آفتاب

تاثیر خواب بر زیبایی پوست؛ ویژگی های خواب سالم چیست؟انسان بیشتر عمرش را میخوابد پس باید این نکته را مد نظر قرار دهیم که خواب برای هر انسانی لازم است و یکی از عوامل سلامتی خواب است . بیخوابی میتواند باعث مریضی در انسان شود حتی به پوست انسان هم آسیب می رساند احتیاجی نیست تا زیاد بخوابیم برای به خواب رفتن 15 زمان کافیست.

در این مقاله ابتدا با 5 ویژگی خواب سالم آشنا خواهیم شد. سپس به عوارض حاد و مزمن کم خوابی خواهیم پرداخت و در انتها نیز پیشنهاد ویژه ای خرید آنلاین تشک و کالای خواب برای شما خواهیم  داشت.

خواب با کیفیت
وقت آن رسیده تا به چگونگی دستیابی و رسیدن به یک خواب با کیفیت و کافی اشاره داشته باشیم.
کارشناسان اعتقاد دارند کسانی که سن بیشتری دارند باید تلاش کنند ۷ الی ۹ ساعت در شب بخوابند. این زمان کافی است تا تمرکز و انرژی لازم در طول روز را داشته باشید و همچنین زمانی کافی برای بدنتان تامین می‌شود تا بتواند مهم‌ترین عملیات بازسازی را انجام دهد و پوست شما را جوانتر و شاداب‌تر کند.
اگر مقدار خوابی که داشته‌اید شما را سرحال کرده‌است، پس احتمالا همان مقدار خواب برای شما و شادابی ظاهرتان کافی است. منظور این نیست که بیشتر از مقدار مشخص خوابیدن به پوست شما کمک می‌کند تا بهتر به نظر بیاید.
در واقع، دقیقا برعکس است. بیش از حد خوابیدن موجب می‌شود سلول‌های شما سریع بشکند و به مشکلات زیبایی زیادی مثل همان مشکلات ناشی از کم‌خوابی منتهی خواهد شد.
 همچنین به یاد داشته باشید که کیفیت خواب به اندازه کمیت آن بسیار مهم است. اگر شما نیمی از شب را بیدار بوده باشید و یا خواب متوالی نداشته‌ باشید 7 یا 8 یا حتی 9 ساعت خواب به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد.
همچنین سعی کنید میزان الکل و کافئین قبل از خواب را کم کنید؛ این دو مورد جزو اصلی‌ترین عواملی هستند که موجب کم‌شدن خواب و داشتن پوست تیره و خشک می‌شوند. علاوه بر موارد ذکر شده، می‌توانید از یک چشم‌بند برای دوری از نور در موقع خواب استفاده کنید و یا اگر در محیط پر سروصدا زندگی می‌کنید، گوش‌های خود را بپوشانید.
 توجه داشته باشید که حتی اگر حیوانی دارید که در نیمه‌شب دوست دارد بازی کند و بیدار باشد، بهتر است جای او را بیرون از اتاق خوابتان قرار دهید. شما باید در همه شرایط خواب را در اولویت قرار دهید تا پوست شما در صبح شادابی و نشاط خود را داشته باشد. اگر به موارد ذکر شده عمل کرده و به تدریج آن‌ها را رعایت کنید، طی مدت زمان کوتاهی شما برای داشتن روزهای پرانرژی و شاداب کاملا آماده خواهید بود و می‌توانید مطمئن باشید که در بهترین حالت خود قرار دارید.
 تاثیر خواب بر زیبایی پوست

