آفتاب

میکا نسوزمیکا نسوز، یکی از گونه‌های مواد معدنی با ویژگی‌های خیره کننده است. چنان که آن را در قالب تمام انواع سنگ، یعنی رسوبی، دگرگونی و آذرین قرار می‌دهند.

این ماده معدنی، ظاهری شفاف، کریستالی و کشسانی دارد و حاوی سیلیکات آلومینیوم، پتاسیم، آهن، آب و منگنز می‌باشد. این مواد معدنی، موجب افزایش مقاومت حرارتی و الکتریکی میکا و امکان استفاده از آن به عنوان عایق می‌گردد. علاوه بر این، به دلیل طبیعی بودن میکا، می‌توان آن را جزو مواد زیست محیطی در نظر گرفت که هیچ ضرری برای محیط زیست و سلامت بشر ندارد. به این ترتیب، میکا یکی از بهترین جایگزین‌های آزبست در عایق بندی صنعتی به شمار می‌آید. بیشترین استخراج میکا نسوز، در کانادا، ایالات متحده امریکا، هند، روسیه و ماداگاسکار صورت می‌گیرد.
فروشگاه نسوز صنعت پارس، آماده ارائه مشاوره، فروش و ارسال انواع محصولات میکا، در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون به سراسر کشور می‌باشد.
از آن‌جا که استخراج میکا نسوز، بسیار دشوار است، تا کنون، متخصصین فقط موفق به استخراج 6 نوع از میکاهای موجود در طبیعت گردیده‌اند. این شش نوع، براساس میزان استخراج، به ترتیب عبارتند از:
-    مسکوویت، که رنگ روشنی دارد.
-    بیوتیت، که به رنگ تیره و یا مشکی است.
-    فلوگوپیت قهوه‌ای رنگ.
-    پاراگونیت، که بسیار شبیه مسکوویت بوده و تشخیص آن‌ها از هم توسط میکروسکوپ انجام می‌شود.
-    لپیدولیت با رنگ صورتی.
-    گلوکونیت سبز رنگ.
و از میان انواع میکاهای قابل استخراج در طبیعت، تنها مسکوویت و فلوگوپیت، قابلیت به کارگیری در صنعت را دارند:
•    موسکوویت: این نوع از میکا نسوز ، به واسطه رنگ روشنش، با نام میکای سفید نیز شناخته می‌شود و به خاطر وجود میزان بالای پتاسیم در ساختار آن، از ولتاژ بسیار خوبی نیز بهره‌مند گردیده است. نارسانایی میکای موسکوویت و مقاومت حرارتی بالای آن، باعث به کارگیری آن در تولید ژنراتورها و تجهیزات برقی بوده است.
•    فلوگوپیت: این نوع از میکا نسوز ، تحمل حرارتی منحصر به فرد خود را مدیون وجود منیزیم بیشتر در آن است. همین مزیت، دلیل اصلی استفاده از میکای فلوگوپیت در حوزه عایق بندی و تولید انواع محصولات نسوز میکا، در کنار سرامیک سازی بوده است.
اگر بخواهیم مشخصات میکا نسوز را به صورت جزئی‌تر بررسی کنیم، ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که شدت و ضعف هر یک از ویژگی‌های مورد بحث، بستگی به نوع و میزان میکای استفاده شده در محصول دارد. همین طور، از آن‌جا که میکا، یک ماده معدنی کاملاً طبیعی است، کیفیت آن در موارد گوناگون، بستگی به عوامل زمین شناسی و طبیعی متعددی دارد.
نخستین نکته‌ای که در مورد ویژگی‌های میکا توجهمان را جلب می‌کند، میزان مقاومت حرارتی آن است. میکا، علاوه بر تحمل دماهای بالا تا 1000 درجه سانتیگراد، غیر قابل اشتعال و دارای ثبات ابعادی منحصر به فردی در دماهای بالا می‌باشد. این ویژگی‌ها، میکا را قادر می‌سازد تا در صورت استفاده در محیط‌هایی با دمای بالا، عملکرد و بازده مثبت خود را حفظ نماید. ظاهر میکا، شفاف و بی رنگ است و خاصیت الاستیک آن، موجب انعطاف پذیری میکا می‌گردد. میکا اگرچه به راحتی به صورت ورق بریده می‌شود اما دارای مقاومت کششی و سختی خیره کننده‌ای می‌باشد؛ با این حال، امکان برش دستی و ماشین کاری آن وجود دارد.
