آفتاب

دلیل ترکیدگی لوله ها در ساختمان چیست؟امروزه ترکیدگی لوله ها که باعث نم، خرابی و... یکی از دردسر هایی است که در بسیاری از خانه ها وجود دارد، این دردسر و مشکلات نظیر ترکیدگی و نشتی لوله آب آشپزخانه، حمام، لوله ی شوفاژ، موتور خانه، فاضلاب و... هستند.

اولین دلیل قدیمی بودن خانه ها و پوسیده شدن لوله هاست، دومین علت میتواند به خاطر بی توجهی و نابلدی لوله کش یا نصاب باشد که باعث ترکیدگی و نشتی لوله میشود، دلیلی دیگری که میتواند برای خرابی و نشتی لوله وجود داشته باشد گیر کردن اشیأ سفت یا تیز داخل لوله است که باعث میشود به داخل لوله بدون فهمیدن آسیب برساند.
آسیب رسیدن به لوله و نشتی و ترکیدگی آنها، بسته به چگونگی نگهداری از آنها هم هست همچنین طرز و محل قرار گرفتن آنها، اگر محل قرار گیری لوله جای مناسبی نباشد باعث شکستگی لوله ها نیز میشود که اگر این مشکل حل نشود مدام لوله ها به مشکل میخورند و باید لوله کشی انجام دهید اما راه بسیار خوبی را در ادامه جلو پای شما خواهیم گذاشت که دچار مشکل نشوید.

تشخیص نشتی لوله آب ساختمان

امکان هم دارد که نشتی و ترکیدگی لوله تا مدت خیلی زیاد بالایی اصلاً نه آثاری داشته باشد و شما مدتی طولانی از وجود ترکیدگی در لوله های خانه  مطلع نشوید.
یکی از راه هایی که در این مواقع میتواند بسیار کمک کند، چک کردن کنتور آب خانه است، قبل از از چک کردن کنتور تمام شیر های آب خانه را ببیندید و بعد به سراغ کنتور بروید، اگر شیر آبی باز نبود و کنتور حرکت میکرد، صد در صد به این معناست که لوله ها دارای نشتی هستند.
راه دیگر فهمیدن اینکه آیا نشتی وجود دارد یا خیر قبض آبی است که با نگاه کردن به رقم درج شده در قبض میتوانید بفهمید، اگر رقم درج شده نسبت به رقم های قبض های قبلی بسیار بالا بود میتوانید به وجود نشتی و ترکیدگی لوله شک کنید.
همچنین گاهی امکان دارد که اگر لوله نشتی داشته باشد فشار جریان آب در منزل به طور ناگهانی افت پیدا میکند یا در بعضی موارد آب بسیار کمی از شیر های آب بیرون می آید که همیشه نه اما معمولاً به دلیل ترکیدگی و نشتی لوله ها است.

روش سنتی تشخیص نشتی لوله آب

نشتی لوله باید به موقع مورد بررسی و شناسایی شود چون خسارت های جزئی بهتر از خسارت های کلی و بالایست که در قبال این کار داده میشود، ابتدا بعد اینکه متوجه نشتی لوله و یا نم زدگی شدید، سعی کنید تا مانند روش های قدیمی و با استفاده از ابزار های قدیمی کاری انجام ندهید یا به قول معروف خواهشاً خودتان دست به کار نشوید و کار را خراب تر نکنید.
در کنار اینکه احتمال آن هست که کار را بدتر کنید وجود دارد، با این کار هم وقت خودتان را گرفته اید، زیبایی خانه را از آن میگیرید و همچنین وقت و انرژی و پول خود را صرف کاری بیهوده و الکی کرده اید با اینکه میدانید علم بسیار پیشرفت کرده است، تنها کاری که میتوانید بکنید این است که سعی کنید بفهمید نشتی در داخل خانه است یا در خارج خانه وجود دارد.
در روش های سنتی لوله کش ها ابتدا به گوش خود اکتفا میکردند و قسمت هایی که از آن صدایی می آمد، دچار نم زدگی بود یا هر اثری که نسبت به آن در رابطه با ترکیدگی و نشتی لوله مشکوک میدند را تخریب میکردند.
چون دستگاهی نداشتند و فقط با دیدن و شنیدن و حدث زدن شروع به تخریب میکردند، باعث میشد تا جاهای زیادی از ساختمان یا منزل خراب شده و در کنار هزینه ی اضافی بابت تخریب ای الکی، وقت هر دو طرف گرفته میشد.
امروزه نه تنها علم و تکنولوژی پیشرفت کرده است بلکه هزینه های بازسازی ساختمان و تعمیرات ساختمان که شامل مصالح و... میشود بسیار بالا رفته و اصلاً به صرفه نیست.

چگونه بدون تخریب نشت یابی لوله با دستگاه انجام دهیم

با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه هایی برای نشت یابی لوله و تشخیص ترکیدگی لوله اختراع شده است و جایگزین نشت یابی های سنتی شده است که استفاده از آن بسیار سریع و آسان است هچنین نسبت به روش های سنتی بسیار کم هزینه تر و تمیز تر است.
همانطور که گفته شد در بسیاری از خانه های قدیمی که دلیل بیشتر تمام نشتی ها مربوط به همین موضوع است، باعث شده تا مردم بیش از پیش نیاز به این دستگاه تشخیص ترکیدگی دارند، به دلیل اینکه امروزه بیشتر مردم شاغل هستند و وقت ریخت و پاش را ندارند.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه

نه تنها شک شما را نسبت به ترکیدگی و نشتی برطرف میکند، همچنین با استفاده از زمان بسیار کوتاه و هزینه بسیاری کمی مشکل شما را حل میکند.

انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی

این دستگاه ها دو نوع دارند، بعضی از این دستگاه ها صوتی هستند و برخی از آنها دستگاه های مادون قرمز هستند که معمولا از هر دوی آنها استفاده میشود.
دستگاه های صوتی به این صورت هستند که امواج صوتی ای که توسط حرکت آب به وجود می آید را شناسایی میکند و همینقدر سریع و  آسان محل نشت را پیدا میکند، حتی سوراخ های بسیار ریز و کوچک را با امواج کوگترین حرکت از آب تشخیص و شناسایی میکند، البته این دستگاه تنها میتواند تا عمق ۴۰ کلیومتر را تشخیص دهد.
اما برای اعماق بیشتر از ۴۰ کیلومتر، از دستگاه های مادون قرمز استفاده میشود، به این صورت که با گیرنده ها و فرستنده هایی که دارد و با دریافت امواج هایی از مادون قرمز، محل دقیق نشتی لوله را پیدا میکند.
این دو دستگاه پر استفاده ترین دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله هستند اما دستگاه های دیگری نیز وجود دارد که با آنها نشتی لوله را مشخص میکنند، مانند دوربین های آندسکوپی، دستگا های تصویر برداری از نوع حرارتی، گاز های هیدروژن/نیتروژن که این دو نیز برای تشخیص ترکیدگی ها و نشتی ها کمک میکنند.

وبگردی