آفتاب

بزرگترین نهالستان کشور - مراکز تولید و فروش انواع نهالغرب کشور مرکز اصلی نهالستان های بزرگ در کشور می باشد. سالانه چندین میلیون نهال از این نهالستان ها به سراسر کشور توزیع می شود. نهالستان ارغوان نهال واقع در میاندوآب بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده نهال در غرب کشور (استان آذربایجان غربی) است.

خرید نهال  با کیفیت از نهالستان معتبر و شناخته شده، یکی از دغدغه‌های اصلی باغداران و کشاورزان است؛ غرب کشور مرکز اصلی نهالستان های بزرگ در کشور می باشد. سالانه چندین میلیون نهال از این نهالستان ها به سراسر کشور توزیع می شود.  نهالستان ارغوان نهال واقع در میاندوآب بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده نهال در غرب کشور (استان آذربایجان غربی) است که سابقه درخشانی در زمینه کاشت و فروش انواع نهال و همچنین راه‌اندازی باغات مدرن و اقتصادی نیز دارد.

بزرگترین نهالستان کشور

این مجموعه باتجربه‌ای قریب به 4 دهه در حوزه تولید انواع نهال، با همکاری کارشناسان زبده و کادر مجرب جهاد کشاورزی، خدمات ارزنده‌ای را به باغداران و مشتریان خود ارائه نموده و یکی از بهترین نهالستان‌ها در سراسر کشور می‌باشد. نهالستان ارغوان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده انواع نهال گردو پیوندی در کشور، شناخته شده و این محصول را به‌صورت اصلاح شده همراه با بهترین کیفیت، گواهی بهداشت، شناسنامه و مجوز رسمی جهاد کشاورزی عرضه می‌نماید.

شما بعد از کلی تحقیق و بررسی نهالستان مد نظر خود را (که امیدواریم نهاستان ارغوان باشد) انتخاب خواهید کرد. اما این تازه شروع ماجراست و نکات خیلی مهمی را باید در خصوص خرید منطقه جغرافیایی، دمای آب و هوا، نوع خاک، بازار فروش محصول، نوع آب و... با کارشناس نهالستان مطرح کنید. تمرکز ما در این مقاله بر روی دو نهال گردو و بادام می باشد. در ادامه نکاتی به شما خواهیم گفت که در مکالمه با یک کارشناس نهالستان باید مطرح شود و نهالستان مد نظر پاسخ روشن و دقیقی برای این موضوعات داشته باشد.

در صورتی که نهالستان انتخاب شده شما و کارشناسان مربوطه در مکالمه ای که با او خواهید داشت؛ نکات مطرح شده در این مقاله را بیان کرده و به درستی به شما توضیح داد، با خیال راحت اقدام به خرید نهال کنید. 

نکاتی که یک نهالستان بزرگ و حرفه ای در خصوص نهال باید با شما مطرح کند

1- شرایط آب و هوایی کاشت نهال 

یک نهالستان بزرگ و حرفه ای حتما باید نکات مهمی در خصوص اقلیم آب و هوایی و شرایط جوی را در زمان فروش نهال به شما توضیح دهد. فرض کنید برای خرید نهال به بزرگترین نهالستان غرب کشور(ارغوان نهال)مراجعه کرده اید. اگر شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه کاشت نهال و احداث باغ شما، معتدل و یا سردسیر باشد و کارشناس این نهالستان خرید نهال گردو را به شما پیشنهاد کرد؛ به انتخاب خود افتخار کرده و مطمئن باشید بهترین گزینه را به شما پیشنهاد داده است و شما نیز بهترین انتخال را داشته اید.

حالا که صحبت از نهال گردو شد، اجازه دهید چند نوع از ارقام مختلف این نهال پرسود را برای شما تشریح کنیم. یکی از بهترین گزینه ها برای احداث باغ و کسب سود بسیار، نهال گردو پیوندی است که انواع مختلفی دارد؛ در اینجا به معرفی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت:

  • نهال گردو چندلر پیوندی

یکی از معروف‌ترین و پرطرف‌دارترین ارقام گردو، نهال گردو چندلر پیوندی است، این رقم به دلیل اینکه پیوندی و اصلاح شده است، زودبازده بوده و محصول دهی آن از سال اول آغاز می‌شود.

نهال گردو چندلر پیوندی یکی از ارقام مقاوم در برابر سرمای دیررس بهاره است، ازاین‌رو برای کاشت در مناطق سردسیر (تا ارتفاع 1500 متر از سطح دریا) توصیه می‌شود؛ مغز گردوی این رقم روشن بوده و دارای پوست کاغذی است.

  • نهال گردو فرنور پیوندی

از ارقام مهم گردو در دنیا، نهال گردو فرنور پیوندی است، ویژگی بارز این رقم، مقاومت بسیار بالای آن در برابر سرماهای شدید است به همین جهت برای کاشت در ارتفاعات بیش از 1500 متر در مناطق کوهستانی، گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

باردهی نهال گردو فرنور پیوندی از سال اول بوده و محصول آن دارای مغزی چرب و پوستی کاغذی و نازک است؛ کشور ما به‌عنوان دومین تولیدکننده گردو فرنور در جهان شناخته می‌شود اما به دلیل خسارت و ازبین‌رفتن محصول در اثر سرمازدگی، رتبه 25 صادرات این گردو را داراست.