علاوه بر این‌ها، وجود عناصر متعددی از جمله پتاسیم، منیزیم، آهن، لیتیوم و فلوئور، موجب گردیده تا میکا از مقاومت شیمیایی خوبی در برابر حلال‌ها، اکثر اسیدها ( غیر از هیدرو فلوئور و گوگرد غلیظ) و مواد قلیایی برخوردار بوده و در مواجهه با آب و روغن، بازده بالای خود را حفظ کند. خواص الکتریکی میکا نیز بسیار قابل توجه است. مقاومت الکتریکی بالا و خواص دی الکتریک مطلوب، موجب عملکرد مثبت در برابر قوس الکتریکی و جریان متناوب اطراف خطوط برق فشار قوی، موسوم به پدیده کرونا می‌گردد.
پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با محصولات تولید شده از میکا، مقالات مرتبط در وب‌سایت نسوز صنعت پارس را مطالعه بفرمایید.
دو نوع میکای قابل استفاده در صنعت، یعنی موسکوویت و فلوگوپیت، پس از استخراج از صخره‌‌ها، به محصولات گوناگونی تبدیل و در حوزه‌های مختلف صنعت، اغلب به عنوان عایق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات، عبارتند از:
-    پودر میکا: پودر تولید شده از میکا، در حوزه وسیعی از صنایع گوناگون کاربرد دارد. از این میان، می‌توان به صنایع کاغذسازی، لاستیک سازی، رنگ سازی و لوازم آرایشی اشاره نمود.
-    صفحه نسوز میکا: در این نوع از محصولات، از هر دو خاصیت تحمل حرارتی و مقاومت الکتریکی بهره می‌برند تا عایق بندی در مواردی مانند کوره‌های القایی حرارتی و قالب‌های به کار رفته در صنعت شیشه‌سازی را در ولتاژ بالا انجام دهند. از دیگر مزایای صفحات نسوز میکا، می‌توان به مقاومت شیمیایی و بی خطر بودن برای محیط زیست اشاره نمود.
-    ورق نسوز میکا: این ورق‌های نسوز که به صورت مربع تولید می‌شوند، به‌ واسطه قدرت عایق بندی حرارتی و الکتریکی خود، در کنار مقاومت شیمیایی بالا، به عنوان یکی از امن‌ترین و اقتصادی‌ترین راه‌های ممکن برای عایق‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حوزه به کارگیری آن‌ها چنان وسیع است که ورق‌های نسوز میکا را، هم در سشوارها می‌بینیم و هم در عایق بندی کوره‌ها.
-    طلق نسوز میکا: طلق ساخته شده از میکا، بسیار نرم و شفاف بوده و علیرغم انعطاف پذیری قابل قبول، خاصیت ارتجاعی ندارد. بی اثر بودن طلق نسوز میکا، در برابر آب، روغن و مواد اسیدی رقیق، موجب شده تا از آن در تولید ابزار اندازه گیری سطح مایعات داخل دیگ‌ها، عینک‌های مخصوص زیر آب، پلاستیک سازی، و در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده شود. به کارگیری این طلق‌ها، با محافظت از قطعات، موجب ماندگاری بیشتر آن‌ها می‌گردد. 
-    نوار نسوز میکا: برای تولید این محصول، ورق نسوز بسیار نازک میکا را به رزین پلی اتیلن یا فایبرگلاس آغشته می‌نمایند. این محصول، اغلب در تولید فیبر نوری، مراکز ارتباطات از راه دور و کامپیوتری، مراکز نظامی، ایستگاه‌ها و قطارهای زیرزمینی به کار گرفته می‌شود. علت اصلی محبوبیت بالای نوار نسوز میکا، مقاومت آن در برابر شوک حرارتی، خواص شیمیایی قابل توجه و حفظ کیفیت عملکرد در صورت وجود لرزش است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید انواع محصولات میکا، در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون، می‌توانید به وبسایت www.nasoozsp.com مراجعه نموده و یا با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.
وبگردی