آفتاب

بررسی برترین برند های آژیر، میکروفن و دزدگیر اماکنبرای کاهش احتمال بروز اتفاقات ناگوار پیش بینی نشده ای چون به سرقت رفتن سرمایه مان، بهتر است اطلاعات خود را در زمینه تجهیزات امنیتی بالاتر ببریم.

تصور بسیاری از ما بر آن است که تأمین امنیت ساختمان با تجهیزات امنیتی به خرید دوربین مدار بسته و یا قفل های پیشرفته محدود می شود. اما حقیقت آن است که برای برقراری امنیت در یک ساختمان راه ها و ابزار های بسیار متنوع تری وجود دارند که شاید برخی از ما با آن ها آشنایی کافی نداریم.

گرچه تجهیز یک ساختمان به ابزار های الکترونیک امنیتی ممکن است در نگاه اول فرآیندی پیچیده به نظر بیاید؛ اما با کمی تحقیق و جستجو در بازار متوجه خواهید شد که تأمین امنیت با تهیه تجهیزات ساده و مقرون به صرفه ای چون آژیر و دزدگیر  اماکن  نیز به خوبی ممکن می باشد.

متأسفانه به دلیل شرایط اقتصادی موجود، آمار سرقت ها و جرائم این چنینی همچنان بالا بوده و افراد شرور نیز روز به روز روش های جدیدی را برای ورود به ساختمان های مسکونی و تجاری می یابند. بنابراین برای کاهش احتمال بروز اتفاقات ناگوار پیش بینی نشده ای چون به سرقت رفتن سرمایه مان، بهتر است اطلاعات خود را در زمینه تجهیزات امنیتی بالاتر ببریم.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با برخی از ساده ترین و کاربردی ترین این تجهیزات آشنا کنیم، از اینکه با ما همراهی می کنید متشکریم.

معرفی برخی از پرکاربرد ترین تجهیزات امنیتی

دنیای ابزارآلات امنیتی بسیار گسترده است و بدون تعارف می توان گفت انتهایی ندارد! شاید بپرسید چگونه می توان برای تأمین امنیت خانه یا محل کار خود بهترین و مناسب ترین تجهیزات امنیتی را انتخاب کرد؟

واقعیت آن است که برای پاسخ به این سوال ابتدا باید فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید. نیاز ها، انتظارات شما از یک سیستم امنیتی، نوع کاربرد، نوع ساختمان و... همگی از جمله مواردی هستند که باید پیش از اقدام به خرید این ابزارآلات بررسی کنید.

فارق از شرایط خاص و ویژه ای که ممکن است برای یک ساختمان وجود داشته باشد، دوربین مدار بسته، دزدگیر، سنسور های هوشمند و آژیر از جمله پرکاربردترین و در عین حال اقتصادی ترین تجهیزاتی اند که می توان از آن ها استفاده کرد. به همین منظور در ادامه شما را با برخی از این تجهیزات آشنا خواهیم کرد تا به هنگام خرید دید باز تری داشته باشید.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته یکی از تجهیزات امنیتی به حساب می آید که نه تنها کاربرد اصلی آن برایمان مزایای زیادی را به همراه دارد، بلکه حضورش در ساختمان و در معرض دید بودن آن نیز می تواند فرد سارق را از اقداماتش منصرف سازد.

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند و به واسطه ویژگی های فنی و امکاناتی که برای آن ها تعریف شده است برای موقعیت ها و مکان های متفاوتی به کار می آیند. برای مثال دوربین های تحت شبکه، بالاترین بازدهی خود را در یک شبکه امنیتی به نمایش می گذارند.

بسیاری از این دوربین ها دارای قابلیت هایی از جمله تشخیص چهره، تشخیص حرکت، سنسور هوشمند تشخیص دود، شمارش تعداد افراد حاضر در اتاق و حتی پشتیبانی از قابلیت ضبط صدا هستند. امکان ضبط صدا به صورت ذاتی تنها در تعداد محدودی از دوربین های نظارتی وجود دارد؛ با این وجود تعداد قابل توجهی از دوربین ها از امکان اتصال میکروفن دورببین مداربسته  پشتیبانی می کنند.

میکروفن یکی از تجهیزات جانبی است که می تواند کارایی سیستم امنیتی شما را به طور چشمگیری ارتقاء دهد. دوربین های آنالوگ و AHD از اتصال مستقیم میکروفن به بدنه دوربین پشتیبانی نمی کنند و کاربر می تواند برای انتقال صدا، میکروفن را به صورت جداگانه در محیط نصب کرده و فیش صوتی آن را به دستگاه DVR متصل سازد.

دوربین های تحت شبکه از اتصال مستقیم میکروفن پشتیبانی می کنند و بنابراین می توان این ابزار را به طور مستقیم به خود دوربین متصل ساخت و صدا را به صورت هماهنگ و منطبق با تصویر به صورت واحد به دستگاه NVR منتقل ساخت.

توجه...

استفاده از میکروفن در مکان های عمومی غالباً غیر قانونی می باشد چرا که این عمل همچون ورود به حریم شخصی افراد تلقی می شود. با این حال استفاده از این ابزار برای ساختمان های مسکونی به شرط اطلاع ساکنین و در محیط داخلی خانه، محیط داخل فروشگاه یا اداره به شرط آگاهی کارکنان بلامانع است.

آژیر

بسیاری از سیستم های دزدگیر و پکیج دزدگیر اماکن  به خودی خود به آژیر مجهز هستند. شاید بپرسید پس با این وجود چرا استفاده و تهیه آژیر به طور مجزا پیشنهاد می شود؟ نکته ای که باید به آن توجه کرد آن است که سیستم های دزدگیر در حقیقت به آژیر داخلی تجهیز می شوند که قدرت صدای آن ها با آژیر خارجی قابل قیاس نمی باشد.

