آفتاب

پیچ و مهره صنایع ساختمانصنعت ساختمان یکی از صنایعی است که بصورت مستقیم و غیر مستقیم با انواع صنایع و محصولات صنعتی سر و کار دارد و از صنایع مادر محسوب می شود.

پیچ و مهره در صنایع ساختمانی در سایز ها و از نوع مختلف با متریال مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. از پیچ و مهره های درشت شش گوش که از آنها در اتصالات پایه ها و اسکلت ساختمان استفاده می شود.، انکر بولت ها که از آنها در داخل بتون در سطوح مختلفی بکار گرفته می شود تا پیچ و مهره های سطح و گرید های متوسط تر مانند پیچ های متری در قسمت تاسیسات ساختمان و پیچ و مهره های ریز که در اتصال تجهیزات الکتریکی و صفحات ام دی اف استفاده می شود از انواع پیچ و مهره های ساختمانی محسوب می شوند.
پیچ و مهره سازه یکی از عمده ترین و اصلی ترین نوع پیچ های صنعت ساختمان از گرید های بالای فولادی می باشد که در اسکلت ساختمان و سوله ها و در سایز های بالاتر در پی ریزی و ساخت نیروگاه ها و راکتور ها مورد استفاده قرار می گیرند. پیچ و مهره سازه در دسته پیچ و مهره های شش گوش قرار دارند که با استانداردی خاص ( بصورت متریک با دنده میلیمتری طبق استاندارد DIN6914 و با گرید 10.9 و طبق استاندارد اینچی آمریکایی مطابق با استاندارد هایی چون ASTM A320, A490) تولید می شوند که از گرید 5 و گرید 8 در دستگاه آمریکایی استفاده می کنند. سایز های کاربردی پیچ و مهره ها در صنایع ساختمانی اغلب از سایز 10 میلیمتر به بالا و گاهی تا سایز 24 میلیمتر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

انکر بولت و رول بولت های ساختمانی

انکر بولت ها در واقع یک نوآوری و راهکاری برای اتصال در سازه ها با بتن که ساختاری غیر فلزی و غیر قابل دنده زنی دارند می باشند. انکر بولت در واقع یک نام کلی می باشد که شامل انواع رول بولت ها و پیچ های U شکل می باشد. رول بولت ها که در واقع مکانیزم کاری خاصی دارند متشکل از یک پیچ قرار گرفته در داخل یک شل یا یک بخش لوله ای شکل چاکدار هستند که پس از بسته شدن پیچ در داخل رول بولت به تدریج سبب فاصله گرفتن پره های برش خورده از هم و  افزایش تنش اتصال در داخل بتن می شوند. انکز بولت های موجود در بازار ایران در حال حاضر اغلب چینی هستند اما محبوب ترین برند تولید کننده رول بولت ها در سطح جهانی برند هیلتی می باشد. از این رو بسیاری از کاربران رول بولت ها را به نام هیلتی نیز می شناسند.

پیچ های متری استیل و فولادی تاسیساتی

تاسیسات ساختمان ها قلب تپنده ساختمان هستند که شامل تجهیزات گرمایشی و سرمایشی و تهویه مطبوع می باشند. برای انواع تجهیزات تاسیساتی ساختمان از داکت ها و کانال هایی برای هدایت هوای گرم و سرد و یا انتقال دود از فشا استفاده می شود. از پیچ متری استیل و فولادی در اتصالات کانال های تاسیساتی ساختمان استفاده عمده ای می شود. پیچ های متری که در سایز های بزرگ حتی تا متراژ 3 متر نیز تولید می شوند هم می توانند دنده های درشت از نوع معمومی و یا دارای دنده های کبریتی با دوام سایشی بالاتر باشند.
پیچ متری استنلس استیل که با تنسایل 700 مگاپاسکال تولید می شود به سبب مقاومت بسیار ایده آلی که در محیط های مرطوب و در برابر زنگ زدگی که اغلب در محیط های تاسیساتی در تماس با سطوح نم دار بوجود می آید مقاومت بسیار مناسبی دارند. سطح براق پیچ متری استیل بدون نیاز به آبکاری سطحی دارای مقاومت درونی ناشی از ترکیبات کروم و نیکل در داخل ساختار این آلیاژ می باشد که مانع از زنگ زدگی در تماس با آب و رطوبت و کاهش سرعت زنگ زدگی در تماس با گاز ها و خورنده های صنعتی می شود.
وبگردی