آفتاب

خدمات لوله کشی و تاسیسات ساختمانی و صنعتیبخش عمده ای از خدمات تاسیسات ساختمان در مرحله سخت کاری ساختمان ها و اغلب پس از مرحله بتن ریزی طبقات انجام می گیرد که لوله کشی داخلی و خارجی ساختمان شامل لوله کشی آب و گاز در این دسته می باشند.

ساختمان ها برای هر کاربری که بنا شده باشند نیاز به سیستم های تاسیساتی شامل سیستم ها آب رسانی، گاز رسانی، گرمایشی، سرمایشی و تهویه مطبوع دارند. بسته به نوع ساختمان و تجهیزاتی که در آن بکار گرفته می شود از انواع مختلفی تجهیزات تاسیساتی استفاده می شود. در واقع تاسیسات ساختمان را بعنوان قلب ساختمان می شناسند که همواره به جریان سیالات از هوا، گاز و آب در داخل فضا ها می پردازد. در برخی موارد تاسیسات ساختمانی از لوله و اتصالات گرمایشی فراتر رفته و حتی خدمات عایق سازی حرارتی، برودتی و حتی صوتی را نیز شامل می شود.
بخش عمده ای از خدمات تاسیسات ساختمان در مرحله سخت کاری ساختمان ها و اغلب پس از مرحله بتن ریزی طبقات انجام می گیرد که لوله کشی داخلی و خارجی ساختمان شامل لوله کشی آب و گاز در این دسته می باشند. کانال کشی ها برای تهویه از دیگر خدمات تاسیسات ساختمانی است که اغلب در مرحله سخت کاری انجام می گیرد. اجرای کلیه خدمات تاسیساتی ساختمان از انتخاب فضاها برای انتقال، تعداد لوله های ورودی و خروجی بناها و ... تماما مطابق با یک نقشه تاسیساتی مهندسی از پیش طراحی شده صورت می پذیرد.

نصب تجهیزات تاسیساتی صنعتی و ساختمانی

اغلب تجهیزاتی که برای تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند در مراحل آخر کار اتصال پیدا می کنند. اتصال انواع سیستم های حرارتی شامل شوفاژ ها و شوفاژ خانه ها، انواع پکیج های حرارتی، سیستم های برودتی مانند انواع کولر های آبی و گازی، انواع چیلر ها و دیگر تجهیزات تهویه مطبوع از این دسته می باشند. همچنین نصب و اجرای سیستم های سرویس ها و فاضلاب ها، نصب توالت فرنگی و سینک ها نیز از دیگر زیر دسته های سیستم های تاسیساتی محسوب می شود. در بسیاری از مجتمع های ساختمانی از استخر و سونا استفاده شده که نیاز به تاسیسات مخصوص این سرویس ها بوده و در واقع سیستم تاسیساتی استخر ها و سونا ها در میان سیستم های تاسیساتی می باشد که نیاز دائمی به سرویس و باز بینی دارد.
تجهیزات تاسیساتی ساختمانی در واقع تفاوت های عمده ای با تجهیزات صنعتی تاسیساتی دارد. در اغلب ساختمان ها تنها از انواع پمپ های سیرکولاسیون و یا حداکثر پمپ های سانتریفیوژ در تاسیسات استفاده می شود حال آنکه تاسیسات صنعتی دارای اجزای بسیار پیچیده تر و مهندسی تری هستند و از انواع دیگر پمپ ها مانند پمپ های پیستونی، دیافراگمی، پمپ های طبقاتی، انواع شیر آلات صنعتی و دیگر تجیزات صنعتی که برای برق رسانی و تبدیل بکار گرفته می شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله کشی ساختمانی

یکی از مهمترین فعالیت های تاسیساتی ساختمانی لوله کشی داخلی طبقات می باشد. لوله کشی نیز بر مبنای نقشه های کاملا مهندسی تاسیساتی انجام می پذیرد و شامل لوله کشی آب و لوله کشی گاز که دارای کاربری ها و عملیات اجرایی کاملا متفاوتی است صورت می پذیرد. لوله کشی آب ساختمان ها با بکارگیری لوله های پلیمری PVC مقاوم در برابر خورنده ها و زنگ زدگی انجام می پذیرد حال آنکه لوله کشی گاز ساختمان همچنان با بکارگیری لوله های فلزی انجام می گیرد و دارای وسعت کمتری در کل بنا می باشد چرا که آب رسانی به بخش های مختلف ساختمانی انجام می شود اما گاز رسانی در بخش های محدود تری مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیدگی لوله که اغلب در سازه های قدیمی تر اتفاق می افتد و در اثر استفاده از لوله های فلزی که در قدیم باب بوده است اتفاق می افتد یکی از مشکلاتی است که نیاز به خدمات تاسیساتی ساختمان داشته در مواردی که لوله ها بر روی سطح بیرونی کار شده اند به سادگی قابل جایگزینی و در صورتیکه در بخش های داخلی کار شده باشند نیاز به بنایی و خدمات باز سازی موضعی دارند.

وبگردی