سطح فشار صدای آژیر خارجی بسیار بیشتر از نوع داخلی آن بوده و بنابراین کارایی آن نیز به طور قابل توجهی بهتر می باشد. توجه کنید که اگر آژیر را در ارتفاعی مناسب نصب کنید و سیم کشی آن را نیز به طور توکار انجام دهید، امکان دسترسی به آن و ایجاد اختلال در عملکردش به حداقل خواهد رسید. 

اگر فرد سارق متوجه حضور آژیر خارجی در ساختمان گردد به احتمال زیاد برای جلوگیری از به دام افتادن خودش، به سرعت محل را ترک می کند. در غیر این صورت و با ادامه دادن اقداماتش، آژیر خارجی به صدا در خواهد آمد و نه تنها اهالی خود ساختمان، بلکه تمام همسایه ها را نیز از حضور خود آگاه می کند!

بنابراین به جرئت می توان گفت این ابزار ساده و در عین حال کاربردی، نقش مهمی در تأمین امنیت یک ساختمان ایفا می کند.

دزدگیر

دزدگیر به دستگاه هوشمندی گفته می شود که به واسطه دریافت پیام خطر از سوی چشمی ها و یا سنسور های این چنینی به سرعت واکنش نشان داده و به شیوه های مختلفی باعث دور شدن فرد سارق می گردد.

دزدگیر ها دارای قابلیت هایی از جمله امکان ارسال پیام خطر از طریق تماس تلفنی، پیام کوتا و اپلیکشن هستند و به این واسطه می توانند در کمترین زمان ممکن شما را از وجود خطر آگاه کنند. این دستگاه می تواند نام زون و شماره چشمی که پیام خطر را فرستاده برای کاربر ارسال کند و او را از موقعیت دقیق افراد ناشناس مطلع سازد.

به غیر از این موارد، سیستم مرکزی دزدگیر با پشتیبانی از باتری داخلی و سیم کارت تلفن، حتی در صورت قطع شدن کابل های برق و تلفن نیز می تواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

عملکرد سیستم مرکزی دزدگیر در کنار تجهیزاتی چون چشمی، سنسور های درب و پنجره و همچنین آژیر خارجی تکمیل می گردد. به همین دلیل برخی از افراد تهیه پکیج دزدگیر را ترجیح داده و از این مجموعه کامل تر استفاده می کنند.

چگونه از اصالت و کیفیت تجهیزات امنیتی اطمینان حاصل کنیم؟

در بازار تجهیزات الکترونیک برند های زیادی در حال فعالیت اند و همین موضوع نیز و انتخاب ابزارآلات حساس و مهمی چون تجهیزات امنیتی را برای ما دشوار کرده است. برخی از این نماد های تجاری با ارائه قیمت های مناسب تر و پایین تر از تعرفه بازار، مشتریان زیادی را به دور خود جمع کرده اند.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد آن است که اغلب این برند های ناشناخته و نوپا خدمات پس از فروش و گارانتی معتبری را ارائه نمی کنند.

نماد هایی چون ITR، ویزیترون، هایک ویژن، داهوا و... از جمله برند های شناخته شده و معتبری اند که در کشورمان فعالیت کرده و سال هاست که جایگاه خود را به خوبی در بازار یافته اند. اگر به هنگام خرید تجهیزات امنیتی، به اعتبار گارانتی عرضه شده به همراهشان توجه بیشتری کنیم، در شناسایی برند های اصیل و تشخیص کیفیت کالا موفق تر خواهیم بود.

چگونه می توانیم دزدگیر و سایر تجهیزات امنیتی خود را نصب کنیم؟

نصب ابزارآلات امنیتی، پروسه ای حساس بوده که باید به هنگام انجام آن از مهارت و دقت کافی برخوردار باشیم تا به قطعات داخلی آن ها آسیبی وارد نیاید. با مطالعه چند مقاله آموزشی می توانید به راحتی اطلاعات خود را در خصوص نحوه کار با این تجهیزات و چگونگی نصب آن ها بالا ببرید.

با این وجود بهتر است حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که به هنگام نصب تجهیزات امنیتی، این ابزارآلات الکترونیک دچار ایراد و نقص فنی گردند، احتمال باطل شدن شرایط گارانتی کالا وجود خواهد داشت. بنابراین حتما ًپیش از اقدام به نصب، شرایط گارانتی کالایی که خریداری کرده اید را مورد بررسی قرار دهید.

اگر از مهارت فنی لازم برخوردار نیستید و از چگونگی کار با تجهیزات امنیتی چون دزدگیر و میکروفن بی اطلاعید، می توانید از تیم های فنی و تخصصی حوزه امنیت بخواهید تا شما را در این فرآیند یاری کنند.

یکی از مراکزی که شما را در این امر همراهی می کند، الرت ایران است که وب سایتی جامع از لوازم امنیتی بوده و در عین حال شما را از خدمات پس از فروش ویژه ای نیز بهره مند می سازد.

اگر هنوز به تهیه ابزارآلات مورد نیاز خود اقدام نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تا سری به این وب سایت بزنید و با ویژگی ها و مشخصات فنی تجهیزات امنیتی بیشتر آشنا شوید. از دیگر نکات قابل توجه در خصوص تیم الرت ایران، وجود بخش پشتیبانی این مجموعه می باشد که در هر ساعت از روز پاسخگوی سوالات یا مشکلات فنی شما هستند.
وبگردی