آفتاب

نکاتی کاربردی برای استخدام افراد مناسباستخدام درست کارمندان می‌تواند فرهنگ سازمانی شما را ارتقا دهد و همچنین باعث به وجود آمدن رابطه مناسب بین افراد شرکت و همچنین کارفرما شود.

استخدام کارمند از زمان‌های بسیار قدیم کاری چالش برانگیز بوده است و اگر به درستی انجام نشود، هم هزینه و هم زمان را تلف خواهد کرد. از طرف دیگر استخدام کارمند مناسب، می‌تواند بازدهی کارمندان دیگر، رابطه افراد در شرکت و همچنین به وجود آمدن جو مثبت در شرکت را به همراه داشته باشد.
استخدام درست کارمندان می‌تواند فرهنگ سازمانی شما را ارتقا دهد و همچنین باعث به وجود آمدن رابطه مناسب بین افراد شرکت و همچنین کارفرما شود.
این مقاله راهنمای استخدام کارمند نیست و قرار نیست در آن روش‌های استخدام را یاد بگیرید، اما این مراحل هنگام استخدام کارمند به عنوان نکات کلیدی به شمار می‌آیند. این موارد را در نظر داشته باشید تا تیمی از افراد مناسب را در کنار خود جمع کنید و از آنها در پیشبرد اهداف شرکت استفاده درست کنید.

قبل از استخدام موقعیت شغلی را مشخص کنید

استخدام کارمند مناسب، با تجزیه و تحلیل شغل آغاز می‌شود. تجزیه و تحلیل شغل شما را قادر می‌سازد تا اطلاعات مربوط به وظایف، مسئولیت‌ها، مهارت‌های مورد نیاز، توانایی و مدرک تحصیلی مورد نیاز آن را به دست آورید.
اطلاعات به دست آمده از تجزیه و تحلیل موقعیت شغلی به شما کمک می‌کند که شرح شغل کاملی تدوین کنید و همچنین کارمند آینده نیز بر اساس آن اطلاعات، رزومه خود را ارسال کند. شرح شغلی، همچنین به شما کمک می کند تا برای استخدام کارمند یا استخدام مدیر مناسب استراتژی جذب تدوین کنید.

برای استخدام کارمند مناسب خود استراتژی تدوین کنید

با در دست داشتن شرح وظایف، یک جلسه برای تدوین استراتژی تنظیم کنید که در آن افراد تیم منابع انسانی و کارشناسان استخدام حضور داشته باشند.
حضور مدیر استخدام در این جلسه بسیار ضروری است. در این جلسه، استراتژی جذب شما برنامه ریزی شده و اجرای آن بعد از جلسه آغاز می‌شود. تیم‌هایی که به طور مکرر در استخدام کارمند با یکدیگر همکاری دارند، اغلب می‌توانند تنظیم این جلسه و نحوه اجرای استراتژی را از طریق ایمیل اطلاع رسانی کنند.

برای استخدام کارمند از چک لیست استفاده کنید

آماده کردن چک لیست برای استخدام کارمند، به شما کمک می‌کند روند استخدام کارمند را منظم‌تر پیش ببرید. چه این اولین استخدام کارمند شما باشد و چه صدمین نفر در شرکت شما باشد، این چک لیست به شما کمک می‌کند تا از روند کارهای خود برای استخدام باخبر شوید.
در چک لیست خود برای استخدام کارمند، از آنچه اتفاق افتاده و قرار است اتفاق بیفتد بنویسید و روند کار را برای خود و دیگر افراد شرکت به شکل واضح ترسیم کنید.

هنگام استخدام کارمند، کاندیداهای مناسب را استخدام کنید

شما می‌توانید قبل از مشخص شدن کاندیداهای احتمالی افرادی را به عنوان کاندیداهای نهایی مشخص کنید و این کار را با برقراری ارتباط با آنها انجام دهید. ایده بهبود ارتباط با کاندیداهای شغلی به شما کمک می‌کند که تنها برای یک موقعیت شغلی فعلی خود، افراد مناسب را از میان تعداد بالا متقاضی انتخاب کنید.
هرچه افراد بیشتری را فیلتر کنید و آنها را برای مرحله نهایی انتخاب کنید، احتمال یافتن یک کارمند واجد شرایط بیشتر می‌شود. در واقع این کار می‌تواند به شما کمک کند تا از استخدام یک نیروی کار مخرب جلوگیری کنید.

مدارک و برنامه‌ها را با دقت مرور کنید

کار بررسی رزومه، نامه‌های پوششی، برنامه‌های شغلی و نامه‌های درخواست کار، با شرح وظایفی که به خوبی نوشته شده آغاز می‌شود. تهیه لیستی بولت‌وار از ویژگی‌های خاص که متقاضیان مناسب با آنچه در شرح وظایف شغلی آوردید، می‌تواند برنامه ریزی و انتخاب را برای شما راحت‌تر کند.
کلیه متقاضیان لیستی از توانایی‌ها، مهارت‌ها، تجربیات کاری و علایق را در اختیار شما قرار می‌دهند. هنگام استخدام می‌توانید لیستی از افرا واجد شرایط با ویژگی‌هایی خاص را به دست آورید و این موارد را در جای یادداشت کنید تا هم در زمان و هم در انرژی صرفه جویی کرده باشید.

