آفتاب

ورق میکامیکا، نامی برای گروه‌های مواد معدنی حاوی پتاسیم، آب، سیلیکات آلومینیوم، منگنز و آهن می‌باشد. میزان فراوان اکسید سیلسیوم در میکا، موجب وجود قابلیت‌های خاصی از جمله الاستیک و سخت بودن، حتی در دمای بالا در این ورق‌ها گردیده است.

از آن‌جا که عایق‌بندی مناسب، تاثیری بسزایی در عملکرد تجهیزات خواهد داشت، ورق میکا، با قدرت عایق‌بندی منحصربه‌فرد و مقاومت شیمیایی و الکتریکی خود در دماهای بالا جایگاه ویژه‌ای در میان مواد نسوز پیدا نموده است. ورق‌های میکا، چه نوع سخت و چه نوع نرم آن، بسیار هموار بوده و در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد؛ از به‌کارگیری در کوره‌های صنعتی گرفته تا لوازم خانگی روزمره‌ای چون توستر.
میکا، نامی برای گروه‌های مواد معدنی حاوی پتاسیم، آب، سیلیکات آلومینیوم، منگنز و آهن می‌باشد. میزان فراوان اکسید سیلسیوم در میکا، موجب وجود قابلیت‌های خاصی از جمله الاستیک و سخت بودن، حتی در دمای بالا در این ورق‌ها گردیده است.
اگرچه در مجموع 28 نوع میکا وجود دارد اما تنها 6 گونه از آن، استخراج می‌شوند. مسکوویت با رنگ روشن، بیوتیت مشکی رنگ یا تیره، فلوگوپیت با رنگ قهوه‌ای، پاراگونیت که تشخیص آن از مسکوویت، تنها به‌وسیله میکروسکوپ ممکن است، لپیدولیت صورتی و گلوکونیت سبز رنگ، به ترتیب بیشترین گونه‌های قابل استخراج میکا هستند. و از میان این شش گونه، تنها فلوگوپیت و مسکوویت در حوزه‌های مختلف صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته، استخراج آن‌ها نیز به هیچ وجه آسان نمی‌باشد.
مواد معدنی میکا دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
-    حرارتی: اگرچه تحمل حرارتی میکا بستگی به نوع و میزان میکای به‌کار رفته در محصول دارد اما به‌طور کلی، مقاومت آن در برابر دمای بالا تا 1832 درجه فارنهایت (معادل 1000 درجه سانتیگراد) می‌رسد. از سوی دیگر، میکا با پایداری حرارتی خارق‌العاده، غیر قابل اشتعال نیز هست.
-    مکانیکی: میکا در کنار خاصیت الاستیکی و انعطاف‌پذیری خود، مقامت کششی بالایی هم دارد. حضور این ویژگی‌ها در کنار هم، باعث وجود امکان ماشین‌کاری، سوراخ کردن و یا برش دستی در این ماده می‌گردد.
-    فیزیکی: ورق‌های شفاف میکا، بی‌رنگ بوده و و غیرقابل فشرده‌سازی هستند.
-    شیمیایی: وجود آهن ، منیزیم ، پتاسیم ، سدیم فلوئور و لیتیوم، مقاومت بالایی در برابر آب، اغلب اسیدها (به‌جز هیدرو فلور و گوگرد غلیظ) و قلیاها، حلال‌های معمولی و روغن در میکا ایجاد کرده است.
-    الکتریکی: خواص دی‌الکتریک و مقاومت الکتریکی بالا، باعث مقاومت میکا در برابر قوس الکتریکی و پدیده کرونا (هادی) می‌گردد.
باید توجه داشت که ورق‌های میکا که به آن‌ها بلوک میکا نیز گفته می‌شود، در ابعاد و ضخامت‌های گوناگون در بازار عرضه می‌گردند و از آن‌جا که میکا یک ماده معدنی فسیلی طبیعی است، بنا به شرایط محیطی، زمین‌شناسی و طبیعی، دارای کیفیت‌های متفاوتی خواهد بود.
همان‌گونه که ذکر شد، تنها دو نوع میکا در صنعت کاربرد دارند که هرکدام، شاخصه‌های منحصر به خود را دارند:
-    مسکوویت با دارا بودن پتاسیم فراوان، استقامت ولتاژ بهتری نسبت به فلوگوپیت دارد و هادی الکتریکی خوبی نیست. همچنین قادر به تحمل دماهای بالا تا بیش از 2192 درجه فارنهایت (معادل 1200 درجه سانتیگراد) می‌باشد.
-    فلوگیپ با دارا بودن منیزیم بالاتر، مقاومت حرارتی بیشتری نسبت به مسکوویت داشته و به‌طبع آن، گاهی کاربردهای متفاوتی دارد.

