آفتاب

10 سايت برتر خريد ارز ديجيتال در ايرانتاریخ بشر در سده های گذشته به خوبی به یاد دارد كه چگونه در گذشته از سكه و اسكناس استفاده می شده و همچنین به یاد داریم كه در دو دهه گذشته كارتهای اعتباری و تراكنشهای مالی الكترو نیك چگونه جایگزین سكه و مسكوكات شدند و امروزه بیت كوین، اتریوم، ریپل و ... نام هایی است که در همه جا شنیده می شوند از محل كار تا میهمانی آخر هفته ای كه با دوستانتان در آن به گپ و گفت می پردازیم.

گذشته از اینكه امروزه ارزهای دیجیتال رقیب بسیار جدی برای پول های رایج و معتبر كشورهای جهان شده است و اقبال همگان را برای انجام معاملات جلب کرده اند این سوال اساسی در ذهن خطور می كند كه چگونه می توان این ارزها را خرید و محل معامله آنها كجاست؟
در پاسخ به این سوال باید شما را به صرافی دیجیتال ارجاع داد، آنها گونه ای جدید از صرافی ها هستند كه به واسطه تولد ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند و رسالت ارایه خدمات صرافی در حوزه ارزهای دیجیتال را دارا هستند و به نوعی جایگزین سیستم بانكی و مالی در آینده خواهند شد.
مدتی است كه شاهد حضور این نمونه از سایت ها در فضای وب می باشیم و در این راستا و در ادامه به بررسی لیستی از این گونه صرافی ها و ارزیابی مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت.

1-  صرافی والكس
این صرافی جزو اولین صرافی های ارز دیجیتال در ایران می باشد و امكان معامله مستقیم در این سایت وجود دارد از مزایای والكس می توان به ابزارهای تحلیلی و چارت فنی اشاره کرد.
اما از نقاط ضعف آن می توان به طراحی سایت اشاره نمود كه از رنگ های كلاسیك و خسته كننده استفاده شده است. یكی دیگر از مشكلات آن زمانی می باشد كه بیت كوین دچار نوسانات شدید می شود و سرور كارگزاری دچار قطع و وصل مكرر می گردد.
از دیگر نقاط ضعف آن نیز نداشتن هیچگونه اپلیكیشن است.

2-  صرافی نوبیتكس  www.nobitex.ir
این صرافی نیز یكی از وب سایتهایی است كه امكان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است در بررسی عملكرد این صرافی به نتایج زیر دست پیدا كردیم از مزایای آن می توان به داشتن یك اپلیكیشن اندرویدی اشاره نمود و همچنین وب سایت آن نسبت به صرافی والكس طراحی بهتری دارد اما همچنان از وجود كلیشه های كلاسیك رنج می برد و انسان را به یاد سایت های 10 سال قبل می¬اندازد. سرعت كند در پشتیبانی از دیگر معایب این صرافی می باشد و این امر نیازمند تجدید ساختار سازمانی این سایت می باشد تا بتواند رضایت مشتری را بیشتر جلب کند.

