آفتاب

معرفی انواع طراحی سایتدر این مقاله سعی می کنیم انواع مختلف ساخت سایت و طراحی سایت با وردپرس را به شما معرفی کنیم.


در دو دهه اخیر با سرعت سرسام آور تغییرات تکنولوژیک در زمینه های مختلف آی تی، زندگی روزمره کل بشر نیز دستخوش تغییرات شگرفی شده است. اگر ده سال پیش خرید اینترنتی یک رویا در زندگی مردم عادی به حساب می آمد اما امروز به یک رکن اساسی در زندگی مدرن شهری در ایران تبدیل شده است. هر روز کسب و کارهای زیادی اقدام به طراحی وبسایت یا اپلیکیشن برای گسترش بازار خود می کنند و امروز وارد شدن به بازار وسیع تجارت آنلاین یک هدف مهم اکثر شرکت های کوچک بزرگ به حساب می آید. در این مقاله سعی می کنیم انواع مختلف ساخت سایت و طراحی سایت با وردپرس را به شما معرفی کنیم.

پیشینه طراحی وب

وبسایت های اولیه با کدهای بسیار ساده HTML ایجاد شدند که به واسطه این زبان نشانه گذاری امکان ایجاد صفحات مختلف وب امکان پذیر شد. با گسترش دنیای آی تی زبان HTML نیز دچار تحولات بسیار زیادی شده است. برای مثال در ابتدا از جداول برای چیدمان صفحات وب استفاده می شد که با پیدایش زبان CSS امروز، این روش به طور کل منسوخ شده است.
زبان های برنامه نویسی سمت سرور مانند PHP، ASP، ASP.net و ...  به همراه فناوری های پویانمایی مانند فلش و ... باعث شده است که ظاهر وبسایت ها و قابلیت های عملکردی آنها به شدت نسبت به وبسایت های نسل اول آن بهبود یابد.

 طراحی سایت 
طراحی سایت

انواع سایت

به طور کلی وب‌سایت‌ها بر اساس کاربرد خاص و نوع کدنویسی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

● سایت‌های ثابت (Static Website)

این وبسایت ها را می توان نسل اول طراحی سایت در نظر گرفت که تمامی اطلاعات در یک صفحه قرار داده می شد و شما پنلی برای تغییرات در آن در اختیار نداشتید و در نتیجه برای ایجاد کوچکترین تغییر در چنین سایت هایی حتما باید علم کدنویسی داشته باشید.
همانطور که گفته شدن این سایت ها با زبان HTML طراحی می شوند. حجم پایین کدنویسی، سرعت بالای بارگذاری سایت و در نهایت خوانایی بالای این وبسایت ها توسط موتورهای جست و جو از قابلیت های چنین وبسایت هایی به حساب می آید. همچنین قیمت طراحی چنین سایتی بسیار پایین است. اما نقطه ضعف بسیار بزرگ چنین سایت هایی عدم امکان تغییرات توسط مدیران سایت، عدم امکان به روز رسانی مداوم و عدم امکان توسعه آنها است که باعث می شود در عمل چنین سایت هایی امروز عملا منسوخ شده به حساب آیند.

● سایت‌های پویا (Dynamic Website)

در مقابل سایت های ایستا، سایتهای پویا قرار می گیرند که با داشتن یک پنل مدیریتی این امکان را به شما می دهند که به راحتی تغییرات ظاهری و محتوایی خود را بر روی سایت اعمال کنید. شما در چنین سایت هایی می توانید به راحتی مطالب، تصاویر و صفحات مختلف وبسایت خود را ویرایش یا حتی حذف کنید. اکثر چنین سایتهایی با زبان php ، ASP.Net و ASP  نوشته می شوند. به همین دلیل در صورتی که درآینده تصمیم به توسعه سایت خود داشته باشید در چنین وبسایت هایی این امکان برای شما فراهم است.

● پورتال‌ها (Portal)

پورتال ها تجمیع شده چند وبسایت پویا هستند که چندین هدف را در درون یک سایت دنبال می کنند. برای مثال در یک پورتال خبری ممکن است امکانات مختلفی به مخاطب ارائه شود و بجای آنکه چندین وبسایت با آدرس های مختلف برای این اهداف طراحی شود تمام مزیت های ممکن را در یک پورتال خبری جمع می کنیم.