ورق میکا، به عنوان یک ماده تقویت کننده و عایق، ویژگی‌های برتر خود را با مقاومت شیمیایی و ماندگاری بالا نشان می‌دهد. ورق میکا، مقاوم در برابر حرارت بالا، نازک و سبک بوده و در نتیجه، بسیار سازگار با کاربردهای متفاوت است. مقاومت حرارتی و استحکام بالا، طول عمر این محصول را تضمین می‌نماید. همچنین، نازک بودن ورق میکا، امکان انتقال سریع گرما و خنک‌سازی تجهیزات را فراهم می‌کند.
میکا دارای هدایت حرارتی کم و خواص مکانیکی خوبی است. این ویژگی در سیم‌پیچ و مارپیچ‌های گرمایشی، بسیار حیاتی است. ورق میکا همچنین دارای خواص دی‌الکتریک عالی و مقاومت در برابر آتش است. علاوه بر این‌ها، انتشار دود کمی نیز دارد.
ورق‌های نسوز میکا را می‌توان در دو زیر مجموعه بررسی نمود. ورق نسوز سخت و میکا رولی که در برخی موارد، دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند اما در مجموع، ویژگی‌های یکسانی دارند. ورق‌های نسوز میکا، غیرقابل اشتعال بوده و دود نمی‌کند. همچنین، امکان برش و ساخت قطعات کوچک و باریک از آن‌ها وجود دارد. مقاومت حرارتی این ورق‌ها برای استفاده مداوم، تا 1830 درجه فارنهایت (معادل 1000 درجه سانتیگراد) و مقاومت الکتریکی آن‌ها تا 25 kv/mm می‌رسد. نکته حائز اهمیت در ورق‌های میکا این است که دارای قابلیت عبور امواج مایکروویو هستند. مقاومت شیمیایی این محصول در برابر انواع اسیدها و قلیاها، روغن‌های معدنی و حلال‌ها نیز چشم‌گیر است. استحکام مکانیکی و تحمل فشار بالا نیز از دیگر شاخصه‌های ورق‌های میکا می‌باشد.
وجود مزایای متعدد در ورق‌های میکا، باعث کاربرد آن‌ها در حوزه‌های گوناگون صنعت گردیده است. برای مثال، از ورق میکای سخت، در ساخت کوره استفاده می‌گردد. این عملکرد برای ورق میکای نرم امکانپذیر نیست. زیرا ورق میکای سخت، در برابر دمای بالا مقاوم بوده و وظیفه عایق‌بندی لازم را برای کف کوره، به‌خوبی انجام می‌دهد. همچنین، میکا به‌دلیل دارا بودن همزمان مقاومت الکتریکی، حرارتی و مکانیکی، به ساخت کوره‌های القایی استحکام می‌بخشد. ورق میکای سخت، کاربرد گسترده‌ای نیز در تولید لوازم خانگی از جمله، بخاری، توستر و سشوار دارد. این‌ها وسایلی هستند که برای تولید سریع گرما و طبق اصل انتقال حرارت همرفتی طراحی شده‌اند.
از سوی دیگر، ورق میکای نرم، غالباً به‌عنوان روکش یا فویل عایق استفاده می‌شود. ورق میکای نرم، چه از جنس مسکویت باشد و چه از جنس فلوگوپیت، برای سیم‌پیچی مناسب است. برای المنت‌های گرمایشی در اجاق گاز، نیز از ورق میکای نرم مسکویت استفاده می‌کنند. حال آن‌که از ورق میکای ضخیم‌تر فلوگوپیت، با انعطاف کمتر، در صنایع خودروسازی، برای مثال در لنت‌های عایق خودرو، و هوافضا که در آن‌ها عایق حرارتی و ولتاژ با عملکرد بالا اهمیت دارد، استفاده می‌گردد. ورق میکای نرم را در عایق‌بندی تجهیزات الکتریکی هم می‌بینیم. بنا بر قابلیت انعطاف‌پذیری این ورق‌های میکا، می‌توان از به‌کارگیری همزمان آن به‌عنوان عایق الکتریکی و هادی حرارتی مطمئن بود. به‌کارگیری ورق میکای نرم، به‌عنوان ماده محافظ در صنایع فولاد و ریخته‌گری ضروری است. میکا عمر آسترهای کوره را افزایش می‌دهد و این امر، در دمای بالا بسیار مهم است. ورق میکا، امکان انقباض و انبساط پوشش کوره را فراهم می‌کند و در نتیجه، احتمال صدمه دیدن را در حین عملیات ذوب کاهش می‌دهد.
یکی دیگر از کاربردهای مرسوم ورق میکا، تولید واشرهای صنعتی برای عایق‌بندی مبدل‌های حراراتی، اگزوز خودروها و حفاظت از قطعات دربرابر فشارهای ناشی از انبساط و انقباض جداره‌های نسوز می‌باشد.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله ورق میکا در www.nasoozsp.com مراجعه بفرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.

وبگردی