آفتاب

پیپر نسوزپیپر نسوز، نوعی از کاغذ برای عایق‌بندی در دمای بالا می‌باشد که کاربردهای گوناگونی در صنعت دارد؛ از تولید واشر برای لوازم خانگی گرفته تا عایق‌بندی کوره‌ها.

کاغذ الیاف سرامیکی، که با نام‌های دیگری مانند کاغذ یا پیپر نسوز نیز شناخته می‌شود، برای صنعت‌گرانی که در حوزه تولید کار می‌کنند، یکی از موارد ضروری است. پیپر نسوز، نوعی از کاغذ برای عایق‌بندی در دمای بالا می‌باشد که کاربردهای گوناگونی در صنعت دارد؛ از تولید واشر برای لوازم خانگی گرفته تا عایق‌بندی کوره‌ها. به همین دلیل، می‌توان ادعا کرد که کاغذهای نسوز فایبر سرامیکی برای حل طیف گسترده‌ای از مشکلات مربوط به گرما و نمایش ثبات شیمیایی عالی، و همچنین مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده استفاده می‌شود. این کاغذها با استفاده از پنبه الیاف سرامیک تهیه شده و دارای ساختاری یکنواخت و ظاهری شبیه به کاغذ نرم است که طی فرایندی شبیه به کاغذ معمولی تولید می‌شود. پیپر نسوز، برای هدف‌هایی مانند آب‌بندی کوره‌ها، تولید واشر، عایق‌بندی حرارتی، عایق‌بندی صوتی، فیلتراسیون و غیره به‌کار گرفته می‌شود.
همان‌گونه که می‌دانید، مواد نسوز به علت تحمل چشمگیری که دربرابر گرما، فشار، عوامل شیمیایی، کشش و سایش دارند، عایق‌های مناسبی برای مراقبت از قطعات صنعتی به شمار می‌آیند. این مواد، با مقاومت در برابر دماهای بالای 1000 درجه فارنهایت (معادل 538 درجه سانتیگراد) که بالاتر از تحمل حرارتی فلزات است، به گزینه‌ای قابل تامل برای به‌کارگیری در صنعت بدل شده‌اند. از سوی دیگر، مواد نسوز، با تحمل فشار وارد بر قطعات و خنثی نمودن این فشار، از فرسایش تدریجی جلوگیری می‌کنند. مقاومت شیمیایی مواد نسوز در برابر اکثر اسیدها و قلیاها، از دیگر دلایل استفاده گسترده از آن‌ها در حوزه‌های گوناگون می‌باشد.
کاغذ سفید و بدون بوی الیاف سرامیکی، از پنبه نسوز، با خلوص بالا که فاقد آزبست می‌باشد، تهیه و از طریق فرایند شستشوی فیبر تولید می‌گردد. پیپر نسوز می‌تواند در حوزه‌های گوناگون و اغلب به‌منظور آب‌بندی مورد استفاده قرار بگیرد.
پنبه فایبر سرامیکی که با نام‌های پنبه فله، پنبه نسوز و پتو نسوز سرامیکی هم معروف شده، از فیبر آلومینو سیلیکات با خلوص بالا تهیه می‌گردد. پنبه نسوز، ماده اولیه تولید محصولاتی مانند برد نسوز، پیپر نسوز، پارچه سرامیک فایبر، پتوی نسوز و طناب سرامیک فایبر است.
الیاف سرامیکی که ماده اولیه در تولید پنبه نسوز می‌باشد، سفید رنگ، شیشه‌ای و غیر بلوری بوده و دارای شاخصه‌های چشمگیری همچون مقاومت حرارتی بالا، هدایت حرارتی کم، وزن سبک، مقاومت در برابر اکسیداسیون، مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری خوب است. علاوه بر این، الیاف سرامیکی به‌دلیل نصب آسان، جذب صدا، قابلیت استفاده به‌عنوان محافظ آتش، مقاومت در برابر شوک حرارتی، مقاومت دربرابر اکثر اسیدها و قلیاها، و به‌عنوان جایگزینی مناسب برای آزبست، بسیار مورد توجه صنایع قرار گرفته‌اند.
پنبه الیاف سرامیکی سفید رنگ نیز، به طبع وجود الیاف سرامیک در آن، دارای ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای از جمله مقاومت حرارتی بالا، هدایت حرارتی اندک، جمع‌شدگی کم در دماهای بالا، برش آسان، ثبات شیمیایی خوب، مقاومت مکانیکی مطلوب و تحمل چشمگیر در برابر فرسایش، انعطاف‌پذیری خوب و جذب صدا می‌باشد. از سوی دیگر، استفاده از پنبه الیاف سرامیک در دماهای بالا ایمن‌تر است؛ چرا که حاوی هیچ‌گونه چسب و مواد خورنده نمی‌باشد. همین امر، موجب به‌کارگیری پنبه نسوز برای عایق‌بندی انواع کوره‌ها و استفاده از آن‌ها به‌عنوان آستر نسوز گردیده است.
