آفتاب

دانیال عابدیان، جوانترین انبوه ساز کشوردانیال عابدیان متولد شهریور ۷۶، جوانترین انبوه ساز کشور تا کنون ۲۵ واحد مسکونی، ۴ واحد اداری و ۲ واحد تجاری آماده و تحویل داده است.

چند سال فعالیتتون رو شروع کردید؟
بنده فعالیتم رو با مشاوره ی املاک در سال ۹۳ شروع کردم و از سال ۹۵ همزمان با تحصیل در رشته عمران با استفاده از تجربه پدرم که ایشان هم سازنده بود، شروع به فعالیت ساخت و ساز کردم.
تورم و بالا رفتن قیمت مصالح تاثیری بر کار شما داشته؟
مطمئنا تاثیر داشته ولی فکر میکنم در شرایط تورمی بهترین گزینه برای سازندگان کار کردن با بانک ها و گرفتن تسهیلات بانکی باشه.
یعنی تا جایی که امکانش هست سازنده از گزینه ی پیش فروش استفاده نکنه و بعد از آماده شدن واحد ها روبه قیمت روز  بفروشه تا از ضرر جلوگیری کنه.
به نظر شما تحریم ها تا چه حد بر صنعت ساخت و ساز تاثیر گذاشته؟
من فکر میکنم حتی به بعضی از صنایع در داخل کشور کمک کرد و در بعضی از صنایع به قدری بهتر شدیم که حتی کیفیت محصولی که در داخل تولید میشه ممکنه از نسخه ی وارداتیش بهتر باشه، اما بعضی صنایع هم که مواد اولیشون وابسته به واردات بود افت کیفیت داشتن.
شهرداری برای اخذ پروانه و مجوز ها همکاری لازم را میکند؟
به نظرم میتونن همکاری بهتری با سازندگان داشته باشن و پروسه ی اخذ مجوز ها رو سریع تر کنن و این کار مطمئنا به رشد ساخت و ساز کمک میکند، به هر حال ساخت و ساز صنعت اول هر کشوری است و با حدود ۱۳۰۰ شغل در ارتباط است.
برای کسانی که علاقه به کارآفرینی دارند چه پیشنهادی دارید؟
من فکر میکنم هر کس با پشتکار و تلاش به چیزی که واقعا میخواد میرسه.
من توی بدترین شرایط بازار، کاری رو شروع کردم که با اقتصاد جامعه رابطه‌ی مستقیم داره و رکود و تورم رو با هم در کارم تجربه کردم، اما همه ی اینا کمک کرد تجربه های خیلی خوبی بدست بیارم و بخشی از اون رو با شما به اشتراک بزارم.
وبگردی