● سایت‌های فلش

یک روش طراحی سایت که از نظر کدنویسی می تواند در میان دسته بندی ایستا و نیمه پویا قرار بگیرد. عموما این نوع وبسایت ها توسط نرم افزارهای خاصی طراحی می شوند و قابلیت تغییر برای آنها ایجاد نمی شود. گرافیک زیبا و امکان ایجاد انیمیشن های جذاب موضوع محوری ظاهر چنین وبسایت هایی را تشکیل می دهد اما از نظر سئو ضعیف هستند و در عمل توسط موتورهای جستجو خوانده نمی شوند. نکته منفی دیگر در این وبسایت های سرعت پایین بارگذاری محتوای آنهاست.
طراحی سایت با وردپرس
وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای جهانی است که بیش از 40 درصد از وبسایت های جهان به واسطه این سیستم توسعه یافته اند. زبان برنامه نویسی این سیستم مدیریت محتوا PHP است و توسط MySQL نیز پشتیبانی می شود. در عمل این سیستم مدیریت محتوا برای تمامی مشاغل و در هر حوزه ای کاربرد دارد. برای مثال برای طراحی وبسایت های شرکتی، طراحی سایت فروشگاه آنلاین، طراحی وبسایت شخصی ، سایت های خبری و اجتماعی و .... می توانید از این سیستم که به صورت رایگان در دسترس عموم است استفاده کنید. در ادامه مزایای مهم طراحی سایت با وردپرس را برای بازگو می کنیم.

 طراحی سایت 

 وردپرس

● کاهش هزینه: هزینه یک طراحی سایت اختصاصی با سیستم مدیریت محتوای مختص به شرکت شما به شدت هزینه بر است. در حالی که با استفاده از طراحی سایت ورپرسی شما می توانید به میزان قابل توجهی در هزینه طراحی سایت خود صرفه جویی کنید.
● ظاهر زیبا: علاوه بر وجود قالب‌های بسیار زیبای موجود در اینترنت، وردپرس برای شما امکان ساخت قالب سفارشی را نیز فراهم می‌کند. شما می توانید سفارش قالب موردنظر خود را توسط شرکت طراحی سایت  اجرایی کنید.  
● مدیریت آسان: مدیریت سایت بسیار آسان است و به هیچ برنامه جانبی نیاز ندارد. همچنین آموزش های بسیار زیادی برای مدیریت سایت های وردپرسی به صورت رایگان در اینترنت در دسترس شما خواهد بود.
● سئو عالی: وردپرس به‌صورت کاملا استاندارد کدنویسی شده که باعث بالارفتن سئو سایت شما می‌شود. همچنین پلاگین‌های متعددی برای بالارفتن سئو نیز ارائه داده است. رتبه سایت های وردپرسی با سرعت بیشتری نسبت به سیستم های طراحی شده دیگر افزایش می یابد.
● به روزرسانی رایگان: وردپرس یک سیستم کاملا رایگان است. در هر لحظه می‌توانید آخرین نسخه آن را دانلود و به راحتی نصب کنید. درهر لحظه هزاران توسعه دهنده وب در حال توسعه کدهای این سیستم مدیریت محتوا هستند و همه این خدمات به صورت رایگان در اختیار کل جهان قرار دارد.
● امنیت: وردپرس از امنیت بالایی نیز برخوردار است، تیم وردپرس هر لحظه مشکلات امنیتی را رصد می‌کنند و در نسخه‌های جدیدتر برطرف می‌کنند. همچنین پلاگین‌های متعددی برای امنیت بیشتر نیز ارائه شده‌اند.
● انعطاف‌پذیری: وردپرس منعطف‌ترین سیستم مدیریت محتواست که برای شما امکان طراحی و تغییر را فراهم می‌کند.
سخن پایانی
شرکت ها و اشخاص بسیاری مدعی طراحی سایت به شکل حرفه ای هستند و این موضوع باعث می شود که گاهی برای سفارش طراحی سایت به یک شرکت متخصص با سردرگمی مواجه شویم. شرکت طراحی سایت رایان یکی از خوش سابقه ترین شرکت های فعال در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن در تهران است که شما می توانید با مراجعه به وبسایت این شرکت به آدرس https://rayanitco.com  از خدمات حرفه این شرکت بهره مند شوید.
وبگردی