همان‌گونه که پیش‌تر اشاره شد، کاغذ سفید و بدون بوی الیاف سرامیکی، از فیبر آلومینو سیلیکات با خلوص بالا که فاقد آزبست می‌باشد و با کمک چسب‌های آلی تهیه، و از طریق فرایند شستشوی فیبر تولید می‌گردد. این فرایند، مقدار فیبرهای نامناسب را تا حد امکان در کاغذ نسوز کاهش می‌دهد. کاغذ الیاف سرامیکی، دارای وزن کم، یکنواختی ساختار و هدایت حرارتی کم است. بدین ترتیب، پیپر نسوز، به‌عنوان راه حلی برای عایق‌بندی در دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی و مقاومت دربرابر شوک حرارتی عمل خواهد نمود.
کاغذ فایبر سرامیکی، جزو مهم‌ترین عایق‌های حرارتی موجود در میان مواد نسوز می‌باشد. این پیپرها به‌خاطر کاربرد گسترده در صنعت کوره‌سازی و عایق‌بندی آن‌ها، به کاغذ کوره هم شناخته می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از کاغذ نسوز، این است که رسانایی گرمایی کمی دارد و گرمای زیادی را ذخیره نمی‌کند. همچنین دربرابر شوک حرارتی مقاوم است و تحمل خوبی در مقابل اکثر مواد شیمیایی دارد؛ به این معنا که سرعت خوردگی آن بسیار پایین است.
مزایای استفاده از پیپر نسوز بسیار متعدد می‌باشد. از میان انبوه ویژگی‌های کاغذهای نسوز که به رنگ سفید تولید می‌شود و غالباً با خواص پنبه الیاف سرامیک یکسان است، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
-    تحمل حرارتی بالا تا دمای 2300 تا 2552 درجه فارنهایت (معادل 1260 تا 1400 درجه سانتیگراد)؛ البته دمای ایمن برای استفاده مداوم از کاغذ نسوزز الیاف سرامیک، 1832 درجه فارنهایت (معادل 1000 درجه سانتیگراد) برآورد گردیده است.
-    هدایت گرمایی اندک
-    ذخیره گرمای کم
-    مقاومت قابل قبول دربرابر آتش
-    حفظ ساختار و ثبات ابعادی در دماهای بالا
-    مقاومت چشمگیر در برابر شوک حرارتی
-    وزن کم
-    انعطاف پذیری بالا
-    دوام و ماندگاری قابل توجه
-    مقاومت مکانیکی مطلوب و مقاومت در برابر پارگی
-    قابلیت تولید پیپر الیاف سرامیک در ضخامت‌های گوناگون
-    قدرت هندلینگ خوب
-    مقاومت عالی در برابر خوردگی؛ علت این ویژگی، آن است که پیپر نسوز دربرابر بیشتر مواد شیمیایی به جز هیدروفلوئوریک، اسیدهای فسفریک و مواد قلیایی غلیظ تحمل بالایی دارد.
-    قدرت دی‌الکتریک خوب
-    مناسب برای برش قالب
-    عایق الکتریکی
-    قدرت جذب صدا
با توجه به وجود مزایای فراوان کاغذ نسوز الیاف سرامیک، به‌کارگیری گسترده آن در حوزه‌های گوناگون صنعت، امری بسیار عادی به نظر می‌رسد. در ادامه، به برخی از کاربردهای پیپرهای نسوز اشاره خواهیم کرد:
-    واشر عایق‌بندی قطعات گوناگون صنعتی
-    واشر برای لوازم خانگی
-    اتصالات انبساطی
-    عایق‌بندی انواع کوره و مخازن صنعتی
-    عایق‌بندی کوره، اجاق گاز، دیگ بخار و لوازم خانگی
-    صنایع پتروشیمی
-    جایگاه‌های سوخت و مخازن نفتی
-    کاهش هدررفت گرما در نازل‌ها
-    نیروگاه برق
-    آستر عایق برای قالب
-    عایق حرارتی در وسایل نقلیه؛ که در قطعاتی از جمله خاموش کننده‌ها، اگزوزهای کاتالیزوری، محافظ‌های حرارتی و غیره به‌کار گرفته می‌شود.
-    آب‌بندی لوله‌ها در محیط‌هایی با دمای بالا یا ریخته‌گری فلز
-    عایق الکتریکی
-    جایگزین آزبست برای عایق‌بندی در صنایع به دلیل صرفه اقتصادی
-    پکینگ حرارتی
-    فیلتر صنعتی
-    فیلر
-    دوخت آستر برای لباس‌ها و دستکش‌ و کیسه‌های نسوز
-    پیشنهاد می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله پیپر نسوز در www.nasoozsp.com مراجعه بفرمایید.
-    برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هر کدام از این محصولات، می‌توانید با متخصصین فروشگاه نسوز صنعت پارس در تماس باشید.
وبگردی