نامزدها را غربالگری کنید

مهم‌ترین دلیل برای غربالگری نامزدها با اولین مصاحبه، این است که در زمان برای انجام مصاحبه صرفه جویی کنید. ممکن است کارجویی در نوشتن رزومه بسیار خوب عمل کند و در نوشتار خوب باشد، اما مصاحبه در مرحله بعد ممکن است به شما بگوید که آیا فرد واقعا صلاحیت موقعیت شغلی را دارد یا خیر.
علاوه بر این، در یک مصاحبه حضوری، می‌توانید متوجه شوید که انتظارات حقوقی کارجو با آنچه شما مشخص کردید مطابقت دارد یا خیر. برای اینکه این کار را سریع‌تر پیش ببرید، می‌تواند با استفاده از تیم منابع انسانی یک مصاحبه تلفنی با فرد متقاضی برقرار کنید و او را محک بزنید.

در مصاحبه شغلی سراغ سؤالات مناسب و صحیح بروید

مصاحبه شغلی عامل قدرتمندی در استخدام کارمند است که کارفرمایان در استخدام از آن استفاده می‌کنند. با انتخاب و طراحی هوشمندانه و مناسب سؤالات، می‌توانید استخدام افراد را کارآمدتر کنید و حتی خیلی سریع‌تر به هدف نهایی خود یعنی استخدام فرد مناسب برسید.
سؤالات مصاحبه به شما کمک می‌کنند که کار غربالگری را در این مرحله نیز انجام دهید، که خب مطمئنا مهم‌ترین کار در استخدام کارمند مناسب همین است. برای اینکه با سؤالات رایج در مصاحبه شغلی آشنا شوید، می‌توانید به مقاله با سوالات رایج در مصاحبه های شغلی مراجعه کنید.

هنگام استخدام کارمند، سوابق و منابع را بررسی کنید

بررسی درست و حساب شده سابقه شغلی متقاضیان، یکی از مهم‌ترین مراحل هنگام استخدام کارمند است. شما باید تمام گواهینامه‌ها، مهارت‌ها و تجربیات ارائه شده در را بررسی کنید و از صحت آنها مطمئن شوید.
در این مرحله باید سراغ سرپرستان سابق، مدارک تحصیلی، منابع استخدامی بروید و همچنین باید مطمئن شوید که فرد سابقه کیفری نداشته باشد. برای اینکه با فرد کارجو آشنا شوید، می‌توانید با شرکت‌هایی که او قبلا در آن کار می‌کرده است تماس بگیرید و با منابع انسانی درباره او صحبت کنید.

پیشنهاد کار را برای نامزد نهایی ارسال کنید

در صورتی که فرد از تمام فیلترها عبور کرد و در تمام مراحل استخدام امتیاز کامل را گرفت، زمان آن رسیده که به او خبر دهید که برای آن موقعیت شغلی انتخاب شده است. بیشتر شرکت‌ها این کار را با تلفن انجام می‌دهند، این در حالی است که روش حرفه‌ای‌تر آن این است که سراغ ایمیل و نامه نگاری بروید.
هر چه فردی که قرار است استخدام شود سمت بالاتری داشته باشد، مطمئنا پروسه استخدام طولانی‌تر می‌شود؛ چرا که باید درباره حقوق، مزایا، پاداش‌ها، حق فسخ قرارداد، اختیارات و موارد مهم دیگر در هنگام استخدام کارمند صحبت و گفتگو شود.

افراد رد شده را با روش مناسب باخبر شوید

بیشتر افرادی که برای مصاحبه به شرکت شما می‌آیند، منتظر این هستند که نتیجه مصاحبه را از سمت شما بدانند. این افراد مدام ایمیل خود را چک می‌کنند و یا مدام به گوشی خود نگاه می‌کنند تا پیامی از شما دریافت کنند. در نامه‌ای کاملا مؤدبانه به آنها اطلاع دهید که برای آن موقعیت شغل انتخاب نشده‌اند و شاید در سال‌های آینده امکان همکاری با او به وجود آید.
کلام آخر
استخدام در تمام شرکت‌ها روند و پروسه خاص خود را دارد، اما در تمام آنها هدف نهایی این است که فرد مناسب و واجد شرایط را پیدا کنند. با انجام این کارها می‌توانید پروسه استخدام را به بهترین شکل پیش ببرید و در آن بهترین فرد را برای موقعیت شغلی خود انتخاب کنید.

منبع: وبلاگ ایران تلنت
وبگردی