آفتاب

کلید و پریز شاه کلید روشنایی منازل!لید و پریز یکی از اجزای مهم تجهیزات روشنایی است که باید زیبا، جذاب و متناسب با دکوراسیون و هارمونی وسایل استفاده شده باشد، تا جلوه و زیبایی فضا مد نظر را چندین برابر کند.

با سلام خدمت همراهان و مشتریان همیشگی لایت هوم. بازهم تیم تحقیقاتی لایت هوم  یک مقاله ی جدید دیگر با هدف آشنایی شما عزیزان با مبحث کلید و پریز آماده کرده اند، تا شناخت شما دوستان را با ماهیت کلید و پریز کامل تر کنند. امید ما بر این است تا برای شما دوستان، کارآمد و مفید واقع شود.
اصلی ترین قسمت طراحی و المان های طراحی داخلی هر ساختمانی با هر نوع کاربری بحث روشنایی آن می باشد. حال این روشنایی ها باید امکان خاموش و روشن شدن داشته باشند و این امر خطیر بر عهده کلید و پریز آن مجموعه می باشد. کلید و پریز یکی از اجزای مهم تجهیزات روشنایی است که باید زیبا، جذاب و متناسب با دکوراسیون و هارمونی وسایل استفاده شده باشد، تا جلوه و زیبایی فضا مد نظر را چندین برابر کند. در حال حاضر با عصر نوین تکنولوژی و فناوری مهندسان و طراحان در این زمینه تنوع و کیفیت بی شماری را در اختیار مشتریان قرار داده اند.

 کلید و پریز 

کلمه کلید و پریز از چه واژه هایی تشکیل شده و به چه معنایی می باشد؟

کلید : وسیله ای است که برای قطع و وصل جریان برق در یک یا چند مدار الکتریکی به کار می رود.
پریز : وسیله ای است که برای اتصال هادی ها و بندهای قابل انعطاف در سیم کشی ثابت به کار می رود و پریز به صورت ثابت نصب می گردد.

 کلید و پریز 

کلید و پریز چند مدل مختلف دارد؟

شرکت های مختلفی در این بازار رقابت داغ به تولید کلید و پریز با برندهای مختلف ایرانی و خارجی نموده اند به طور مثال از نمونه های ایرانی کلید و پریز دلند، ایران الکتریک، خیام، پارت و در برندهای خارجی لگراند، ویکو، اشنایدر، مونو وغیره همه در حال تولید محصولات متنوع هستند. ما برای شما همراهان گرامی به اختصار در ابتدا تنوع کلید و سپس انواع پریز را توضیح می دهیم:
•    کلید تک پل
•    کلید دو پل
•    کلیه سه پل
•    کلید تبدیل
•    کلید صلیبی (کلید کراکس)
•    کلید جیوه ای
•    کلید کولر
•    کلید دیمر
•    کلید لمسی
برای بهتر متوجه شدن کارایی و مشخصه هر کدام از کلید و پریز یک توضیح کوتاهی را در اختیار شما کاربران گرامی قرار می دهیم.
1.    نوعی کلید است که با آن فقط قدرت کنترل یک مصرف کننده از یک نقطه را داریم.
2.    کلیدی است که با آن قدرت قطع و وصل دو مصرف کننده را از یک نقطه داریم. این نوع کلید که در حقیقت دو کلید در یک جعبه است می توان برای قطع و وصل همزمان دو فاز و یا یک فاز و یک نول استفاده کرد .
3.    این نوع کلید برای قطع و وصل سه انشعاب از یک نقطه به کار میرود.
4.    این نوع کلید به ما قدرت کنترل یک مصرف کننده را از دو نقطه می دهد.
5.    از این کلید برای کنترل یک گروه مصرف کننده از چند نقطه استفاده می شود. نام دیگر آن کراکس است.
6.    این نوع کلید در مدارهای فرعی با بار کم مانند اتاق های عمل، روی دیگ های بخار و غیره به کار میرود.
7.    کلید کولر همانند کلید سه پل عمل می کند ولی نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل می باشد. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلید ها است، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برق گرفتگی از بین برود
8.    کلید دیمر در مکان هایی که میزان نور باید یکنواخت باشد کاربرد دارد. این کلیدها شدت نور را تنظیم و کم یا زیاد می کنند. از این نوع کلیدها در مکان هایی مانند سالن تئاتر استفاده می شود.
9.    کلید لمسی یا تاچ از جمله مدرن ترین نوع کلید است که استفاده از آن در خانه های هوشمند رایج است. این کلید با حرارت دست فعال شده و عمل می کند.
شما می توانید با مراجعه به فروشگاه لایت هوم که بزرگترین مرجع فروش اینترنتی انواع کلید و پریز ایرانی و خارجی با برترین برندها است، محصولات مورد نظر خود را با رنگ ها و طرح های مختلف انتخاب کرده و خریداری نمایید.

 کلید و پریز 
مدل های پریز هم عبارت است از:
•    پریز برق ساده
•    پریز برق یو پی اس
•    پریز برق ارت دار
•    پریز آنتن مرکزی
•    پریز سوکت اینترنت
1.    پریز برق ساده همان طور که از نامش مشخص است، برای ایجاد جریان الکتریکی در وسیله مورد نظر می باشد که به وسیله سوکت به آن وصل می شود.
2.    این نوع پریز دستگاه ها ی متصل به خود را به منبع ذخیره برق ارتباط می دهد. در زمان قطع برق، این دستگاه همچنان روشن خواهد ماند.
3.    این نوع از پریزها، به یک سیستم ارت دار مجهز می باشند که برای تخلیه بار الکتریکی به زمین متصل می شود. سیم مربوطه وظیفه انتقال الکتریسیته ساکنی که در مدار تخلیه شده را جهت ممانعت از برق گرفتگی دارد.
4.    این نوع از پریز مناسب مکان هایی است که در آن تعداد متعدد گیرنده تلویزیونی وجود دارد. مکان هایی مانند برج های مسکونی، هتل ها و… از این پریزها جهت اتصال به فیش آنتن مرکزی بهره می برند.
5.    یکی از سوکت های پر کاربرد امروزی، سوکت اتصال به شبکه اینترنت است. نسل جدید پریزها با حذف سیم کشی های روکار و طویل، امکان ایجاد کانکشن از طریق پریز های دارای ورودی سوکت را میسر ساخته اند.
در این مقاله با کلمه کلید و پریز آشنا شدیم، در مقالات بعدی که گروه تحقیقات لایت در اختیار شما قرار می دهد در مورد تنوع شکل و مدل و نکات خرید و قیمت کلید و پریز می باشد.