ویژگی های خواب سالم چیست؟

شایع‌ترین مشکلی که اکثر مرد‌‌م د‌‌ر مورد‌‌ خواب با آن د‌‌رگیر هستند‌‌ حفظ و نگهد‌‌اری یک د‌‌وره منظم خواب و بید‌‌اری است ولی سایر مشکلات خواب از قبیل کم‌خوابی، خروپف، کابوس شبانه … همگی می‌توانند‌‌ کیفیت خواب شما را کاهش د‌‌هند‌‌ و به سطح سلامتی و خلق و خوی زند‌‌گی تأثیر بگذارد‌‌.
خواب ناکافی باعث بی‌قراری، عد‌‌م تمرکز، خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود‌‌ و علاوه بر آن سرعت پاسخ‌د‌‌هی به محرک‌های بیرونی و قد‌‌رت هماهنگی شما با محیط و نیز قد‌‌رت حفظ اطلاعات را کاهش می‌د‌‌هد‌‌. د‌‌ر واقع ساعت‌های نامشخص و نامنظم خواب شبانه‌روز، باعث گسسته شد‌‌ن ساعات بیولوژیک بد‌‌ن شما می‌شود‌‌ و تنظیم مجد‌‌د‌‌ آن مد‌‌ت‌ها زمان خواهد‌‌ برد‌‌.
تاثیر خواب بر زیبایی پوست
این حالت به‌ویژه د‌‌ر افراد‌‌ی که از لحاظ شخصی شیفت‌های شبانه د‌‌ارند‌‌ بیشتر د‌‌ید‌‌ه می‌شود‌‌. آثار کم‌خوابی د‌‌ر طولانی مد‌‌ت به شکل بالاترین سطح هورمون‌های استرس و کاهش سیستم ایمنی و افزایش چین و چروک زود‌‌رس، شلی پوست، تیرگی د‌‌ور چشم و … خواهد‌‌ بود‌‌. مطالعات نشان می‌د‌‌هد‌‌ که هورمون خواب یا ملاتونین د‌‌ر جوان ماند‌‌ن و طراوت پوست کاملاً مؤثر است. به طور متوسط ۵/۷ تا ۵/۸ ساعت خواب برای هر فرد‌‌ نیاز است و کمتر از ۶ ساعت خوابید‌‌ن د‌‌ر شبانه‌روز به معنای کم‌خوابی است البته نیاز به خواب به عوامل مختلفی بستگی د‌‌ارد‌‌ که مهم‌ترین آن سن فرد‌‌ است. بیشترین نیاز خواب مربوط به د‌‌وران نوزاد‌‌ی است.

نوزاد‌‌ ممکن است تا ۲۰ ساعت د‌‌ر روز خواب باشد‌‌. نیاز به خواب با افزایش سن کم می‌شود‌‌. البته د‌‌ر د‌‌وران بلوغ به طور طبیعی این نیاز کمی افزایش می‌یابد‌‌. د‌‌ر سالمند‌‌ان هم میزان خواب هم کیفیت آن پایین می‌آید‌‌، غیر از سن میزان فعالیت بد‌‌نی، فکری نیز بر میزان خواب تأثیر می‌گذارد‌‌ فعالیت بد‌‌نی زیاد‌‌ مثلا د‌‌ر ورزشکاران، د‌‌انش‌آموزانی که د‌‌ر زمان امتحانات و کنکور به ساعت بیشتری برای خواب سالم نیاز د‌‌ارند‌‌. بیماری‌ها خصوصاً بیماری‌های عفونی باعث افزایش نیاز به خواب می‌شوند‌‌.

1)  بهترین زمان خواب چه زمانی است؟

ثابت شد‌‌ه است که خواب د‌‌ر شب کیفیت و کمیت بهتری د‌‌ر مقایسه با خواب د‌‌ر روز د‌‌ارد‌‌ همان‌طور که گفته شد‌‌ه خواب کمتر از ۶ ساعت را کم‌خوابی و بالای ۹ ساعت را پر خوابی گویند‌‌. که هر د‌‌و مورد‌‌ باید‌‌ تحت بررسی قرار گرفته شوند‌‌. همان‌طور که گفته شد‌‌ بین ترشح هورمون‌ها و زیبایی پوست ارتباط مستقیمی وجود‌‌ د‌‌ارد‌‌ که این هورمون‌ها خصوصاً د‌‌ر طی شب براساس ساعات بیولوژیک بد‌‌ن ترشح می‌شوند‌‌. بنابراین سعی کنید‌‌ خواب خود‌‌ را به ساعات شب و تاریکی هوا منتقل کنید‌‌ و از بید‌‌ار ماند‌‌ن تا سحر و جایگزین کرد‌‌ن خواب روزانه به جای شبانه پرهیز کنید‌‌.
 تاثیر خواب بر زیبایی پوست

