آفتاب

نخ آزبست گردجایگاه نخ یا طناب نسوز در بین صنایع گوناگون، و نقش آن در عایق بندی تجهیزات، امری غیر قابل انکار است. این محصول پر کاربرد که از آن، با نام پکینگ نسوز هم یاد می‌شود، دارای مقاومت حرارتی منحصر به فرد و مقاومت شیمیایی مطلوبی می‌باشد.

نخ آزبست گرد، یکی از انواع پرطرفدار نخ‌های نسوز است که همان‌ گونه که از نامش پیداست، از الیاف آزبست تهیه می‌گردد و کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف صنعت دارد.
فروشگاه نسوز صنعت پارس، آماده ارائه مشاوره، فروش و ارسال نخ نسوز آزبست با سطح مقطع گرد، در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون، به سراسر کشور می‌باشد.
جایگاه نخ یا طناب نسوز در بین صنایع گوناگون، و نقش آن در عایق بندی تجهیزات، امری غیر قابل انکار است. این محصول پر کاربرد که از آن، با نام پکینگ نسوز هم یاد می‌شود، دارای مقاومت حرارتی منحصر به فرد و مقاومت شیمیایی مطلوبی می‌باشد. نخ‌های نسوز، با تحمل و خنثی نمودن فشار وارد شده بر قطعات که تا حد زیادی منجر به حذف اصطکاک می‌گردد، طول عمر تجهیزات را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند. همچنین، استفاده از پکینگ نسوز، باعث می‌گردد تا آب استفاده شده برای خنک کردن قطعات در اثر اصطکاک موجود، به داخل تجهیزات نفوذ ننماید. تحمل چشمگیر در برابر سایش، کشش و پارگی، و خواص دی الکتریک قابل توجه، از دیگر دلایل محبوبیت این محصول نسوز، در حوزه‌های گوناگون صنعت می‌باشد.
بنا بر ویژگی‌های ذکر شده برای طناب‌های نسوز، آن‌ها را در زمینه‌های مختلفی همچون تولید واشر، عایق بندی تجهیزات گوناگون صنعتی و تجاری، و آب بندی قطعات در صنعت نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌دهند. در برخی موارد نیز، برای تهیه و دوخت تجهیزات ایمنی، از جمله لباس‌های نسوز به کار گرفته می‌شوند.
نخ‌های نسوز را می‌توان طبق دو دیدگاه تقسیم بندی نمود:
•    سطح مقطع؛ طناب‌های نسوز را طبق نیاز خریدار و کاربرد هر نوع از آن‌ها، با سطح مقطع دایره یا مربع می‌سازند. پکینگ دارای سطح مقطع گرد را بیشتر برای دوخت پارچه نسوز و یا تجهیزات ایمنی استفاده می‌کنند. طناب دارای سطح مقطع چهارگوش، اغلب برای آب بندی قطعات و عایق بندی به کار گرفته می‌شود.
•    نوع تهیه؛ با توجه به اولویت‌های مصرف کننده براساس نیازها و شرایط موجود، نخ‌های نسوز را به دو شیوه تولید می‌کنند. اگر انعطاف پذیری طناب‌ها اهمیت بیشتری داشته باشد، الیاف بلند نسوز را به شکل نخ می‌تابند. حال آن‌که اگر استحکام نخ‌ها مورد توجه باشد، الیاف را توسط ماشین‌های مخصوص، می‌بافند.
در برخی موارد، نخ‌های نسوز را با یک ماده نسوز دیگر و یا روغن می‌پوشانند، و یا با سیم فلزی تقویت می‌کنند تا نقاط مثبت آن را بهبود ببخشند و یا نقاط ضعف آن را برطرف سازند.  
در این مقاله قصد داریم به مطالعه نخ نسوز آزبست با سطح مقطع گرد و دلایل محبوبیت آن در بین صنایع مختلف بپردازیم.
