آفتاب

نقد و بررسی (مزایا و معایب) سوئیچ شبکه Poeفناوری POE شرایطی را فراهم آورده که از کابل های اترنت عادی به جای سیم های برق استفاده شود. در سوئیچ شبکه POE جریان DC(جریان مستقیم الکتریکی) همراه با ترافیک دیتای شبکه از کابل شبکه عبور خواهد کرد. سوئیچ شبکه POE با اتصال به دستگاه های گوناگون شبکه، باعث انتقال همزمان داده ها و نیروی برق به وسیله کابل اترنت خواهد شد.

سوئیچ شبکه POE بر مبنای یک تکنولوژی فعالیت می کند و از این تکنولوژي در جهت صرفه جویی در هزینه ها، کابل کشی و ... استفاده می کند. در واقع با تکنولوژی POE می توان برق را بر روی کابل های اترنت انتقال داد و نیروی برق را بدون کابل اختصاصی به تجهیزات شبکه ملحق نمود.

سوئیچ شبکه POE چیست؟


POE علائم اختصاری است که عبارت Power over Ethernet را تداعی می کند. این عبارت به معنای این است که کابل شبکه تامین کننده منبع تغذیه است. در واقع در چنین شرایطی برای تامین نیروی برق مورد نیاز شبکه، به یک کابل کشی جداگانه و مجزا نیاز نخواهیم داشت.

بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات دارای فناوری POE می باشند. در واقع این دستگاه ها قادرند از کابل شبکه برای تامین نیرو بهره مند گردند. کابل مورد استفاده برای تامین برق تجهیزات شبکه همان کابل شبکه است. این کابل همان کابلی است که دستگاه و تجهیزات را به شبکه متصل می نماید.

  سوئیچ شبکه POE

تعریف  شبکه POE چیست؟


 فناوری POE شرایطی را فراهم آورده که از کابل های اترنت عادی به جای سیم های برق استفاده شود. در سوئیچ شبکه POE جریان DC(جریان مستقیم الکتریکی) همراه با ترافیک دیتای شبکه از کابل شبکه عبور خواهد کرد. سوئیچ شبکه POE با اتصال به دستگاه های گوناگون شبکه، باعث انتقال همزمان داده ها و نیروی برق به وسیله کابل اترنت خواهد شد. با این اتفاق روند کابل کشی محدودتر و سرعتی تر خواهد شد. ضمن اینکه هزینه های اضافی و مازاد مربوط به شبکه کاهش چشمگیری خواهد داشت. به طور کلی سوئیچ شبکه POE را می توان در مدل های گوناگون طبقه بندی کرد. سوئیچ شبکه POE می تواند در نوع مدیریتی یا غیر مدیریتی باشد.

 

مزایای بهره مندی از سوئیچ شبکه POE


سوئیچ شبکه POE مزایای زیادی را به همراه دارد. همین موضوع باعث شده از سوئیچ شبکه POE Network switch در مبحث اتصالات شبکه استقبال گردد.

کاهش هزینه

شبکه POE از پرداخت هزینه های اضافی مربوط به کابل کشی برق جلوگیری به عمل می آورد و سرعت تکمیل اتصالات شبکه و تامین نیرو را افزایش می دهد.

انعطاف بالا

 جالب است بدانید سوئیچ شبکه POE قابلیت تعبیه بر روی مکان ها و جایگاه های  مختلف را دارا می باشد. در واقع این سوئیچ می تواند بر روی دیوار، سقف، میز و ... جایگاه داشته باشد. در بعضی از مکان ها امکان دسترسی راحت به پریز برق وجود ندارد. بنابراین می توان از سوئیچ شبکه POE بهره مند شد. منبع تغذیه و برق نمی تواند سوئیچ شبکه POE را دچار محدودیت نماید. به همین خاطر از دستگاه سوئیچ شبکه POE می توان در هر مکانی استفاده کرد. برای بهره مندی از این نوع سوئیچ تنها نیاز به کابل کشی شبکه وجود دارد. به همین خاطر از سوئيچ POE به عنوان سوئیچ منعطف یاد می شود.این سوئیچ به راحتی می تواند با شرایط محیطی و مکانی منطبق گردد.
 
سوئیچ شبکه POE
 
ایمنی سیستم POE

 سیستم POE اسمارت بوده و به گونه ای طراحی شده که به راحتی قادر است محافظت از اتصالات و تجهیزات شبکه را در برابر کابل کشی و نوسانات برق انجام دهد. زمانی که از سوئیچ شبکه POE استفاده می شود، ایمنی کار به حد بالایی می رسد.

 زمانی که از سیستم POE در شبکه بهره مند نمی شویم، نیاز به وجود آداپتورهای مختلف بسیار احساس می شود. با سیستم POE می توان از یک منبع مناسب تغذیه واحد و متمرکز برای کل شبکه بهره مند شد. این منبع تغذیه با استانداردهای روز دنیا بسیار هماهنگ و سازگار می باشد.