  • نهال گردو ژنوتیپ برتر

نهال گردو ژنوتیپ برتر، همانند دیگر ارقام پیوندی، زود بارده بوده و مقاومت خوبی در برابر سرما دارد، همچنین این رقم،

نسبت به بیماری ها و آفات نیز مقاوم است؛ از دیگر ویژگی های آن میتوان به ارتفاع کوتاه درخت و عملکرد بالای آن اشاره نمود.

  • نهال گردو خوشه ای پیوندی

این رقم بسیار دیرگل بوده و عملکرد فوق العاده ای دارد، به گونه ای که باردهی آن از سال اول آغاز شده و در سال پنجم 50 الی 60 کیلوگرم گردو تولید میکند، به دلیل رشد کم نهال گردو خوشه ای پیوندی، برای کاشت متراکم گزینه مناسبی است و توصیه میشود.

همانطور که گفته شد، نهال گردو پیوندی تنوع بسیاری داشته و ارقام دیگری نظیر: نهال گردو کادانایی، نهال گردو پدرو پیوندی، نهال گردو فرانکت پیوندی و غیره را شامل میشود.

2- بازار فروش محصول برداشت شده از نهال

یکی از نکات مهمی که یک نهالستان خوب باید در باره آن با شما صحبت کند و مشاوره دهد، گفتگو در خصوص بازار فروش محصول و نحوه فروش محصول می باشد. فرض کنید در محلی زندگی میکنید که هم نهال بادام و هم نهال سیب در آن منطقه به راحتی ( با توجه به مورد شرایط اقلیمی که گفته شد) پرورش می یابد.

و فرض دوم هم این باشد که در منطقه شما روغن بادام و خود بادام مشتری فراونی داشته و به راحتی قادر به فروش محصول خود خواهید بود. در این شرایط اگر نهالستانی به شما پیشنهاد خرید نهال سیب را داشت؛ مطمئن باشید که صرفا منفعت خود را در نظر گرفته و هیچ توجهی به آینده محصول تولید شده توسط شما ندارد.

حالا که صحبت نهال بادام شد چند تا نکته در خصوص خرید نهال بادام هم بیان میکنیم.

خرید نهال بادام از ارغوان نهال

پیش از آنکه تصمیم به خرید نهال بادام بگیرید باید بدانید که نهال بادام، گونه گیاهی مقاومی است که در بسیاری از زمین های زراعی و شرایط آب و هوایی کشت می شود؛ این رقم در مناطق کوهستانی و خشک از بازدهی خوبی برخوردار است اما در اقلیم مدیترانه ای نیز قابلیت کشت و پرورش دارد.

انواع ارقام نهال بادام با کیفیتی عالی، همراه با شناسنامه، ضمانت، گواهی بهداشت و مجوز رسمی در نهالستان ارغوان، تولید شده و به صورت اصلاح شده و بدون واسطه به فروش میرسد.

پرطرفدارترین و بهترین انواع نهال بادام عبارتند از:

نهال بادام مامایی، نهال بادام شاهرود 12، نهال بادام کاغذی، نهال بادام آذر، نهال بادام شکوفه، نهال بادام سهند، نهال بادام تونو، نهال بادام یلدا و دیگر ارقام بادام که در این مجموعه عرضه می شوند.

بهترین زمان برای کاشت نهال بادام :

مناسبترین زمان برای کاشت انواع نهال بادام در اواسط پاییز (ماههای آبان و آذر) میباشد؛ در طول فصل زمستان، نهال به خواب فرو رفته و با رسیدن فصل بهار مجددا فعالیت خود را آغاز مینماید. مکانی که برای کاشت نهال بادام در نظر میگیرید باید کاملا در معرض نور خورشید بوده و آفتابگیر باشد؛ در زمان کاشت نهال بادام، حداقل ۶ متر فاصله را میان نهال ها در نظر بگیرید.

قیمت انواع نهال بادام تقریبا چقدر است؟

تعیین قیمت نهال بادام همانند نهال گردو به عوامل مختلفی بستگی دارد به عنوان مثال: ارقام تجاری و پر محصول نهال بادام نسبت به دیگر ارقام قیمت بیشتری دارند، برای تهیه این محصول به صورت مستقیم و با قیمتی مناسب میتوانید با واحد فروش نهالستان ارغوان در ارتباط باشید.

3- ضمانت خرید محصول 

برخی نهالستان ها از حوزه مشاوره پا را فراتر گذاشته و حتی تضمین خرید محصول را نیز به شما می دهند. در این خصوص بشدت حساس بوده، و حتما دقت کنید که آیا نهالستان مربوطه با مراکز مهم خرید محصول نهایی مرتبط است یا خیر؟ درصورتی که پاسخ بله بودن در خصوص نحوه خرید محصل و جزییات خرید نوع محصول نهایی و ... هم حتما بشدت حساس باشید.

سخن نهایی ( یا نهالی )

خرید نهال  از مراکز معتبر به کشاورزان و باغداران کمک خواهد کرد تا علاوه بر بهره مندی از مشاوره ای مطمئن، محصولی سالم و عاری از هرگونه بیماری و آفات را دریافت نمایند. کارشناسان نهالستان ارغوان آماده پاسخگویی به شما عزیزان در زمینه خرید انواع نهال و ارائه خدمات مشاوره رایگان میباشند.

 
وبگردی