواهد داشت (البته این در حالی است که به خوبی از برند خود استفاده کنید)

هزینه ثبت برند

فاکتورهای تعیین کننده هزینه ثبت برند

هزینه ثبت یک برند به فاکتورهای زیر بستگی خواهد داشت؛

 • نوع برند (حقیقی یا حقوقی بودن آن، هزینه ثبت برند حقوقی بیشتر است)
 • تعداد طبقات آن (برای هر طبقه اضافی باید هزینه ای را پرداخت کنید)
 • هزینه ای که برای آگهی روزنامه پرداخت می کنید (این هزینه متناسب با اندازه کادر، اندازه قلم و.. برای هر کسی متفاوت با دیگری است)

به طور کلی باید بگوییم که ثبت برند ثبتینو به شما کمک می کند که کسب و کار خود را گسترش دهید، اما برای انجام آن به یک کارشناس مشاور نیاز خواهید داشت. ما به دنبال این هستیم که کارها را برای شما ساده کنیم، از این رو مشاوره های رایگانی را در اختیار شما قرار می دهیم، پس اگر به دنبال رشد و گسترش کسب و کار خود هستید، همین الآن با کارشناس های ما تماس بگیرید.
وبگردی