آفتاب

ویزا یا اقامت تحصیلی آلمانمهمترین دلایلی که سبب گردیده که تحصیل در آلمان اولین و بهترین انتخاب دانشجویان ایرانی باشد، مزایای بیشمار این کشور برای تحصیل و کار در آلمان بعد از فارغ التحصیلی می باشد.

آلمان علاوه بر این که یکی از قوی ترین اقتصادها و بازار تجاری دنیا را دارد، یکی از محبوب ترین کشورهای دنیا برای افرادی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. مهمترین دلایلی که سبب گردیده که تحصیل در آلمان اولین و بهترین انتخاب دانشجویان ایرانی باشد، مزایای بیشمار این کشور برای تحصیل و کار در آلمان بعد از فارغ التحصیلی می باشد. کشوری که در آن تحصیل برای همه افراد و در همه مقاطع تحصیلی رایگان بوده و بازار کار بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد. هزینه تحصیل در آلمان (هزینه زندگی دانشجوئی) نیز نسبت به سایر کشورهای اروپائی پایین تر است و ماهیانه حدود 600 الی 700 یورو می باشد.
ویزای تحصیلی آلمان برای تحصیل در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و حتی کالج دانشگاهی در آلمان و برای تحصیل در تمام رشته های تحصیلی می باشد و یکی از معتبر ترین ویزای های دنیا است که شما در مدت زمان تحصیل خود در آلمان می توانید با آن، به سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز به راحتی سفر نمائید. اعتبار ویزا تحصیلی از ویزای شینگن توریستی بسیار بیشتر است و به یاد داشته باشید که ویزای شینگن به هیچ عنوان قابل تبدیل به ویزای تحصیلی در آلمان نمی باشد.
اقامت تحصیلی در آلمان
هرچند یکی از نگرانی های  متقاضیان ویزای تحصیلی آلمان، سخت گیری سفارت در صدور ویزا است، اما خوب است بدانید که سفارت آلمان برای صدور ویزای تحصیلی بسیار قانونمند عمل می نماید و اگر بر اساس خواسته های این سفارت، مدارک و مستندات لازم و کافی را ارائه دهید، به طور قطع ویزای تحصیلی آلمان را بدست خواهید آورد. ویزای تحصیل در آلمان که سفارت برای شما صادر می کند سه ماهه است و به محض ورود به آلمان باید به یک ساله تبدیل شود. سپس این ویزا در پایان هر سال تحصیلی باید در آلمان تمدید شود. اگر شما نتوانید تحصیلات خود را در مدت زمان تعیین شده از سوی دانشگاه برای تحصیلات مورد نظر به إتمام برسانید، مهلت یک تا سه سال دیگر نیز برای ماندن در آلمان و اتمام تحصیل به شما خواهند داد.
مدارگ لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان کاملا مشخص و واضح است و در سایت سفارت آلمان نیز نوشته شده است. برای دریافت ویزای تحصیل در آلمان مدارک را زیر دارید:
•    پذیرش از یک دانشگاه یا کالج معتبر (دولتی یا خصوصی)
•    داشتن یکی از مدارک تحصیلی دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس با معدل خوب
•    گذرنامه با اعتبار حداقل شش ماه
•    نامه تمکن مالی از بانک به میزان حدود 10300 یورو یا معادل ریالی آن. (توجه داشته باشید که فقط نیاز به نامه تمکن به مبلغ فوق دارید و هیچ نیازی به نشان دادن گردش مالی سه یا شش ماهه و یا اسناد ملکی و غیره ندارید)
•    مدارک زبان ( آلمانی در حد B1 و یا B2) و یا مدرک انگلیسی معتبر همانند آیلتس و یا تافل
•    انگیزه نامه قوی برای اثبات دلایل تحصیل در آلمان.
اگر مدارک فوق (مخصوصا" انگیزه نامه) به شکل کامل و به دقت تهیه گردیده و در اختیار سفارت آلمان قرار گیرد، به احتمال بسیار زیاد می توانید ویزای تحصیلی آلمان را بدست آورید. با توجه به تمهیداتی که سفارت آلمان در ایران فراهم نموده است، از زمانی که برای دریافت ویزای تحصیلی در سفارت آلمان مصاحبه می شوید، تا زمانی که نتیجه ویزای شما اعلام می شود، معمولا بین ۴ تا ۶ طول می کشد.
 اقامت تحصیلی در آلمان