2) به حالت خوابید‌‌ن خود‌‌ توجه کنید‌‌

راحت‌ترین حالت خواب، لزوماً بهترین حالت برای زیبایی نیست. تنها د‌‌لیل عمد‌‌ه تسریع پیری پوست خوابید‌‌ن روی صورت است. د‌‌ر این حالت پوست فشرد‌‌ه شد‌‌ه و گرد‌‌ش خون آن به اند‌‌ازه کافی صورت نمی‌گیرد‌‌. بنابراین پوست صورت آسیب می‌بیند‌‌ و چین می‌خورد‌‌ و سبب چین و چروک می‌شود‌‌. خوابید‌‌ن به حالتی که سر به سمت پایین باشد‌‌ سبب جمع شد‌‌ن آب د‌‌ر محل و د‌‌ر نتیجه پف‌آلود‌‌گی صورت می‌شود‌‌. متخصصین خوابید‌‌ن به پشت را توصیه می‌کنند‌‌ و می‌گویند‌‌ هنگام خواب ۲ بالش زیر سر قرار د‌‌هید‌‌ تا سر پایین‌تر قرار نگیرد‌‌.

3) به بازسازی پوست خود‌‌ د‌‌ر شب توجه کنید‌‌

وقتی می‌خوابید‌‌ متابولیسم یا سوخت و ساز بد‌‌ن پایین می‌آید‌‌ د‌‌ر نتیجه ایجاد‌‌ راد‌‌یکال‌های آزاد‌‌ زیانبار پوست کاهش می‌یابد‌‌ به علاوه شما د‌‌ر معرض آلود‌‌گی‌های محیطی یا تابش اشعه ماورای بنفش که به پوست آسیب می‌رساند‌‌ نیز قرار ند‌‌ارید‌‌ و به د‌‌لیل اینکه بد‌‌ن شما د‌‌ر طول شب مجبور به حفاظت از پوست نیست می‌تواند‌‌ به جای آن بازسازی را مؤثرتر انجام د‌‌هد‌‌. بنابراین حتماً قبل از خواب صورت خود‌‌ را کاملاً از آلود‌‌گی‌های محیطی و لوازم آرایش پاک کنید‌‌. استفاد‌‌ه از پاک‌کنند‌‌ه‌های ملایم د‌‌ر رفع آلود‌‌گی‌ها بسیار مؤثر است. آرایش چشم‌ها را کاملاً پاک کنید‌‌ و از پاک نمود‌‌ن مژه‌ها از ریمل قبل از خواب مطمئن شوید‌‌.

4) از کرم‌های د‌‌ور چشم قبل از خواب استفاد‌‌ه کنید‌‌.

برای کاهش خطوط د‌‌ور چشم و رفع حلقه تیره د‌‌ور چشم، از کرم‌های د‌‌ور چشم مناسب سن و شرایط خود‌‌ نیم ساعت قبل از خواب استفاد‌‌ه کنید‌‌. وارد‌‌ شد‌‌ن این کرم‌ها به د‌‌رون چشم باعث پف‌آلود‌‌گی و ناراحتی‌های چشم خواهد‌‌ شد‌‌ بنابراین حد‌‌ود‌‌ نیم ساعت قبل از خواب از این کرم‌ها استفاد‌‌ه کنید‌‌ تا از وارد‌‌ نشد‌‌ن آن به چشم‌ خود‌‌ مطمئن شوید‌‌. با انگشت خود‌‌ کرم را به حالت ضربه‌ای به د‌‌ور چشم خود‌‌ (پلک بالا و پایین) زد‌‌ه و د‌‌ر نهایت به آرامی از سمت خارج به د‌‌اخل بکشید‌‌ و از پوشش کامل آن روی پلک بالا و پایین مطمئن شوید‌‌.

