آفتاب

ورق گرافیت خالصکاربرد اصلی ورق‌های نسوز، به‌عنوان یک مانع فیزیکی، جلوگیری از خروج موادی است که اغلب به‍‌‌صورت مایع از داخل قطعات نشت می‌کند.

ورق‌های گرافیت خالص، از گرافیت انعطاف‌پذیر با درجه خلوص بالا و بدون افزودن الیاف دیگر تولید می‌گردد. این نوع از ورق‌ نسوز، ویژگی‌های آب‌بندی منحصربه‌فردی همچون تحمل حرارتی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، ماندگاری بالا و خودروانکاری دارد. علاوه بر این، می‌توان تحمل حرارتی و مقاومت این ورق‌ها دربرابر فشار را با سیم فلزی تقویت نمود.
امروزه ورق‌های نسوز، به‌ یکی از پرکاربردترین مواد به‌کار گرفته شده در صنایع گوناگون تبدیل شده‌اند. این ورق‌ها که غالباً از ترکیب چند ماده نسوز تولید می‌گردند، بیشتر برای تولید واشر به‌کار گرفته می‌شوند. آن‌ها نه تنها توانایی بالایی در عایق‌بندی مطلوب دارند، بلکه جزو کم‌هزینه‌ترین ابزارهای درزگیری نیز هستند. ورق‌های نسوز، بین دو قطعه صنعتی قرار گرفته و با درزگیری تجهیزات، مانع از نشت مایعات به خارج آن می‌شوند. این محصولات، علاوه بر درزگیری، کنترل کننده فشار بین دو قطعه تحت فشار هم می‌باشند.
کاربرد اصلی ورق‌های نسوز، به‌عنوان یک مانع فیزیکی، جلوگیری از خروج موادی است که اغلب به‍‌‌صورت مایع از داخل قطعات نشت می‌کند. بنابراین، برای حصول عایق‌بندی موثر، باید تمامی قسمت‌های خالی بین دو قطعه، با ورق نسوز و یا واشر ساخته شده از آن، پر شود. به‌همین علت است که داشتن دقت فراوان در انتخاب نوع ورق نسوز بسیار ضروری بوده و استحکام و انعطاف پذیری ورق‌ها، باید با دما و فشار موجود در محیط متناسب باشد. تنوع موجود در بازار ورق‌های نسوز، به‌واسطه وجود محصولات متنوع، طیف وسیعی را در اختیار خریداران قرار می‌دهد تا بسته به نیاز و زمینه فعالیت خود، محصول مناسب حوزه کاریشان را انتخاب کنند. یکی از انواع ورق‌های نسوز که باتوجه به ویژگی‌های منحصربه‌فردش، کاربردهای متنوعی در صنایع گوناگون دارد، ورق گرافیت خالص می‌باشد.
همان‌گونه که از نام این محصول مشخص است، ماده نسوز اصلی که در تولید ورق گرافیت خالص استفاده می‌شود، گرافیت می‌باشد. گرافیت به‌کار گرفته شده در صنایع، نوع آمورف عنصر کربن بوده و از میان قابلیت‌های چشمگیر آن، می‌توان مقاومت حرارتی بالا، رسانایی الکتریکی، مقاومت در برابر فشار و اشعه‌ها، روانکاری مطلوب، عمر طولانی و ضد زنگ بودن را نام برد. گرافیت، جزو مواد نسوز گران‌قیمت بوده و هزینه جایگزینی آن نیز بیشتر از ورق آزبست می‌باشد. اما در عوض، مقاومت آن در برابر خوردگی، هزینه‌های تعمیر و نگهداری را به‌شدت کاهش داده و عمر قطعات را بیشتر می‌کند. از سوی دیگر، غیر سمی بودن آن، موجب افزایش ایمنی در محیط می‌گردد.
گرافیت، قابلیت پوشش‌دهی مناسب و مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد. همچنین دارای ثبات شیمیایی مطلوب و تحمل فشار بالا است. به‌همین علت، در صنایع گوناگونی از جمله متالوژی و هوا و فضا نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود گرافیت در ورق نسوز، موجب می‌شود تا انعطاف‌پذیری ورق تا حد قابل توجهی ارتقا پیدا کند.
ورق گرافیت خالص، برای آب‌بندی در دماهای بالا به‌خصوص در صنایع شیمیایی و پتروشیمی استفاده می‌شود. واشرهای تهیه شده از گرافیت خالص، مقاومت چشمگیری در برابر خوردگی، تحمل حرارتی بالا و ثبات ابعادی در دماهای پایین دارند. همچنین از تراکم بالایی برخوردار بوده و در برابر فشار مقاوم هستند.