3-  صرافی گرندكس www.grandex.ir
این صرافی در مجموعه صرافی های نو ظهور در دنیای صرافی های دیجیتال می باشد و به جرات می توان گفت كه به رغم نوظهور بودن در بازار تا به حال بیشترین امتیاز را در بین 10 صرافی موجود كسب کرده است. اولین نكته ای كه در بازدید از سایت می توان به آن اشاره کرد طراحی مدرن و درخور شان یك كسب و كار مدرن است.
وجود باشگاه مشتریان قدرتمند و پشتیبانی مرتب از آنها دلگرمی خاصی را در آنها پدید آورده است. از دیگر مزایای این كارگزاری می توان به داشتن صرافی در كشورهای امارات و تركیه اشاره کرد كه این امر موجب بالا بردن ضریب امنیت این صرافی شده است.
از دیگر نكات مثبت این صرافی می توان به سرعت بالای معاملات آن اشاره کرد كه این سرعت بالا مرهون داشتن صرافی در امارات و تركیه است.
همچنین در خصوص دیگر ویژگیهای این صرافی می توان به داشتن اتاق معاملات Trading Room و تالار راهنما Signal Hall اشاره کرد كه تحت نظارت تحلیلگران با تجربه بازار در حال ارائه خدمات به مشتریان هستند.
آخرین نكته در مورد این صرافی داشتن وبلاگ است كه خبرها و تحلیل های آن می تواند به افرادی كه قصد آشنایی با دنیای ارزهای دیجیتال را دارند كمك شایانی کند.
از نقاط ضعف این صرافی نیز می توان به محدودیت در ارایه ارزهای دیجیتال اشاره کرد، صرافی گرندكس تنها به عرضه دو ارز دیجیتال پرداخته است كه این امر موجب كاهش تنوع در راستای انتخاب مشتریان است.
صرافی ارز دیجیتال

4-  صرافی اوكی ایكسچنج www.ok-ex.biz
امنیت در تبادلات مالی همواره جزو مهمی از مراحل انجام كار می باشد و این صرافی از این لحاظ عملكرد ضعیفی دارد.
با ورود به سایت این صرافی با این پیغام مواجه می شوید كه "با توجه به بروزرسانی اخیر و یکپارچه سازی اوکی اکسچنج با اوکی اکس تریدر ، لطفا برای دسترسی به وب سایت به آدرس جدید مراجعه کنید" اینكه سایت در حال ادغام با یك سایت دیگر می باشد مساله¬ای است كه از لحاظ امنیتی نوعی احساس عدم امنیت را در مشتری القا می نماید ولو اینكه این سایت از بالاترین پروتكل های امنیتی استفاده كرده باشد. و نكته ای كه در اینجا قابل طرح می باشد این است كه چرا سایتهای صرافی مذكور با یك آدرس واحد اقدام به فعالیت نكرده اند؟
از دیگر شكایت های موجود می توان به قیمت فروش بالای آن نسبت به سایر سایتهای صرافی اشاره نمود.
نكته دیگر كه به نوعی از نكات ضعف این صرافی است عدم امكان مراجعه حضوری است كه به صراحت در سایت صرافی و در بخش تماس با ما ذكر شده است. طراحی سایت نیز در حد متوسط می باشد.
از نقاط قوت آن نیز وجود یك وبلاگ با محتوی خوب و به روز است كه شامل اخبار آموزش و تحلیل است و نگارنده این مساله را مزیتی قابل قبول در این وبلاگ می داند.
از دیگر مزایای این صرافی ساپورت همزمان 300 مدل از انواع كوین می باشد.

5-  صرافی رمزی نكس www. ramzinex.com

در ابتدای ورود به سایت این صرافی ملاحظه می كنیم كه طراحی سایت از غالب مناسبی برخوردار است و از رنگهای قابل قبولی استفاده كرده است. از دیگر موارد مثبت می توان به ذكر این نكته اشاره كرد كه رمزی نكس تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است و معاملاتی غیر از ارزهای دیجیتال در آن صورت نمی¬گیرد. وجود این صرافی در مركز نوآوری های دانشگاه صنعتی شریف نیز از مزایای این سایت صرافی است.
از نقاط ضعف این سایت نیز می توان به مواردی همچون نداشتن محتوای آموزشی اشاره نمود به عقیده نگارنده داشتن بخش مفاهیم آموزشی پایه می تواند از استاندارهای یك سایت صرافی ارزی باشد.

