آفتاب

نکاتی که باید درباره خواص و عوارض عجیب جینسینگ بدانیداحتمالا شما هم این روزها اسم جینسینگ را زیاد شنیده‌اید. گیاهی که سوغات شرق دور است و در هر بقالی و عطاری و داروخانه‌ای به اشکال مختلف به فروش می‌رسد. اما جنیسینگ واقعا چیست و فواید و عوارض احتمالی آن برای مصرف کنندگانش چه خواهد بود؟

به گزارش سلام نو، جینسینگ نامی است عمومی برای هر یک از ۱۱ گونه گیاهان همیشه سبز از سرده پاناکس از خانواده آرالیاسیه که بومی مناطق شرقی آسیا و شمال آمریکا به‌شمار می‌آید و ریشه شهرت آن به عنوان دارویی اساطیری به افسانه چینی‌ها و سرخپوست‌ها باز می‌گردد.

 جینسینگ 

جینسینگ قرن هاست که به منظور بهبود عملکرد حافظه، کاهش استرس، درمان ناتوانی، سستی و سایر علائم ناشی از فرسودگی و افزایش سن و همچنین برای افزایش طول عمر افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد و در چین جایگاهی خاص دارد که باعث شد به غذای امپراطوران مشهور شود.
گیاه جینسینگ دارای آثار متعدد فارماکولوژیکی از جمله دارای اثر ضدخستگی (تقویت‌کننده قوای جسمی و فکری) می باشد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده بسیاری از اثرات ضدخستگی جینسینگ به اثر محرک جینسینگ روی سیستم اعصاب مرکزی مربوط است.
آثار فارمـاکـولـوژیـک گیاه جینسینگ بسیار زیاد و پیچیده است. جینسینگ با اثر هورمون مانند و کاهش‌دهنده کلسترول، تشدیدکننده اتساع عروق بوده و ضد اضطراب و ضدافسردگی است. بسیاری از تجارب بالینی نشان‌دهنده قدرت عصاره جینسینگ و جین سینوزیدها در بالا بردن یادگیری و حافظه و فعالیت جسمی می باشد.
جینسینگ البته در برخی از کشورها با عنوان گیاه ضد پیری معروف است. جینسینگ با فعالسازی سوخت و ساز پوست ، رادیکال های آزاد را در پوست رفع می کند. همچنین از پوست در مقابل آلودگی هوا محافظت می کند. جنسینگ با تولی کلاژن، باعث استحکام بیشتر پوست می شود. همچنین از تشکیل چین و چروک و خط های پوست روی صورت جلوگیری می کند.
جینسینگ فواید زیادی برای مو دارد. پیشگیری از ریزش مو و سرطان از خواص فوق العاده این گیاه است. برخی از افراد معتقدند که ریشه این گیاه موجب شادابی پوست سر و افزایش رشد موها می شود. همانطور که ذکر شد رفع استرس از خواص جنسینگ است. همانطور که می دانید استرس یکی از عوامل مهم در ریزش موها است. جنسینگ با این خواص می تواند بر روی ریزش موها تاثیر مثبتی بگذارد. شستشوی موها با جنسینگ موجب پرپشت شدن مو می شود.

جینسینگ


بر اساس نتایج تحقیقات ، افرادی که برای ریزش موهای خود از جینسینگ استفاده کرده اند ، کمتر به سرطان مبتلا می شوند. یکی از تاثیرات بد شیمی درمانی ، ریزش موها است. مصرف جنسینگ نه تنها باعث افزایش رشد مجدد موها و یا به حداقل رساندن ریزش آنها می شود بلکه در درمان سرطان نیز مفید است.

خواص جنسی جینسینگ در مردان

جنسینگ به طور خاص باعث درمان مشکلات مختلف جنسی مردان از جمله افزایش تعداد و کیفیت اسپرم و  درمان اختلال در نعوذ و افزایش لذت جنسی، ایجاد سفتی آلت فوق العاده و طولانی در هنگام نزدیکی، تقویت اعصاب تناسلی برای جلوگیری از انزال زودهنگام و درمان دیر انزالی و افزایش مقدار مایع منی و تقویت و افزایش تولید اسپرم و توان بارورسازی در مردان می‌شود.

خواص جینسینگ برای زنان

اغلب خانم‌ها ، جنسینگ را برای تولید انرژی بیشتر در بدن و افزایش استقامت مصرف می کنند. به طور کلی جینسینگ با تحریک جریان خون در بدن ، با خستگی مقابله کرده و موجب بهبود در عملکرد ورزشی خانمها می گردد.
به گزارش سلام نو، یکی از علائم یائسگی خانم‌ها ، ضعف حافظه می باشد. جینسینگ با مبارزه با ضعف به ایجاد تمرکز ذهنی کمک می کند. برخی از نتایج تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات جنسینگ، دارای خواص ضدسرطانی است و در درمان برخی از سرطان ها مانند سرطان سینه، تاثیرات مثبتی دارد.

عوارض جینسینگ

هر چند جینسینگ از جمله گیاهان دارویی است که عوارض عجیب و ماندگاری ندارد، اما مصرف بدون برنامه و شدید آن یا مصرف آن همراه با کافئین عوارضی را نشان می‌دهد.
تپش قلب، سنگینی در قفسه سینه، فشار خون بالا، سرگیجه، بی خوابی، اضطراب، بی قراری، تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال و خونریزی دستگاه گوارش از مضرات جینسینگ و عوارض جانبی مصرف بی رویه ی چای و کپسول جینسینگ محسوب می شوند
به جز این موارد موارد جینسینگ به زنان حامله توصیه نمی‌شود و مصرف جنسینگ همراه با کافئین می تواند تداخل ایجاد کرده و برای سلامت و ایمنی فرد ایجاد خطر کند.


وبگردی