این واشرها در عایق‌بندی لوله‌ها، والوها، پمپ‌ها، مخازن تحت فشار، مبدل‌های حرارتی، اگزوزها و ماشین‌های برودتی به‌کار گرفته می‌شوند.
یک از کاربردهای ورق‌های نسوز گرافیت خالص، در محیط‌هایی با درجه حرارت یا فشار بالا، و یا در شرایطی که عرض واشر نسبتاً کم است، می‌باشد. این ماده در برابر بیشتر اسیدهای آلی و معدنی مقاوم بوده و برای آب‌بندی طیف وسیعی از محیط‌ها مناسب است. این ماده نسوز، تقریباً در برابر اکثر گازها و مایعات نفوذناپذیر است و معمولاً در مواردی به‌کار گرفته می‌شود که در آن، ناچیز بودن میزان نشتی اهمیت دارد. این ماده هیچ مشکلی در پیری یا شکنندگی با مواد پایه الاستومری ندارد. با این حال، نکته قابل توجه این است که گرافیت برای استفاده در ترکیبات اکسیدکننده بسیار قوی از جمله اسید نیتریک غلیظ یا اسید کرومیک مناسب نمی‌باشد.
ورق‌های نسوز گرافیت خالص، معمولاً برای واشرهای مخصوص فلنج و اتصالات در شرایط دشوار، یا به‌عنوان جایگزین واشر آزبست استفاده می‌شود.
ماده اصلی در تولید ورق گرافیت خالص، پودر گرافیت با خلوص بیش از 98 درصد می‌باشد. همچنین برای استحکام بخشیدن به این ماده نسوز و همچنین شکل‌پذیری آن به‌صورت ورق، از چسب و رزین استفاده می‌کنند. و گاهی ورق گرافیت خالص را با استفاده از سیم ضد زنگ از جنس کروم نیکل تقویت می‌نمایند تا مقاومت حرارتی و فشار آن ارتقا پیدا کند.
یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت ورق گرافیت خالص، مقاومت بالا در برابر خوردگی انواع اسیدها، قلیاها و محلول‌های نمکی است. با این وجود، این نوع از ورق‌های نسوز، به‌واسطه داشتن 95 تا 99 درصد کربن، از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار می‌باشد. سبکی و وزن کم در این محصول نسوز، از دیگر عوامل محبوبیت آن در بین حوزه‌های مختلف صنعت می‌باشد. از سوی دیگر، رسانایی الکتریکی ورق گرافیت خالص بسیار خوب ارزیابی شده است. مقاومت حرارتی این ورق‌ها نیز به 650 درجه سانتیگراد می‌رسد. اگرچه برخی دانشمندان، میزان تحمل آن را تا 820 درجه نیز تخمین زده‌اند. همچنین، ورق گرافیت خالص، ساختار خود را تا دمای منفی 240 درجه سانتیگراد حفظ می‌نماید. هدایت حرارتی مناسب و مقاومت در برابر رطوبت و فشار بالا، از دیگر شاخصه‌های قابل توجه این ورق نسوز می‌باشد. و مقاومت شیمیایی در بازه PH 0 تا 14، این محصول را قابل استفاده موثر در اغلب محیط‌های شیمیایی می‌نماید.
 تنها مسئله‌ای که در نگاه اول، جزو معایب ورق گرافیت خالص به‌حساب می‌آید، این است که به‌خاطر وجود گرافیت خالص در آن، بسیار ترد و شکننده است. برای رفع این مشکل، ورق نسوز را با الیاف فایبرگلاس و رزین‌هایی مانند اپوکسی تقویت می‌نمایند.
وجود ویژگی‌های متنوع و منحصربه‌فرد، موجب گردیده تا ورق گرافیت خالص، در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. کاربرد اصلی این ورق نسوز، مانند دیگر اعضای خانواده‌اش، تولید واشر نسوز می‌باشد. همچنین، از آن برای بوردهای الکتریکی در صنایع برق، تولید خمیر کاغذ، کشتی‌سازی، عایق‌بندی دیگ‌های بخار و کارخانجات شیمیایی استفاده می‌شود. ورق گرافیت خالص، در لوله‌کشی آب‌های شور و شیرین نیز به‌کار گرفته می‌شود. از دیگر صنایع طرفدار این ورق‌های نسوز، می‌توان به صنایع معدن، نیروگاهی و پتروشیمی، و زمینه مواد گازی، بخار و مایعات اشاره نمود.
ورق گرافیت خالص، با ضخامت‌های گوناگونی بین 0.5 تا 5 میلیمتر، و معمولاً در ابعاد 100 تا 150 سانتیمتر تولید و به بازار عرضه می‌گردد.
پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله ورق گرافیت خالص در www.nasoozsp.com مراجعه بفرمایید.
برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.
وبگردی