نخ آزبست، از اولین مواد نسوز به کار گرفته شده در صنعت بوده که با سطح مقطع گرد یا چهارگوش، از الیاف بلند و با استحکام آزبست تولید شده و برای عایق بندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اواخر قرن 19، یک دانشمند اتریشی، واشرهای تولید شده از طریق فشرده سازی آزبست را به دنیا معرفی نمود. از آن پس، تا اواخر قرن 20، آزبست، با توجه به در هم تنیدگی و استحکام الیاف شمشیری شکلش، به پر طرفدارترین ماده نسوز در حوزه عایق بندی تبدیل گردید. این ماده نسوز، علاوه بر عایق بندی حرارتی و جلوگیری از گسترش آتش، مانع از هدر رفتن انرژی در قطعات می‌شد. اما به مرور، ارسال گزارشات فراوان، خبر از بروز بیماری‌های خطرناک ریوی در بین افرادی می‌داد که در تماس مستقیم با آزبست بودند. انجام مطالعات بیشتر، نشان از سمی بودن غبار آزبست داد و در نتیجه، استفاده از این ماده نسوز، در شرایطی که در فضای عمومی باشد، کاملاً ممنوع گردید. با این حال، از آن‌جا که چشم‌پوشی از ویژگی‌های مثبت آزبست، برای بسیاری از صنایع دشوار بود، به کارگیری آزبست در صورتی که با انسان تماس نداشته باشد، مجاز اعلام شد.
طناب نسوز آزبست با سطح مقطع گرد، یکی از محصولات تولید شده با این ماده نسوز است که علاوه بر استحکام بالا، از انعطاف پذیری خوبی نیز برخوردار می‌باشد. این محصول، علاوه بر عایق بندی حرارتی، از نشت گاز در قطعات نیز جلوگیری می‌نماید.
با توجه به سمی بودن غبار آزبست، نخ آزبست گرد، به دو صورت غباردار و بدون غبار ساخته می‌شود. در نوع بدون غبار، که به نخ تفلونی گرد معروف است، نخ آزبست را با یک لایه تفلون می‌پوشانند تا غبار آزبست مهار شده و آسیبی به سلامت انسان نرساند. علاوه بر این، گاهی به طناب آزبست با سطح مقطع گرد، سیم مسی یا فولادی اضافه می‌کنند تا برخی خواص مکانیکی و استحکام آن را بهبود ببخشند.
نخ نسوز آزبست گرد را در ابعاد گوناگون و با قطری در بین 4 تا 16 میلیمتر می‌سازند.
برای آشنایی بیشتر با این محصول و دریافت جزئیات بیشتر، می‌توانید مقاله نخ نسوز آزبست گرد، از وب‌سایت نسوز صنعت پارس را مطالعه بفرمایید.
اگرچه به کارگیری طناب آزبست گرد، به دلیل خطرات آزبست برای محیط زیست و سلامت انسان، بسیار محدود است اما ویژگی‌های مثبت آزبست، اجازه حذف کامل آن را از صنعت نمی‌دهد. به عنوان نمونه، الیاف بلند و محکم این نوع از نخ‌های نسوز، مقاومت چشمگیری در برابر کشش، سایش و پارگی دارد. از سوی دیگر، تحمل حرارتی در نخ آزبست گرد غباردار، تا 550 درجه سانتیگراد و در نخ آزبست گرد بدون غبار، که با یک لایه تفلون پوشیده شده، تا 350 درجه سانتیگراد خواهد رسید. از مزیت‌های دیگر این محصول نسوز، مقاومت شیمیایی منحصر به فرد و حفظ خواص در مواجهه با اغلب مواد اسیدی و بازی است.
نقاط قوت متعدد در طناب آزبست گرد، موجب استفاده وسیع در زمینه‌های مختلف صنعت شده است. اگرچه در تمام موارد، این نخ‌ها در تجهیزاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که تماس مستقیمی با انسان نداشته باشد. برای مثال، آب بندی تاسیسات حرارتی، عایق بندی قطعات برای جلوگیری از نشت گازهای نجیب، عایق بندی دیگ‌های بخار و درزگیری قطعات در کارخانه صنایع فولاد را می‌توان از موارد استفاده گسترده این محصول دانست. همین طور، در شرایطی که احتمال ساییده شدن لوله‌ها وجود داشته باشد و یا از روکش محافظ در فضای محدود استفاده نشده باشد، عایق بندی لوله‌ها با نخ نسوز آزبست گرد می‌تواند بهترین گزینه باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید نخ آزبست گرد در ضخامت‌های گوناگون، می‌توانید به وبسایت www.nasoozsp.com مراجعه نموده و با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.