کنترل از راه دور

 قابلیت های ارزشمند دیگری نیز در سوئیچ شبکه POE وجود دارد. در سیستم POE از یک منبع اضطراری برای تغذیه پشتیبانی می گردد. با سوئیچ شبکه POE می توان کنترل از راه دور را برای راه اندازی مجدد، تفکیک کردن و خارج سازی تجهیزات از جریان شبکه در دست گرفت.

با سوئیچ شبکه در وضعیت POE می توان شرایط موثرتری برای گسترش و راه اندازی شبکه فراهم کرد. ضمن اینکه روند نصب شبکه را به شکل آسان تری به وجود آورد.
 

معایب سوئیچ شبکه POE


اگر چه سوئیچ شبکه مزایای زیادی به همراه دارد اما این سوئیچ با محدودیت ها و معایبی نیز همراه است. هزینه تجهیزات در نظر گرفته شده برای سوئیچ شبکه در حالت POE بسیار بالاست و به همین خاطر بسیاری از ارگان ها از اجرای این سوئیچ صرف نظر می نمایند.

همچنین در ادامه معایب سوئیچ شبکه POE باید به توان خروجی محدود شده آن اشاره کرد. در واقع اعمال محدودیت در توان خروجی دستگاه باعث شده که امکان استفاده از آن در مکان ها و شبکه های گسترده چندان میسر نباشد.

سوئیچ شبکه POE

کاربرد سوئیچ شبکه POE


سوئیچ شبکه POE با قابلیت ها و توانایی های بالا برای کاربردهای گوناگون مورد توجه قرار می گیرد.

    دوربین های شبکه(دوربین های IP)
    دستیابی پوینت های وایرلس
    دستگاه های پرینتر و فکس
    تلفن های تحت شبکه (VOIP)

سوئیچ شبکه POE مجهز به poe injector می باشد. در واقع فناوری poe injector به شکل پیش فرض در سوئیچ شبکه قرار گرفته است. در ادامه نیز تجهیزات و اتصالات شبکه ای به شکل معمول به سوئیچ کانکت می گردند. این سوئیچ کردن تعیین می نماید که دستگاه متصل به سوئیچ شبکه با آن تطابق و سازگاری دارد یا خیر؟ اگر دستگاه با سوئیچ شبکه سازگاری داشته باشد، در این صورت برق دستگاه یا تجهیزات متصل شده به شکل خودکار تامین می گردد. از سوئیچ های شبکه POE می توان برای هر نوع تجهیزات و دستگاه های شبکه ای استفاده کرد.
 
تفاوت در سوئیچ های شبکه

 سوئیچ های غیر مدیریتی از تعداد پورت کمتری برخوردار هستند و با قیمت کمتر عرضه می شوند. سوئیچ های شبکه POE مدیریتی از پورت های بیشتر برخوردار هستند و با قیمت بیشتری عرضه می شوند.

زمانی که از سیستم شبکه های POE استفاده می کنید، آزادی عمل بیشتری دارید. در واقع می توانید از این دستگاه ها در فضاهای مختلف استفاده نمایید. ضمن اینکه میزان کابل کشی در محیط را به حداقل ممکن می رسانید.

 

تفاوت در سوئیچ شبکه POE


منابع پشتیبانی از منبع تغذیه و UPS از مواردی است که در شبکه های پیشرفته به آن توجه می شود. بنابراین سوئیچ ها می توانند بعد از قطع شدن ناگهانی برق نیز به فعالیت خود ادامه دهند. به عنوان مثال دوربین هایی که با فناوری POE تطابق دارند، در صورت قطع شدن اتصال برق نیز می توانند همچنان به فعالیت خود ادامه دهند. در واقع در چنین وضعیتی سوئیچ ها همچنان روشن باقی می مانند. البته این موضوع به استفاده از UPS در تجهیزات شبکه مربوط می گردد.

سوئیچ های گیگابایتی همچون سوئیچ 48  یا 24 پورتی برای تامین و پاسخ گویی به نیازهای متفاوت و گوناگون شبکه بسیار کاربردی و مهم شناخته می شوند.

سوئیچ شبکه POE

در سوئیچ شبکه POE می توانید از یک مبدل شبکه به فیبر بهره مند شوید. در این صورت میزان کابل کشی های مسی به شدت کاهش می یابد و به جای آن از کابل های فیبر نوری استفاده می شود. این کابل ها از پهنای باند گسترده تر و سرعت انتقال بالاتری برخوردار هستند و گزینه خوبی برای گسترش شبکه می باشند.

 در شبکه های کلان خرید مبدل فیبر نوری غیرقابل اغماض است. مبدل فیبر نوری از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین بهره مندی از آن ها با توجه به نوع شبکه و نیازهای شبکه تعیین خواهد شد. مبدل فیبر نوری می تواند برای تبدیل جریانات شبکه به فیبر نوری کاربردی باشد و روند کابل کشی را سرعت بخشد. ضمن اینکه عملکرد و قابلیت های شبکه را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد. امروزه بسیاری از شبکه ها با سوئیچ شبکه POE و مبدل فیبر نوری ادغام شده اند.
وبگردی