آفتاب

آشنایی با فلنج، لوله فولادی و کنترل ولوفلنج معمولا به صورت سفارشی یا بر اساس ابعاد مشخص و استانداردهای شناخته شده تولید می شود. سازمان های متعددی استانداردهای مخصوص ساخت فلنج را تهیه می کنند که در این استانداردها عموما ابعاد و فشار و دمای قابل تحمل فلنج برای کاربردهای مختلف مشخص می‌شود.

1. فلنج چیست؟

فلنج یک دیسک، طوقه یا رینگ است که برای وصل کردن قطعات خط لوله، مسدود کردن جریان و یا محکم کردن اتصالات استفاده می شود.فلنج معمولا به صورت جوشی یا دنده ای ساخته می شود و با پیچ به فلنج دیگر وصل می شود. برای آب بندی فلنج نیز معمولا از گسکت استفاده می شود.

 فلنج

فلنج معمولا به صورت سفارشی یا بر اساس ابعاد مشخص و استانداردهای شناخته شده تولید می شود. سازمان های متعددی استانداردهای مخصوص ساخت فلنج را تهیه می کنند که در این استانداردها عموما ابعاد و فشار و دمای قابل تحمل فلنج برای کاربردهای مختلف مشخص می‌شود.

کاربرد مهم فلنج در صنعت و تاسیسات چیست؟


١.متصل کردن لوله به مخازن، کمپرسورها، پمپ ها و...
٢.زمانی که نیاز به تغییر جنس لوله وجود داشته باشد
٣.متصل کردن لوله به انواع شیرآلات
۴.متصل کردن لوله به تجهیزات ابزار دقیق
۵.کلیه مواردی که نیاز به جداسازی حس می شود

جنس فلنج ها


فلنج های لوله در انواع مختلفی از مواد مثل استنلس استیل، چدن، آلومینیوم، برنج، برنز، پلاستیک و سایر مواد تولید می شوند. اما بیشترین جنس مورد استفاده فولاد کربنی بوده و سطوح ماشین کاری شده دارند.

2. شیر کنترلی یا کنترل ولو چیست؟

شیر کنترلی نوعی شیر است که توسط آن و یک وسیله کنترلی جانبی می توان جریان سیال را از کمترین حد ممکن تا بیشترین مقدار مجاز تنظیم کرد. معمولا شیر کنترلی از نوع آنالوگ است، مگر در برخی موارد که در ادامه اشاره خواهد شد.شیر کنترلی بیشترین نقش را در سیستم تنظیم جریان دارد، چرا که آخرین دستگاه در مسیر تنظیم جریان می باشد. انواع مختلف شیرآلات می‌توانند به صورت شیر کنترلی استفاده شوند. شیر کنترلی کروی (گلوب)، شیر کنترلی پروانه ای، شیر کنترلی پلاگ، شیر کنترلیتوپی، شیر کنترلی دیافراگمی،شیر کنترلی زاویه ای و شیر کنترلی سه راهی از انواع شیرهای کنترلی مطرح می باشند. شیر کنترلی برای کنترل سیال های مختلفی مانند مایعات، گاز و بخار استفاده می شود. شیر کنترلی در بسیار صنایع از جمله نفت و گاز و پتروشیمی، آب و فاضلاب، تولید نیرو، صنایع بهداشتی، صنایع غذایی و سایر صنایع کاربرد متنوع و گسترده ای دارد.

 فلنج

مزایای شیر کنترلی (Control Valve):