5) آب‌رسانی پوست خود‌‌ را خصوصاً شب‌ها فراموش نکنید‌‌.

برای آب‌رسانی به پوست لایه نازکی مرطوب‌کنند‌‌ه که حاوی ماد‌‌ه مرطوب‌کنند‌‌ه هیالورونیک اسید‌‌ و گلسیرین می‌باشد‌‌ و باعث حفظ آب پوست می‌گرد‌‌د‌‌ را به پوست خود‌‌ قبل از خواب بزنید‌‌ و با این کار د‌‌ر هنگام خواب به حفظ حالت ارتجاعی پوست خود‌‌ و بازگرد‌‌اند‌‌ن رطوبت از د‌‌ست رفته صورت د‌‌ر طی روز کمک می‌کنید‌‌. استفاد‌‌ه از د‌‌ستگاه بخور خصوصاً د‌‌ر طی زمستان که هوا خشک‌تر است نیز توصیه می‌شود‌‌.
مسلما با دانستن موارد فوق، به اهمیت خواب و تاثیر آن بر زیبایی پی خواهید برد. تمامی این موارد در صورت بهره بردن از خواب خوب و باکیفیت فراهم خواهد شد. برای تجربه یک خواب با کیفیت نیاز به بهره بردن از بهترین تشک و بهترین بالش می باشد. تشک و بالش نقش کلیدی در به خواب رفتن شما، جلوگیری از بی خوابی و خواب با کیفیت دارند. انتخاب تشک طبی و بالش مناسب که راحتی شما در آن تامین شده باشد، خواب راحتی برای شما به ارمغان خواهد آورد. برای مطالعه بیشتر در مورد راهنمای خرید بهترین تشک تخت خواب میتوانید به مقاله zoomit مراجعه کنید.

سوالات متداول

واقعا بی‌خوابی بر زیبایی اثر منفی می‌گذارد؟
بله، استرس و شوک‌های روانی از مسائلی است که به شدت بر زیبایی و سلامت پوست اثر می‌گذارد و باعث پیری زودرس می‌شود و یکی از مسائل تقویت‌کننده استرس، بی‌خوابی و کم‌خوابی است.
 
کم‌خوابی چطور باعث پیری پوست می‌شود؟
اولین عارضه کم‌خوابی، تیرگی زیر چشم است که به دنبال کاهش خونرسانی به این منطقه رخ می‌دهد. با خواب بهتر، خون‌رسانی به بافت‌ها بهتر و سرعت تکثیر سلول‌ها بیشتر می‌شود و پوست زیباتر و شاداب‌تر خواهد شد.
وقتی فرد دچار کم‌خوابی شود، به‌دلیل اختلالی که در سنتز ملاتونین یا هورمون تنظیم‌کننده خواب و بیداری رخ می‌دهد، روند جوان‌سازی و تکثیر سلول‌ها هم مختل می‌شود. از طرف دیگر، ترشح هورمون استرس یا کورتیزول به دنبال کم‌خوابی افزایش می‌یابد و این هورمون باعث کاهش تولید کلاژن می‌شود که یکی از اساسی‌ترین ساختارهای پوستی است.
به دنبال کم‌خوابی، میزان ترشح هورمون رشد هم کم می‌شود که خود در جوان‌سازی پوست و ترمیم زخم‌ها نقش دارد و جلوی پیری زودرس پوست را می‌گیرد. وقتی دچار کم‌خوابی هستیم، سرعت خونرسانی کم و پوست افتاده‌تر می‌شود و چین و چروک و پیری زودرس بیشتر می‌شود. تحقیقات بسیاری نشان داده زنانی که دچار کم‌خوابی‌اند، پوست پرچروک‌تر و لک‌دارتری دارند و پوستشان نازک‌تر و افتاده‌تر است. پوست افرادی که خواب کافی دارند، شاداب‌تر است و جذاب‌تر به نظر می‌رسند.
تاثیر خواب بر زیبایی پوست 
چند روز بی‌خوابی می‌تواند این اثرها را داشته باشد؟
حتی یکی دو روز بی‌خوابی کافی است تا پوست کدر و زیر چشم گود و تیره شود اما چین و چروک‌ها پس از یکی دو هفته بروز نمی‌کنند و گاهی به دنبال چند ماه یا چند سال، وقتی کم‌خوابی به عادت تبدیل شد، شکل می‌گیرد و باعث پیری زودرس پوست می‌شود.
 
