آفتاب

بهترین جاهای دیدنی در سفر به اصفهاناصفهان یکی از کلان‌شهرهای ایران به‌حساب می‌آید. این شهر آب‌وهوایی نیمه‌خشک و معتدل دارد و میانگین دمایی آن 16 درجه سانتی‌گراد است.

اصفهان سال 2005 به‌عنوان اولین پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی انتخاب شد، به‌همین دلیل مردم زیادی از این کشورها به این شهر سفر کردند. اصفهان آثار باستانی زیادی ازقبیل قلم‌کاری، خاتم‌کاری، میناکاری، ترمه و... دارد که همین امر باعث شده این شهر ازلحاظ صنایع‌دستی مهم‌ترین شهر ایران محسوب شود. گردشگران و مسافران زیادی برای خرید سوغات و بازدید از مکان‌های گردشگری پا به اصفهان می‌گذارند. شهر اصفهان جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد، مکان‌هایی مانند کاخ چهلستون، میدان نقش جهان، بازار قیصریه، عالی‌قاپو و... جزو آثار باستانی این شهر هستند که به زیبایی آن افزوده‌اند. درادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از زیباترین و خارق‌العاده‌ترین میدان‌های جهان به‌حساب می‌آید. طول این میدان 512 و عرض آن 160 متر بوده که دورتادور آن اتاق‌هایی قرینه و هم‌اندازه ساخته شده است. آثاری مانند عمارت عالی‌قاپو، مسجد شیخ لطف‌اله، سردر بازار قیصیریه و مسجد امام در این میدان قرار دارند. درحال‌حاظر این میدان یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید سوغات اصفهان و صنایع‌دستی در ایران است. برای دسترسی بهتر مسافران به آثار تاریخی این شهر باستانی، بیشتر هتل های اصفهان اطراف این مکان ساخته شده‌اند.
 بهترین جاهای دیدنی اصفهان

عمارت عالی‌قاپو

پس از انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت و رفت‌وآمد مقامات کشورها شاه‌عباس اواخر قرن نهم هجری قمری دستور ساخت این کاخ را داد و از آن برای ساختمان دولت‌خانه حکومتی استفاده کرد. کاخ عالی‌قاپو نمونه‌ بارز معماری دوران صفوی است که محل اسکان سفیران، پادشاهان و افراد عالی‌مقام در آن زمان بود. این عمارت در پنج مرحله توسط شاه‌عباس دوم و شاه سلیمان بین 70 تا 100 سال ساخته شد. کاخ عالی‌قاپو شش طبقه، 48 متر ارتفاع دارد که به‌وسیله سه راه‌پله دسترسی به طبقات ممکن می‌شود.

پل خواجو

این پل سال 1060 هجری قمری در دوران شاه‌عباس دوم در بخش شرقی زاینده‌رود ساخته ‌شد. پل خواجو به‌چند دلیل مورداستفاده قرار می‌گرفت. قسمت بالایی پل برای عبور کالسکه و چهارپایان و قسمت پایینی برای عبور انسان‌ها و لذت از زاینده‌رود درنظر گرفته شده بود. پایین این پل با سنگ و ساروج ساخته ‌شده است. دهانه‌های پل با استفاده از چوب‌های بزرگ به‌طور موقت بسته می‌شدند، همین امر باعث ایجاد یک دریاچه در قسمت غربی زاینده‌رود می‌شد که محلی برای تفریح شاه فراهم می‌کرد. قسمت شرقی این پل تعدادی پله وجود دارد که با آن‌ها می‌توان تا سطح آب پایین آمد. در قسمت مرکزی پل خواجو عمارت بيگلربيگی قرار دارد که مکانی برای پذیرایی و تشریفات رسمی بود.

سی‌وسه پل

پادشاهان صفوی پس از به‌سلطنت رسیدن، مجبور به گسترش شهر از سمت جنوب شدند. برای سهولت در رفت‌وآمد به جنوب اصفهان، آن‌ها پل الله وردی‌خان را ساختند که حال به سی‌و‌سه پل معروف است. باستان‌شناسان زمان احداث این پل را بین سال‌های 1008 تا 1011 هجری قمری تخمین زده‌اند. طول پل 300 متر و عرض آن 14 متر است. سی‌وسه پل یکی از خارق‌العاده‌ترین آثار تاریخی اصفهان به‌شمار می‌رود که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. بعضی از هتل های اصفهان اطراف این پل باشکوه بنا شده‌اند که دسترسی خوبی به بقیه مکان‌های اصفهان برای شما ایجاد می‌کند.

منارجنبان

منارجنبان یکی از عجایت تاریخی ایران به‌حساب می‌آید که در پنج کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. منارجنبان ساختمان، یک ایوان و دو مناره دارد. محل دفن عبدلله ابن محمد ابن محمود یکی از افراد سرشناس قرن هشت هجری قمری در این مکان قرار گرفته است. نکته قابل توجه این بنا این است که اگر یکی از مناره‌ها تکان داده شود، مناره دوم و ساختمان نیز تکان می‌خورند و این تکان کاملا قابل‌مشاهده است.

کلیسا و موزه وانک

بعضی ارامنه ساکن در کشور ارمنستان در سال یازدهم هجری قمری به اصفهان آمده و در منطقه‌ای در غرب این شهر ساکن شدند و آن منطقه را جلفا نامیدند. به‌دلیل وضع قانون آزادی مذهبی از این اقلیت دینی حمایت شد، برخی ارامنه ساکن در جلفا، با کمک تجار ارمنستانی کلیساهای زیادی را بنا کردند که یکی از آن‌ها کلیسای وانک بود. درحال‌حاضر جلفا یکی از محله‌های شهر اصفهان به‌حساب می‌آید و این کلیسا جزو زیباترین کلیساهای ایران محسوب می‌شود که تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی دارد. برای تزئین داخل این کلیسا از گچ‌بری، نقاشی و طلاکاری استفاده شده است. کنار کلیسای وانک موزه‌ای قرار دارد که در آن تابلوهای نفیس نقاشی، کتب خطی و دیگر آثار هنری با ارزش نگهداری می‌شود.
 بهترین جاهای دیدنی اصفهان

کوه آتشگاه

کوه آتشگاه در هفت کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. این کوه ارتفاعی حدودا 1680 متری از سطح دریا دارد. روی قله این کوه آتشکده‌ای در زمان ساسانیان ساخته‌اند. محل نگهداری آتش بین خرابه‌ها دیده می‌شود، این بنا جز معدود بناهای باقی‌مانده از دوران قبل از اسلام به‌حساب می‌آید. لازم به‌ذکر است که این مکان با هتل های اصفهان فاصله زیادی دارد و گردشگران می‌توانند با خودرو شخصی یا وسایل نقلیه عمومی پس از طی مسیر از این بنا دیدن کنند.
اصفهان از گذشته تاکنون از اهمیت بالای تاریخی و جغرافیایی برخوردار بوده است، همین موضوع باعث ایجاد بناها و جاذبه‌های دیدنی، تفریحی و تاریخی شده که سالانه افراد زیادی را سمت خود می‌کشاند. اگر تابه‌حال به شهر اصفهان سفر کرده‌اید، نظرات خود را با ما و دیگر کاربران درمیان بگذارید.

وبگردی