کارکرد اتوماتیک: یکی از مهم‌ترین مزایای ارائه‌شده توسط یک شیر کنترل این است که فرآیند باز و بسته شدن یک مایع به طور خودکار کنترل میشود. بنابراین، زمانی که این نوع دریچه‌ها در صنایع به کار گرفته می‌شوند، لازم نیست کاربران مراقب بستن یا باز کردن شیر به صورت دستی باشند.
نصب آسان: یکی دیگر از مزیت های مهم شیرهای کنترل این است که نصب آنها کاملاً آسان است. بسیاری از مردم بدون نیاز به درخواست کمک از لوله‌کش و یا تولید کننده می‌توانند بدون زحمت این شیرها را روی دریچه‌ها نصب کنند. بنابراین با نصب آسان، از نظر صرفه جویی در زمان و تلاش، به کاربران کمک میکند.
کاهش مصرف: با توجه به کارکرد خودکار این نمونه ها ، هدر رفت منابع کاهش زیادی پیدا می کند. فرقی نمی‌کند که اینها در فرآیندهای صنعتی یا تولیدی مورد استفاده قرار گیرند، یا در خانه‌ها، آن‌ها به لطف کارکرد موثر خود، از هدر رفت کمتر منابع برخوردار خواهند بود. در حقیقت ، این دریچه ها در صرفه جویی در مصرف آب بسیار مفید هستند. مطالعات نشان داده اند كه شیرهای كنترل می توانند منجر به صرفه جویی در مصرف آب تا میزان 85 درصد شوند. بنابراین، آن‌ها با کاهش هدررفت این منبع گرانبها، به رفع تقاضای فزاینده ی آب کمک میکنند.
بدون گرفتگی: یکی دیگر از مزایای مهم شیرهای کنترل جریان این است که مانع از جریان سیال نمی شوند. ذرات کوچک، رسوبات، گرد و غبار و غیره جریان سیال را به علت طراحی کامل این دریچه‌ها مسدود نمی‌کنند.
دوستدار محیط زیست: مشاغل تحت فشار مداوم برای رعایت استانداردهای زیست محیطی جهانی قرار دارند. با استفاده از این شیرها، آن‌ها می‌توانند به کاهش هدر رفتن منابع طبیعی کمک کنند و همچنین میتوانند با استفاده درست از این ابزار از نظر اکولوژیکی دوستدار طبیعت نیز شوند.
افزایش بازده مالی: وقتی منابع به طور مؤثر مورد استفاده قرار گیرند ، کسب و کارها در موقعیتی قرار میگیرند که تغییرپذیری فرآیند را کاهش دهند. این امر در نهایت به دستیابی به یک مزیت استراتژیک و افزایش بازده مالی کمک می‌کند.
صرفه جویی پول آسانتر میشود: هنگامی که از شیرهای کنترلی در شیر آب استفاده شود ، در حفظ آب بسیار کمک می کند. این بدان معنی است که افراد می توانند با استفاده از این شیرهای کنترلی در خانه ها ، دفاتر یا کارخانه های خود ، از جنبه آب و فاضلاب پول پس انداز کنند.

3. لوله فولادی چیست؟

لوله فولادی استوانه ای توخالی از جنس فولاد در ابعاد مختلف است که دو سر آن معمولا باز می باشد و عموما از آن برای انتقال مواد استفاده می شود.
لوله فولادی از طریق خم کردن صفحه هات فولادی ساخته می شود. لوله فولادی شیئی استوانه ای است که قطعات مختلف آن از طریق بست به هم متصل می شوند. لوله فولادی رایج ترین نوع لوله برای استفاده در سیستم های تامین آب است.

 فلنج

لوله فولادی همچنین در سیستم های لوله کشی گاز طبیعی و فاضلاب کاربرد دارد. در حالی که لوله فولادی ممکن است در نگاه اول، نسبت به برخی لوله ها گران به نظر برسد با این حال مزیت های آن مانند تحمل و پایداری زیر فشار، قابل دسترس بودن در اندازه های مختلف و جوشکاری آسان که در نتیجه موجب کاهش هزینه نصب و حمل و نقل می شود، لوله فولادی را به گزینه ای رایج و قابل اطمینان تبدیل کرده است.
لوله های فولادی بسیار کارآمد بوده و در صورت نیاز در قطرهای کوچک قابل استفاده هستند و در مقایسه با سایر مواد 100٪ قابل بازیافت می باشند.
لوله فولادی را می توان ذوب کرد تا به سایر مواد قابل استفاده در صنعت تبدیل شود علاوه بر این ، مقاومت بالای این لوله فولادی و مقاومت در برابر آسیب های ناشی از خطاهای انسانی ، ریشه درختان و شرایط آب و هوایی شدید ، این لوله فولادی را به گزینه ایده آل برای اکثر سیستم های تأمین آب و فاضلاب تبدیل کرده است.

کاربرد مهم لوله های فولادی چیست؟

مبدل حرارتی-صنایع شیمیایی و پتروشیمی-تولید برق و فناوری های زیست محیطی-کشتی سازی-کاربردهای نفت و گاز-مهندسی و ساخت و ساز مکانیک-لوله هایی برای کاربردهای تحت فشار-لوله های فولادی بدون درز برای خدمات پروژه-لوله های سرویس فشار کم و متوسط-برای سرویس دما و فشار بالا-لوله های فولادی بدون درز برای سرویس در دمای پایین

شرکت پتروکالوج

شرکت پتروکالوج تامین کننده تجهیزات نفت گاز پتروشیمی و نیرو از معتبر ترین برند های جهان می باشد.
مجموعه فعالیت های پتروکالوج  شامل موارد زیر می باشد؛
تامین کسری  پروژه Shortage/تامین سفارشی کالای صنعتی/نمایندگی رسمی برندهای معتبر خارجی/منابع یابی تخصصی کالای صنعتی
راهکارهای تخصصی منابع یابی و تامین کالا و خدمات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیرو را از شرکت پتروکالوج بخواهید.
شرکت پتروکالوج ارائه دهنده انواع لوله مانیسمان/فلنج/لوله بدون درز/لوله استیل/لوله گالوانیزه/گسکت/فلومتر/کنترل ولو/شیر توپی/شیر پروانه ای/شیر کروی/پلاگ ولو/شیر دروازه ای/شیر کشویی/چک ولو/لوله فولادی/لوله درزدار/لوله استیل 316 و لوله استیل 304 می باشد.