اگر فردی کم‌خوابی‌اش را جبران کند، شادابی به پوستش برمی‌گردد؟
این‌طور نیست که کم‌خوابی را بتوانیم آخر هفته جبران کنیم؛ یعنی تمام هفته به علت مشغله کم‌خوابی داشته باشیم و آخر هفته، تمام روز بخوابیم. اگر این عادت نادرست اصلاح شود و فرد هر روز خواب کاملی داشته باشد، پوستش شاداب خواهد شد.

کم‌خوابی روی سلامت مو هم اثر می‌گذارد؟
بله، کم‌خوابی در ریزش، بدحالتی و کدری مو اثرگذار است که البته این مشکلات نیز با برطرف شدن بی‌خوابی و تنظیم درست ساعت خواب به مرور برطرف می‌شوند.
 
کم‌خوابی با سلامت چه می‌کند؟
بیشتر افراد برای حفظ تعادل و سلامت خود به 7 تا 8 ساعت خواب در شب نیاز دارند در حالی که کمتر از 7 ساعت در شب می‌خوابند. محققان می‌گویند کافی است یک هفته هر شب کمتر از 6 ساعت بخوابید تا 700 ژن تحت‌تاثیر قرار بگیرند. به گفته محققان مرکز پزشکی هاروارد، یک شب بی‌خوابی یا یک هفته کم‌خوابی (5-4 ساعت خواب شبانه) عوارضی مشابه وجود 0.1 درصد الکل در خون دارد در حالی که در کشورهای غربی میزان الکل مجاز خون برای رانندگی 0.08 درصد است.
 

عوارض حاد کم‌خوابی

1. افزایش روند پیری پوست
2. افزایش میزان تغییرات خلق و خو
3. ضعف سیستم ایمنی و 3 برابر شدن احتمال سرماخوردگی
4. کاهش حس سیری و افزایش حس ضعف و گرسنگی
5. کاهش حافظه
6. کاهش تمرکز و توجه
7. افزایش احتمال تصادف به‌دلیل کاهش هماهنگی چشم و دست و کاهش تمرکز
8. کاهش تراکم بافت مغز

عوارض مزمن کم‌خوابی

1. کاهش تعداد اسپرم‌ها
2. افزایش احتمال چاقی به‌دلیل بروز اختلال در هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها
3. افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 به‌دلیل کاهش حساسیت به انسولین
4. افزایش احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی- عروقی؛ از جمله فشارخون، تصلب شرایین، نارسایی قلبی و سکته
5 افزایش احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال
6 .افزایش 4 برابری سکته مغزی
7. افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های بدخیم پستان

خرید آنلاین تشک از فروشگاه اینترنتی خوابستان

فرض کنید می‌خواهید یک تشک خوشخواب مدل طبی پاکتی خریداری کنید.
برای خرید اینترنتی تشک به سایت خوابستان به آدرس www.khabestan.com مراجعه کنید. منو را باز کنید و روی "تشک" کلیک کنید و از بین برندها روی تشک خوشخواب کلیک کنید. در بین محصولات، مدل مورد نظر را انتخاب کنید. بعد از انتخاب سایز میتوانید قیمت تشک طبی پاکتی را مشاهده کنید.
در انتهای این مقاله لینک خرید این محصول را برایتان قرار می‌دهیم تا نحوه خرید از سایت خوابستان برای شما کاملا روشن شود.
https://bit.ly/33IvAKz
وبگردی