آفتاب

اصفهان یکی از جذاب ترین شهرها برای آلمان‌هامسافرت به عنوان یکی از اصلی ترین جذایبت های زندگی شناخته شده است، شما در سفر خیلی چیزها را یاد می گیرید و این جاست که شاعر می گوید بسیار سفر باشد تا پخته شود خامی! یکی از مقصد های هیجان انگیز برای مسافرت شهر اصفهان است.

سالانه این استان تعداد زیادی توریست داخلی و خارجی جذب می کند. این روشن است که اصفهان از بار فرهنگ و هنری غنی برخوردار است، حتی یک سری از این مسافرت ها برای شناخت فرهنگ غنی ایران است که توسط دانشجویان کشورهای دیگر برای شناسایی و درک هنر و فرهنگ این مرز و بوم صورت می گیرد. جالب این جاست که بیشترین توریست هایی که به این شهر مسافرت می کنند، آلمانی ها هستند. در واقع آنها خودشان را از نژاد آریایی و هم نژاد ایرانی ها می دانند و البته نژاد خودشان را چسباندن به نژاد ما!!! در یکی از صحبت هایی که چند سال پیش با یکی از توریست های آلمانی در استان اصفهان وقتی دانشجو  بودم ، داشتم این بود که آنها یکی از خیابان های خود را به نام اصفهان گذاشته اند و این در واقع علاقه ی آنها به این شهر را نشان می دهد. از طرف دیگر سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به کشور آلمان برای اقامت و مخصوصا برای ادامه تحصیل مهاجرت می کنند. تا چند سال پیش بسیاری از دانشجویان دانشگاه های آلمانی اکثرا ایرانی بودند ولی در این دوسال اخیر با توجه به وضعیت پیش امده برای ایران  قضیه و روند کمی تغییر کرده است.
زبان آلمانی نیز در این روزها مورد توجه بسیاری از زبان آموزان قرار گرفته است زیرا که زبان اموزان با یادگیری و خواندن کتاب ها فقط قواعد دستوری و مهارت های چهارگانه و اصلی را فرا نمی گیرند بلکه آنها آداب و رسوم، فرهنگ و ایده ی کشورها را نیز یاد می گیرند. از چند سال پیش تا کنون کشور آلمان مورد استقبال و توجه بسیاری از دانشجویان فنی و علوم انسانی قرار گرفته شده است. آلمان بیشتر به دلیل داشتن فلاسفه ی قوی و بزرگی مانند آرتور شوپنهاور، کانت و کارل ماکس و خیلی های دیگر بستر و مقصد برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های فلسفه و علوم اجتماعی دارند، مورد توجه قرار گرفته است.

حالا سوالی اینجاست که چرا زبان آلمانی را باید فرا گرفت؟

همان طور که می دانید تبادل اطلاعات و ارتباطات با آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی نیز بهتر است به همان دلایلی که در بالا گفته شده است. به عبارت دیگر آنها بیشتر بر همین بستر نژاد و فرهنگ با ایرانی ها رابطه دوستانه و مثبتی دارند و گرنه دیگر مسائل، روابط مان را به سمت حاشیه می کشاند. حال که افرادی که قصد اقامت یا ادامه تحصیل به کشور آلمان را دارند، به ویژه افرادی که در مقطع ارشد می خواهند ادامه تحصیل بدهند، باید از زبان آلمان در کنار زبان انگلیسی دانش و اطلاعات کافی داشته باشند. البته این که روشن است کسی که قصد مسافرت به کشور مقصد را دارد باید از حداقل دانش آن چه در زمینه فرهنگ و چه  در زمینه زبان برخوردار باشد. بزرگترین دغدغه  و سوال افراد مهاجر و محصل دارند، این است چه کتاب هایی برای آموزش و یادگیری زبان آلمانی مناسب است؟ همان طور که واضح است یادگیری زبان ها چه آلمانی و چه انگلیسی و غیره باید با کتاب های آموزشی نیز شروع شود. از معروف ترین کتاب های آموزشی مجموعه کامل و ترمیک schritte، sicher! و معروف ترین آنها  مجموعه کتاب منشنMenschen   شناخته شده اند. از سوی دیگر، کشور آلمان هرساله آزمونی را برگزار می کند و  به کسب نمره ی قبولی از ۳ الی ۵  در آزمون TestDAF (Test Deutsch als Fremdsprache) که  معادل مدرک B2 تا C1 آلمانی است . از این رو مجموعه کتاب های منشن برای تقویت مهارت های چهارگانه در زبان آلمانی شناخته شده است و برای خرید کتاب منشن Menschen  می توانید به سایت کتاب لند مراجعه کنید.. یک سری کتاب هایی هم به غیر از مجموعه ها و سری کتاب های آموزشی و خودخوان وجود دارد مثل دیکشنری و دستور زبان هایی که به زبان فارسی دروس و فصول Menschen   به صورت خودخوان به زبان آموزان آموزش می دهد. البته این نکته را نیز باید یاد آور شد که این گونه کتاب ها منابع کمکی و مکمل نیز شناخته شده اند و به تنهایی هیچ اثری ندارد و می توانید برای خرید کتاب زبان آلمانی به صورت اینترنتی در بستر اینترنت اقدام نمایید.

اندرزنامه ای که خالی از لطف نیست!

شاید تو ذهن خیلی از افراد پیش بیاد اصلا یادگیری زبان آلمانی به چه دردی می خوره وقتی آدم زبان انگلیسی را فول بلد است! درست است که زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی معرفی شده است و شما زبان آموزان هر جای دنیایی که بروید با زبان انگلیسی می توانید نیازهای اولیه و ارتباطات با دیگر کشورها را به راحتی برقرار کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که یادگیری زبان های دیگر به غیر از زبان انگلیسی برای افرادی که قصد مهاجرت، ارتباطات و ادامه تحصیل به کشور مقصد را دارند، مناسب است. همان طور که گفته شد یادگیری زبان های دیگر محدود در قواعد نیست بلکه در کتاب ها و منابع آموزشی فرهنگ و نحوه زندگی (life style) را کشور مقصد را فرا می گیرید . به عبارت دیگر رسالت کتاب های آموزشی و غیر آموزشی حتی واژه نامه ها در لغت نامه هایشان ذکر می کنند که این کلمه یا عبارت را نباید به کار برد و ادب و فرهنگ جامعه این کلمه را نمی پسندد. غیر از کتاب ها حتی فیلم های آموزشی هم می توان به عنوان منابع غنی برای اموزش زبان ها معرفی شوند. در واقع زبان اموزان با خواندن کتاب های آموزشی محدود به تقویت مهارت های چهارگانه و اصلی نمی شوند بلکه باید در این منابع زبان بدن و نحوه ی ارتباطات را هم بیاموزند. مطلب تنهایی که باید به زبان آموزان آلمانی اشاره کرد این است که با توجه به رشد روز افزون دقیقه ای قیمت کاغذ  وکتاب برای خرید کتاب ها هزینه ی گزاف و بیهوده ای صرف نکنند. به عبارتی زبان آموزان می توانند از مشاوره های آموزشگاه ها، مدرسین یا سایت ها استفاده نمایند. تیم حرفه ای کتاب لند با داشتن افراد مجرب و حرفه ای میتوانند زبان آموزان را در زمینه ی یادگیری اکثر زبان های دنیا و خرید و خواندن  ارزان ترین کتاب های آلمانی و دیگر کتاب ها نیز هدایت نمایند.