ویزای دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان Ausbildung) )

در آلمان به غیر از دانشگاهها، یک سری مراکز آموزش مهارتی به نام آوسبیلدونگ وجود دارند که افراد می توانند با گذراندن دوره های متفاوت به درجه تکنسینی دست یافته و وارد بازار کار آلمان شوند. برای این افراد بازار کار بسیار خوبی وجود دارد. بسیاری از رشته های پزشکی در آلمان (مخصوصا" رشته های پیراپزشکی مثل پرستاری، مامائی و ...) در دانشگاهها ارائه نمی شوند و باید این دوره ها را حتما در کالج های آوسبیلدونگ بگذرانید و سپس وارد بازار کار شوید. به خاطر داشته باشید که بعد از اتمام دوره های آوسبیدونگ، امکان ادامه تحصیل در دانشگاه نیز برای شما وجود دارد.
نکته مهم در این خصوص این که، به موجب بند «ب» ماده  ۱۶ و ماده ۱۷ قانون مهاجرت آلمان، افراد خارجی نیز با توجه به مدارک و مستنداتی که در زمینه مهارتها و حرفه هایی که در کشور خود آموخته اند، می توانند از مارچ سال 2020 برای گذراندن دوره های آموزشی فنی-حرفه‌ای در آلمان ، اقدام نمایند و درخواست روادید نموده و وارد آلمان شوند. برای دریافت این نوع ویزا شما در اصل به اسناد و مدارک زیر نیاز دارید:
•    یک قرارداد آموزشی از یک مرکز آموزشی معتبر و یا از یک کارفرما
•    مدارک مالی برای اثبات هزینه های زندگی در آلمان
•    مدرک زبان آلمانی B1
این دوره های آموزشی و حرفه ای که بیشتر بصورت دوگانه (هم کار و هم آموزش) می باشند، بین یک سال و نیم تا سه سال طول می کشند و در بسیار ی از موارد همراه با حقوق نیز می باشند. متقاضیان زیادی در حال حاضر برای دریافت این نوع ویزای آلمان وجود دارد. زیرا با گذراندن این دوره ها، به شکل تضمینی وارد بازار کار آلمان می شوند.
ویزای اقامتی اعطا شده به برای دوره های آوسبیلدونگ، معمولا بین یک تا دو سال معتبر است و اگر در این دوره نتوانید برنامه های آموزشی خود را تکمیل کنید، میتوانید اقامت خود را تمدید  کنید. بعد از سه سال کار در آلمان، می توانید برای اقامت دائم آلمان اقدام نمائید.

ویزای فرصت مطالعاتی آلمان (ویزای کارهای تحقیقاتی)

برخی از افراد واجد شرایط و دارای مدارک دانشگاهی دکتری، می توانند از طرق کار تحقیقاتی برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. البته این افراد باید دارای حداقل مدرک دکتری باشند و برای انجام پروژه تحقیقاتی خود از یک دانشگاه و یا مرکز تحقیقاتی موافقت لازم را بدست آورده باشند. اگر میخواهید برای کار در یک موسسه تحقیقاتی رسمی و تایید شده به آلمان سفر کنید، می توانید  برای مدت زمان کارتحقیقاتی در آلمان، درخواست ویزای آلمان را نمائید. این نوع ویزا نیز بسیار معتبر بوده و شما می توانید در ضمن دوره ای که در آلمان هستید با برقراری روابط با مراکز کاری، علمی و یا تحقیقاتی آلمان، زمینه لازم را برای اقامت کاری و یا دائم خود در آلمان، فراهم نمائید.
اقامت تحصیلی در آلمان
در پایان یاد آور می شود که ویزاهای تحصیلی آلمان، چه برای دانشگاه باشد و یا آوسبیلدونگ، همگی قابل تبدیل به ویزای کار در آلمان هستند و افراد فارغ التحصیل دانشگاههای آلمان فرصت شش ماهه دارند تا در آلمان بمانند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری آلمان تبدیل کنند.
وبگردی