6-  صرافی ارزجو www.arzjoo.com
در بازدید این اولیه این سایت، طراحی آن را قابل قبول ارزیابی كرده و البته تا رسیدن به طراحی مدرن برای سایتهای ارز دیجیتال راه درازی در پیش دارد اما به هر حال بهتر از كلیشه های كلاسیك و تكراری است. از دیگر مزایای قابل قبول می توان به تیم پشتیبانی قوی اشاره کرد، مشاوران تلفنی كه در مخاطب احساس همدلی را به وجود آورده و به حل مشكل مشتری كمك می كنند.
و اما از نقاط ضعف سایت نیز می توان به طراحی ضعیف كیف پول این صرافی اشاره کرد كه به بازنگری اساسی نیاز دارد.

7-  صرافی رابكس www.rabex.io
هنگام بررسی سایت رابكس با سایتی با طراحی متوسط روبرو هستیم. از نكات قوت این صرافی می توان به این مساله اشاره نمود كه بخش آموزشی آن دارای مقالات متوسط رو به بالا می باشد و نكته دیگری كه می توان از موارد خوب سایت اشاره نمود داشتن بخش مقالات و تحلیل های قوی است.
اما در مورد نقاط ضعف آن می توان به این مساله كلی اشاره کرد كه این سایت اساسا مطالب تحلیلی خوب دارد اما از لحاظ عملیاتی نیاز به تقویت جدی دارد و نیز از جمله معایب دیگر راحت نبودن كاربران در بخش احراز هویت است.

8-  صرافی جیبی تكس www.jibitex.com
این صرافی نیز در كنار صرافی گراندكس یكی از صرافی هایی است كه در برسی آن می توان به نكات قوت خوب و البته ضعف هایی نیز اشاره نمود.
از نكات قوت آن می توان به موارد زیر اشاره كرد:
طراحی سایت جالب و قوی به نسبت سایر سایتهای همكار، ارایه قیمت های مناسب حتی در مواقعی كه بازار دارای نوسانات جدی می باشد و اینكه آمار جالبی از تنوع سنی و جغرافیایی مشتریان ارایه شده است.
به عقیده نویسنده اگر مدیران سایت در طراحی كیف پول دیجیتال سلیقه و دقت بیشتری را نمایش دهند موجب جذب بیشتر مشتری خواهند شد.

9-  صرافی پرو اكسیر www.pro.exir.io
در برسی اولیه سایت، این طراحی سایت را قابل قبول ارزیابی كرده و از كارهای جالب درون آن كه برای كاربران ایرانی می تواند مناسب باشد گذاشتن تصاویری است كه برای هر ایرانی محیطی آشنا را تداعی می سازد. تصاویری مانند برج میلاد و عكس هایی از تخت جمشید و شكوه باستانی نهفته در آن.
از دیگر مزایای آن اجازه ورود به سایت پس از ثبت نام اولیه است كه می تواند از یك لحاظ خوب باشد و سطح امنیت آن را بالا ببرد. اما این مساله می تواند به مانند یك شمشیر دولبه باشد و از ادامه بررسی سایت توسط كاربران تازه وارد جلوگیری نماید. پس این مورد را می توان به عنوان نقطه ضعف در جذب مشتری نیز در نظر گرفت.

10- صرافی  ارز پایا  www.arzpaya.com
در برسی این سایت می توان به طراحی قابل قبول این سایت اشاره نمود، نگارنده در ارزیابی طراحی سایت امتیاز متوسط به بالا را برای سایت در نظر می گیرد. اما از لحاظ خدماتی كه در صفحه اصلی سایت وجود دارد عملكرد سایت را از لحاظ محتوی ناقص می بیند. صفحه اول سایت به اندازه سایر صرافی ها محتوی ندارد.
وجود داشتن وبلاگ در سایت نیز از مزایای دیگر است و همزمان به روز نبودن وبلاگ از نقاط ضعف می باشد، آخرین مقاله مربوط به سه ماه قبل (سپتامبر 2020 ( می باشد  درحالیکه از سپتامبر تا اكنون بازارهای ارز دیجیتال شاهد تغیرات فراوانی بوده اند.

وبگردی